Hłasko wg Ratajczaka i Pabiana w Śląskim

"Piękni dwudziestoletni " - reż. Piotr Ratajczak - Teatr Śląski w Katowicach

3 lipca w Teatrze Śląskim odbędzie się premiera "Pięknych dwudziestoletnich" wg Marka Hłaski w reżyserii Piotra Ratajczaka. W roli głównej - Michał Rolicki.

Piękny dwudziestoletni. Poczekalnia na lotnisku, granica, ziemia niczyja. Pośrodku niej tylko jeden człowiek. Marek Hłasko. Zawieszony pomiędzy dwoma krajami.

Autobiograficzna powieść Marka Hłaski stanowi oryginalny obraz epoki i jedno z tych dzieł, o które do dziś spierają się nie tylko literaturoznawcy. To właśnie ona przyczyniła się do większości mitów i legend, które narosły wokół postaci autora. "Piękni dwudziestoletni" to rodzaj przewodnika po czasach PRL, ówczesnych barach i wydarzeniach, które rozpalały wyobraźnię młodych buntowników. Książka po raz pierwszy została wydana w Paryżu w 1966 roku, a w Polsce - z powodu ingerencji cenzury - ukazała się dopiero po ponad 20 latach. Spektakl według tej prozy przygotuje w Katowicach reżyser Piotr Ratajczak.

Pomysł na realizację tego przedstawienia został wyróżniony w konkursie Instytutu Teatralnego im. Z. Raszewskiego "Klasyka żywa" - inscenizacja otrzymała dofinansowanie oraz zaproszenie do ogólnopolskiego konkursu. Planowanemu przedstawieniu towarzyszyć będą różnorodne działania edukacyjne, angażujące mieszkańców Katowic w odkrywanie śladów Marka Hłaski we współczesnej rzeczywistości.

Produkcja spektaklu została dofinansowana w ramach Konkursu na Inscenizację Dawnych Dzieł Literatury Polskiej "Klasyka Żywa" realizowanego z okazji obchodów 250-lecia teatru publicznego w Polsce. Konkurs organizuje Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego.

Konkurs na Inscenizację Dawnych Dzieł Literatury Polskiej "Klasyka Żywa" organizowany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego jest jednym z najważniejszych wydarzeń realizowanych dla uczczenia przypadającego w 2015 roku jubileuszu 250-lecia teatru publicznego w Polsce.

Celem Konkursu jest wzmocnienie obecności polskich tekstów klasycznych w repertuarach współczesnych teatrów, nagradzanie najciekawszych interpretacji dawnej literatury, a także wspieranie po­szukiwań zapomnianych dzieł przeszłości, zasługujących na istotne miejsce w zbiorowej pamięci.

W Konkursie biorą udział zarówno projekty przedstawień, jak i gotowe realizacje polskich tekstów powstałych przed końcem roku 1969, tj. rokiem śmierci Witolda Gombrowicza. Najciekawsze projekty wybrane w pierwszym etapie Konkursu otrzymały dofinansowanie na realizację ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Wyboru dokonała Komisja Artystyczna składająca się z wybitnych znawców teatru i dramatu. W etapie drugim Jury ocenia gotowe przedstawienia, zarówno te powstałe na podstawie projektów rekomendowanych przez Komisję Artystyczną, jak i inne, mające premierę między 26 września 2013 roku a 31 sierpnia 2015 roku.

(-)
Materiał Organizatora
1 lipca 2015

Książka tygodnia

Białość
Wydawnictwo ArtRage
Jon Fosse

Trailer tygodnia