Historia niemożliwej miłości
„U mnie zawsze wszystko dobrze” - scen. i reż. Elżbieta Depta - Teatr im. Aleksandra Fredry w GnieźnieTo poruszająca opowieść, która powstaje z okazji 80. rocznicy wyzwolenia obozu Auschwitz, a jej tekst został stworzony w ramach Stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
W zbiorach Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau znajduje się niezwykła pamiątka z czasów obozowych. Towarzyszy jej oświadczenie Wiesława Kielara z 29 stycznia 1968 roku: „Przekazuję do Muzeum dwa pukle ludzkich włosów. Są one zawinięte w papier z nadrukiem w języku niemieckim. Na brzegu papieru ołówkiem zapisano: „Mally Zimetbaum 19880, Edward Galiński 531"."
Dramat opowiada opartą na faktach historię miłości, która w realiach obozu wydawała się niemożliwa – Żydówki Mali Zimetbaum i Polaka Edwarda Galińskiego. Ich brawurowa próba ucieczki z Auschwitz-Birkenau nie mogłaby się powieść bez pomocy esesmana Edwarda Lubuscha. To opowieść o poszukiwaniu sensu istnienia w miejscu, które miało go pozbawiać, o odwadze, bezkompromisowych decyzjach i ich nieuchronnych konsekwencjach.
__
Prapremiera: 9 maja 2025 r. o godzinie 19.00 w Parowozowni w Gnieźnie.
Dofinansowano ze środków Samorządu Województwa Wielkopolskiego
Widowisko performatywne dla widzów 16+
__
- Projekt jest częścią programu Międzynarodowej i interdyscyplinarnej konferencji naukowej w 80. rocznicę zakończenia II wojny światowej w
Europie: Kultura i pamięć – wojna i pokój, zorganizowanej przez:
- Instytut Filologii Słowiańskiej, Wydział Filologii Polskiej i Klasycznej Uniwersytetu im. A. Mickiewicza w Poznaniu, Instytut Literatur Narodów Bośni i Hercegowiny, Wydział Filozoficzny Uniwersytetu w Sarajewie oraz Polską Akademię Nauk.
- Miejsce: UAM Poznań, 8-9 maja 2025 r. Collegium Maius, Fredry 10.
- Wydarzenie jest elementem współpracy z otoczeniem, pod hasłem: „Fredro dla Fredry", łączącym wspólnotę akademicką IFS WFPiK ze światem kultury i sztuki, Teatrem im. A. Fredry w Gnieźnie.