Hamlet mieszka w wielu krajach

13. Festiwal Szekspirowski w Trójmieście

Trzynastka tym razem nie będzie pechowa. Tegoroczna edycja Festiwalu Szekspirowskiego jest bogatsza niż w latach ubiegłych. Swoje spektakle pokażą najwięksi mistrzowie światowego teatru. Wydarzeniem będzie przyjazd The Wooster Group z Nowego Jorku, która od ponad 30 lat słynie z inscenizacyjnych eksperymentów.

Należy więc oczekiwać, że „Hamlet” (4 – 5.08) w interpretacji nowojorczyków będzie odbiegał od tradycyjnych odczytań tego dramatu.

Ten festiwal udowadnia, że sztuki Szekspira ciągle inspirują reżyserów. Nie ma dla nich jednego klucza interpretacyjnego, a każda inscenizacja jest inna. Tak więc „Hamlet”, z którym przyjedzie francuska grupa Naxos z Chartres (1 – 2.08) rozgrywa się w dziecinnym pokoju. Bohaterem jest nastolatek przeżywający śmierć ojca i rozpad rodziny. Z kolei „Hamlet” z Teatru Narodowego w Sibiu (Rumunia) ma być współczesnym dramatem mieszczańskim (10.08).

Ozdobą festiwalu będzie spektakl „Warum, warum” legendarnego Petera Brooka (5 – 7.08). Z tekstów różnych autorów, w tym Szekspira, stworzył fascynujący monolog kobiety. To wielki popis teatralnego rzemiosła, a nikt tak jak Brook nie potrafi wytworzyć intymnej więzi między aktorem a publicznością.

Dwa przedstawienia pokaże jeden z najciekawszych brytyjskich zespołów – Propeller z The Watermill Theatre. Będą to „Kupiec wenecki” (1 i 3.08) oraz „Sen nocy letniej” (2 – 3.08). Pierwszy spektakl jest opowieścią o konfliktach rasowych, kulcie pieniądza i machinacjach polityków, drugi to rodzaj szalonej zabawy w teatr.

W realiach dzisiejszego świata rozgrywa się inny „Kupiec wenecki”, z którym przyjedzie niemiecka Bremer Shakespeare Company (5 – 6.08). Do konwencji telenoweli i farsy odwołuje się natomiast „Sen nocy letniej” wystawiony przez londyński Globe Theatre (4 – 6.08).

Będzie także Szekspir po polsku. Gdański Teatr Wybrzeże pokaże więc „Poskromienie złośnicy” w ujęciu jednego z najmłodszych naszych reżyserów, Szymona Kaczmarka. (7 i 9.08). Natomiast Agata Duda-Gracz jest autorką spektaklu „Otello. Wariacje na temat” zrealizowanego w łódzkim teatrze im. Jaracza (9 i 1o.08). Już tytuł sugeruje, że mamy tu do czynienia z bardzo swobodnym odczytaniem dziejów zazdrosnego Maura.

Szczegółowy program: www.festiwalszekspirowski.pl

Jacek Marczyński
Zycie Warszawy
24 lipca 2009

Książka tygodnia

Białość
Wydawnictwo ArtRage
Jon Fosse

Trailer tygodnia