Hip-hop i duch Milungu

5. Brave Festival Przeciw Wypędzeniom z Kultury - Modlitwy świata

We Wrocławiu trwa Brave Festival. Artyści z Tanzanii pokażą plemienny obrzęd obłaskawiania duchów, a dzieciaki z Ugandy brawurowo zatańczą breakdance.

Ludzie z tanzańskiego plemienia Wagogo przyjeżdżają do Wrocławia po raz drugi. W ubiegłym roku kobiety z wioski Chamwino, leżącej w centrum afrykańskiego kraju, porwały widownię wrocławskiego przeglądu energetyczną dawką muzyki i tańca towarzyszącym niegdyś rytuałowi obrzezania dziewcząt. Teraz z tego samego regionu przyjechali mężczyźni, by obłaskawić ducha Milungu. 

Milungu w plemieniu Wagogo uznawany jest za politeistycznego stwórcę świata i ducha wszystkich przodków. Nikt nie wie, jak wygląda, ale wszyscy doświadczają jego dobra. Gogo Milungu Group dokona na oczach widzów rytualnej ceremonii wybłagania zarówno pomyślności i ochrony dla bliskich oraz deszczu i żyzności dla ich ubogiej afrykańskiej ziemi, jak i szczęścia dla uczestników festiwalu. Będą też prosili Milungu o ochronę rytualnych instrumentów muzycznych. Pieśni i tańce opowiadają o codziennym życiu wiejskiej społeczności Wagogo, o problemach kobiet i mężczyzn, także samych muzyków, na przykład, gdy z jednego z nich trzeba wypędzić złego ducha, który nie pozwala mu uprawiać jego profesji.

Także dziś spotkanie z uczestnikami Brave Kids - nurtu prezentującego sztukę dzieci z krajów i regionów dotkniętych biedą. Na Rynku wystąpią młodzi tancerze z Breakdance Project Uganda, stowarzyszenia, które poprzez naukę hiphopowego tańca działa na rzecz zniesienia barier społecznych, gospodarczych i politycznych. Lekcje są bezpłatne - od trzech lat skorzystało z nich ponad 600 osób, w olbrzymiej większości są to bezdomne dzieci. Do Wrocławia przyjechało kilku młodych tancerzy, których przywiózł jeden z założycieli projektu Abramz Tekya, tancerz z Ugandy. Stracił rodziców w wieku siedmiu lat, mieszkał u wielu ludzi i twierdzi, że jego dzieciństwo przypomina sytuację wielu dzieci w jego kraju. - Przez sztukę, w tym taniec, można się wyzwolić, to pozwala przekroczyć bariery, uwierzyć w siebie. Kiedy byłem mały, jedna z moich opiekunek nie pozwalała mi tańczyć, byłem nieszczęśliwy. Teraz widzę, że ci młodzi ludzie, kiedy tańczą, są weseli, zapominają o swoim trudnym życiu - mówi Abraz Tekya. Według niego taniec to nie tylko zabawa, ale także terapia, zaś wrocławski Brave Festival to coś więcej niż festiwal: - Tu nie tylko pokazujemy swoja sztukę, ale możemy spotkać się z ludźmi z zupełnie innych kultur. To ogromny krok w przekraczaniu wszelkich barier. Dzieci widzą, że warto się rozwijać, że można coś osiągnąć, niekoniecznie w Ugandzie.

W poniedziałek na Brave Festival

Teatr Capitol (ul. Piłsudskiego 72) 
* Gogo Milungu Group, godz. 19, bilety 30 zł
Galeria Design (ul. Świdnicka 2-4) 
* Mnisi z klasztoru Shera Ling: tworzenie mandali, pokazy tańca, godz. 10-18, wstęp wolny
* Kim Soo-nam "Kut - sztuka zaklęta w rytuale", wystawa fotografii (obrzędy szamańskie z Korei), g. 10-18, wstęp wolny
Mleczarnia (ul. Włodkowica 5) 
* Spotkanie z Abramzem Tekyą, godz. 15, wstęp wolny 
Instytut Grotowskiego (Rynek 27) 
* Teatr ZAR: "Ewangelie Dzieciństwa. Dyptyk", godz. 21, bilety 30 zł
Zakład im. Ossolińskich (ul. Szewska 37) 
* Wystawa starodruków "Wszystkie modlitwy Rzeczypospolitej", g. 11-18, wstęp wolny 
Rynek 
* Breakdance Uganda, godz. 17 wstęp wolny
Plac Polski 
* Warsztaty tańca afrykańskiego: Gogo Milungu Group, godz. 11, wstęp wolny

Magda Podsiadły, Rafał Zieliński
Gazeta Wyborcza Wrocław
6 lipca 2009

Książka tygodnia

Białość
Wydawnictwo ArtRage
Jon Fosse

Trailer tygodnia