Hołd dla muzyki teatralnej

Festiwal Euromusicdrama - 1-3 października 2021 - Teatr Kameralny w Szczecinie

1 października W Teatrze Kameralnym w Szczecinie startuje 6. edycja Festiwalu Euromusicdrama. Będą koncerty, spektakle oraz warsztaty i spotkania.

Teatr i muzyka od czasów antycznych były nierozerwalne, a Festiwal Euromusicdrama pragnie przypomnieć ten fakt i złożyć hołd zapomnianej muzyce teatralnej.

Od momentu powstania festiwal Euromusicdrama nie przestaje poszukiwać związków muzyki i teatru. Oprócz koncertów muzyki teatralnej wykonywanej na żywo przez gwiazdy muzyki klasycznej, festiwal wystawia biograficzne sztuki o kompozytorach, czerpie inspiracje w muzyce kabaretowej, przenosi się w czasie inscenizując XIX wieczne salony muzyczne, salony improwizacji, organizuje konferencje, koncerty z historią w tle, bachanalia wyobraźni muzycznej, poemo-koncerty czy warsztaty dla młodych artystów.

Bodźcem do powstania festiwalu był przyjazd do Polski wybitnego wirtuoza klarnetu Jeana Marca Fessarda, zapalonego teatromana, który bez początkowej znajomości języka polskiego zakochał się w polskich interpretacjach teatralnych. Nie rozumiejąc słów muzyk, Jean Marc Fessard zwrócił uwagę na melodię języka polskiego i ... muzykę teatralną.

- "Muzyka zaczyna się tam gdzie kończy się moc słów" powiedział Ryszard Wagner, lecz język muzyczny jest na tyle hermetyczny, że współcześni zabiegani odbiorcy mogą przejść obok jej przesłania jeśli zabraknie jej właściwego komentarza - mówi instrumentalista Jean-Marc Fessard.

Festiwal Euromusicdrama to koncerty muzyki teatralnej interpretowane nie tylko przez wspaniałych muzyków o międzynarodowej renomie, ale także spotkania z kompozytorami muzyki teatralnej. Tegoroczna edycja poświęci jeden z wieczorów twórczości Pawła Mykietyna, kierownika muzycznego Teatru Nowego w Warszawie i kompozytora muzyki teatralnej związanego ze znanym reżyserem Krzysztofem Warlikowskim.

Każda z edycji festiwalu powzięła sobie za honor przypomnienie sylwetki polskiego kompozytora dzięki biograficznej sztuce teatralnej. W tym roku odbędzie się premiera spektaklu "Zapach akacji", który opowie o twórczości Karola Szymanowskiego. Autorka Patrycja Fessard wyobraziła sobie apokryficzne spotkanie Szymanowskiego z Bartokiem, kompozytorów poszukujących nowej treści dla nowoczesnej muzyki w na nowo odkrytym folklorze.

Koncert inauguracyjny odbędzie się w Teatrze Kameralnym w Szczecinie. Podczas tego wieczoru w spektaklu "Cóż innego mi zostało niż Ciebie kochać" usłyszymy muzykę Johanessa Brahmsa, a także listy mitycznych romantyków Klary Schumann i Johanessa Brahmsa w wykonaniu wybitnych muzyków Jennifer Fichet, Jeana Marca Fessarda i Diany Ligeti.

W tym roku nie zabraknie także warsztatów improwizacji i koncertu poświęconego improwizacji w wykonaniu młodych muzyków.

PROGRAM:

1 października

godz. 14.00 - Warsztaty improwizacji Sebastian Borsch (Teatr Kameralny)
godz. 19.00 - Wieczór z muzyką teatralną Pawła Mykietyna - prowadzenie Michał Janicki (Teatr Kameralny)

2 października

godz. 14:00 - Warsztaty improwizacji Sebastian Borsch (Teatr Kameralny)
godz. 18:00 - "Cóż innego mi zostało niż Ciebie kochać" Klara Schumann i Johaness Brahms w muzyce i korespondencji
(Studio Koncertowae S-1 Radio Szczecin)

3 października

godz. 12:00 - "Salon Młodych Improwizatorów" z udziałem Szymona Wieczorka, Armanda Witolda, Adriana Delpiroux, Martina Alecian (Teatr Kameralny)
godz. 18:00 - Patrycja Fessard "Zapach akacji" sztuka teatralna przybliżająca sylwetkę Karola Szymanowskiego (Teatr Kameralny)

Małgorzata Klimczak
Dziennik Teatralny Szczecin

Małgorzata Klimczak
Dziennik Teatralny Szczecin
1 października 2021
Wątki
#MUZYKA

Książka tygodnia

Teatr, który nadchodzi
Wydawnictwo słowo/obraz terytoria Sp. z o.o.
Dariusz Kosiński

Trailer tygodnia

La Phazz
Julieta Gascón i Jose Antonio Puchades
W "La Phazz" udało się twórcom z "La ...