Happening z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru

relacja

Z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru, obchodzonego w świecie po raz 50. w Teatrze Muzycznym, zamiast przemówień, wstęg i kwiatów był przemarsz po zakamarkach i pomieszczeniach tego największego teatru w naszym województwie. Bilety nie były tanie, jednak wydaje się, że większość publiczności była wysoce usatysfakcjonowana.

Zwiedzanie rozbudowującego się teatru trwało ponad półtorej godziny. Miłośnicy Muzycznego, wprowadzani przez Guślarza do wnętrza teatru, zostali podzieleni na mniejsze grupki, aby bezpieczniej i wygodniej móc zwiedzać. Przodownik i „tyłownik" czuwali, aby „ciekawscy" widzowie nie zginęli w „czeluściach" Muzycznego. A było gdzie „przepadać". Korytarze, korytarzyki, sale i kantorki, pomieszczenia robocze, garderoby, pracownie, rekwizytornie i sale prób - wszystko słabo oświetlone, aby uczestnicy tego teatralnego happeningu, przygotowali się na finał - obudzenie ducha Nowej Sceny. Mimo że „wycieczkowicze" najdłużej zatrzymywali się w miejscach, gdzie urządzono mini koncerty oraz przy salach baletowych, wokalnych i do stepowania, udało się wprowadzić wszystkich i zamknąć w ogromnej, surowej przestrzeni, aby przy etnicznej muzyce, szamańskich dźwiękach, w towarzystwie „dziwnostworów" bajkowych, Guślarz i jego pomocnicy, obudzili ducha Nowej Sceny, parafrazując Mickiewiczowskie „Dziady". Poddając się wesołej i wesołkowatej atmosferze, powiązani ze sobą sznurem uczestnicy narodzin - przeszli „jak po sznurku" do pogrążonej w kompletnych ciemnościach Nowej Sceny. Tam stali się świadkami wokalnych „popisów erekcyjnych" oraz krótkiej odsłony performatywnej. Na samiuteńkim końcu wypowiedział się krótko dyrektor Teatru Muzycznego, Maciej Korwin (przypominamy, wybrany na kolejne 4 lata), który sympatycznie oraz wymownie złożył deklarację. Jak wszyscy zainteresowani losem polskiego teatru wiedzą,  tegoroczny Międzynarodowy Dzień Teatru w Polsce przebiega pod znakiem protestu. Wbrew  apelowi ogłoszonemu na wszystkich portalach teatralnych, przy poparciu również pomorskich ludzi kultury w sprawie obrony teatru artystycznego, dyrektor skupił się tylko na przyszłości Muzycznego i w odróżnieniu, na przykład od uczestników na Warszawskich Spotkaniach Teatralnych, zakomunikował, że w Muzycznym żadnego protestu nie będzie.

Przedstawiamy poniżej listę wraz z uzasadnieniem nagrodzonych artystów Teatru Muzycznego przez Prezydenta Miasta Gdyni z okazji tegorocznego Międzynarodowego Dnia Teatru.

Renia Gosławska i Magdalena Smuk (aktorki w spektaklu „Tango Nuevo") - za niezwykłe umiejętności aktorskie, wokalne i choreograficzne dzięki którym stworzyły pełną emocji, pasji i napięcia atmosferę w spektaklu „Tango Nuevo".

Jacek Wester (odtwórca głównej roli w musicalu „Shrek", jednej z najciekawszych i najbardziej wymagających ról musicalowych) - za znakomite umiejętności wokalne, aktorskie i choreograficzne w największej produkcji Teatru Muzycznego. Aktor w perfekcyjny sposób przeniósł postać charakterystycznego zielonego Ogra z ekranu kinowego na deski teatralne zbierając przy tym entuzjastyczne recenzje.

Łukasz Dziedzic (odtwórca postaci Farquaada w musicalu „Shrek") - za znakomite przygotowanie fizyczne, wokalne i aktorskie do wymagającej roli Lorda Farquaada. Łukasz Dziedzic stworzył niezapomnianą kreację aktorską, która znalazła uznanie zarówno wśród publiczności jak i mediów.

(-)
gazeta.razem
29 marca 2012

Książka tygodnia

Teatr, który nadchodzi
Wydawnictwo słowo/obraz terytoria Sp. z o.o.
Dariusz Kosiński

Trailer tygodnia

La Phazz
Julieta Gascón i Jose Antonio Puchades
W "La Phazz" udało się twórcom z "La ...