Hoffmann i Wagner Poznaniu

9. Festiwal Hoffmannowski w Poznaniu

Tegoroczny, dziewiąty już Festiwal Hoffmannowski w Teatrze Wielkim im. Stanisława Moniuszki rozpocznie się z od premiery wagnerowskiej. Ostatnią realizacją dzieła tego kompozytora, przygotowaną przez poznański teatr w 1999 roku, było misterium sceniczne "Parsifal".

W tym roku poznańscy artyści, przy wsparciu niemieckich twórców, przygotowali na sobotę nową inscenizację jednej z młodzieńczych oper twórcy teatru w Bayreuth, "Tannhäusera". Będzie to czwarta realizacja tego dzieła w gmachu pod pegazem.

Autor inscenizacji, Achim Thorwald, przyznał, że "Tannhäuser" jest dziełem wyjątkowo trudnym zarówno od strony wokalnej (partia tytułowa to jedna z najtrudniejszych ról tenorowych w literaturze operowej) jak i inscenizacyjnej. Niemiecki reżyser postawił przenieść akcję ze średniowiecza do połowy XIX wieku, aby udowodnić, że Wagner zwarł w swoim dziele czytelne odniesienia do współczesnych mu czasów. Natomiast sam Tannhäuser może być odczytywany jako alter ego kompozytora, tj. artysty walczącego z tradycyjnymi formami i ścierającego się ze społecznymi sądami i normami. W Poznaniu zostanie zaprezentowana paryska wersja opery, a choreografię scen baletowych powierzono Emilowi Wesołowskiemu, który stwierdził, że realizacja muzyki Wagnera jest ze względu na dynamikę i bogactwo zawartych w niej emocji, niezwykłym wyzwaniem dla choreografa. Kierownictwo muzyczne sprawuje Eraldo Salmieri.  

Poza czterema spektaklami "Tannhäusera" (w tym jeden, gościny na festiwalu w Bydgoszczy) do końca kwietnia będzie można w Poznaniu zobaczyć dwie opery patrona festiwalu: "Aurorę" (24.04) i "Ondynę" (26.04) a także balet Delibesa "Coppelia" (22.04), powstały na kanwie hoffmannowskiego opowiadania "Piaskun". Na spotkanie z najbardziej znaną opowieścią Hoffmanna, Dziadkiem do orzechów zaprasza podczas Warsztatów operowych (26.04) zespół Teatru Hoffmanna z Bambergu, a na balet Czajkowskiego (28.04) teatr poznański. Tradycją festiwalu są też Polsko-niemieckie konfrontacje wokalne (27.04), na których, w repertuarze pieśniowym polskich i niemieckich twórców, zaprezentują się młodzi wokaliści z obu krajów.

W programie festiwalu znalazł się także koncert "Wojciech Drabowicz in memoriam" (23.04), na którym wystąpią znani polscy śpiewacy m. in., Iwona Hossa, Jadwiga Rappé i Adam Zdunikowski oraz Affabre Concinui i Poznański Chór Chłopięcy pod dyrekcją Jacka Sykulskiego. Ostatnim akordem festiwalu będzie wykonanie "Niemieckiego Requiem" Brahmsa (29.04). 

Wydarzeniom festiwalowym będą towarzyszyć wystawy "E.T.A. Hoffmann: życie i twórczość" oraz "Wagner romantyczny: plakaty – zdjęcia – programy".

Jak zapewnił dyrektor Sławomir Pietras, „wszyscy są zdrowi i pełni optymizmu”, a to daje nadzieję na ciekawe i inspirujące wydarzenia w poznańskiej operze.

Katarzyna Wojtaszak
Dziennik Teatralny Poznań
17 kwietnia 2009

Książka tygodnia

Twórcza zdrada w teatrze. Z problemów inscenizacji prozy literackiej
Wydawnictwo Naukowe UKSW
Katarzyna Gołos-Dąbrowska

Trailer tygodnia