I w końcu się doczekaliśmy

10. edycja Międzynarodowego Festiwalu Filmowego – Transatlantyk

Już od 1 października. „Muzyka oraz kino to dwa rodzaje sztuki o niezwykłej umiejętności reagowania na świat i tworzenia nowych scenariuszy" - Jan A.P. Kaczmarek, Dyrektor i Twórca Festiwalu.

Polskie premiery, prapremiery, pokazy specjalnie oraz warsztaty – tego zgodnie z zapewnieniami organizatorów, nie zabraknie na Festiwalu.

- Transatlantyk, odbywać będzie się w trudnej dla nas sytuacji epidemiologicznej.
- Oznacza to, że całość wydarzenia nie odbędzie się w formie kontaktowej.
- Część z premier zobaczymy w kinach, natomiast do reszty będzie można otrzymać dostęp online.
- Rozwiązanie tej sytuacji w taki sposób przynosi wiele zalet.
- Dzięki platformie MOJEeKINO.pl w Festiwalu Transatlantyk, będą mogli wziąć udział widzowie z całej Polski. Jest co świętować, ponieważ oprócz premier, odbędą się również specjalnie zaplanowane spotkania z: Agnieszką Smoczyńską, Marcinem Koszałką oraz Piotrem Domalewskim.

Wspaniałe wydarzenie, o którym mowa, rozpoczynać będzie koncert inaugurujący Festiwal - „The Best Of Jan A.P. Kaczmarek". Odbędzie się w Narodowej Orkiestrze Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach, natomiast dyrygenturą zajmie się wybitna Monika Wolińska. Gwiazdą wieczoru będzie Iwona Sobotka, światowej sławy sopranistka, która koncertowała m.in. z Filharmonią Berlińską oraz z Operą Narodową w Paryżu.

Wszyscy biorący udział w tej części wydarzenia, usłyszą najlepsze kompozycje Jana A.P. Kaczmarka, takie jak: „Emigra – Symfonia bez końca", „Rapsodia Śląska", „Universa – Opera Otwarta". Pojawią się również utwory skomponowane do filmów. Najsławniejszym, który zresztą przyniósł autorowi Oscara, będzie „Marzyciel".

Przez Festiwal Transatlantyk przewijać będą się najciekawsze tytuły światowego kina, które swoje premiery miały w ostatnim roku. Należą do nich „Lato '85" Ozona, „Panna Marx" Nicchiarlelli, „Dzieci słońca" Majidi.

Ciekawostką dotyczącą reżyserów, których filmy pokazywane będą na Festiwalu, jest świadomość, że jest pomiędzy nimi równowaga płciowa – dokładnie połowę stanowią kobiety.

Na ekranach festiwalowych pojawią się również Polskie Filmy Krótkometrażowe, najlepszych twórców oraz twórczyń: Piotra Dumały, Olgi Bołądź, Ryszarda Lenczewskiego, Darii Kopiec, Pawła Dyllusa i Julii Orlik.

Za stołem jury, zasiądą takie osobistości jak: Monika Tusz, Laurence Boyce oraz Bogdan Muresanu.

Podczas Festiwalu odbędzie się gala wręczenia nagrody FIPRESCI Platinum Award 95, która trafi do rąk Kena Loacha, klasyka współczesnego kina.

„Transatlantyczność wydarzenia polega na Otwartości, Odważności i Glokalności – czyli jest lokalny w działaniu i tożsamości, a jednocześnie globalny w rozumieniu konsekwencji i kontekstu własnego działania."

Podczas Międzynarodowego Festiwalu Filmowego – Transatlantyk, będzie można wziąć udział w debatach oraz koncertach. Dodatkowo powstała sekcja Kino Nocą, czyli seanse z dreszczykiem.
Filmowy Klan Urwisów, czyli darmowe warsztaty dla dzieci.

Jednocześnie odbędzie się, jedyny na świecie konkurs kompozycji natychmiastowej, wymyślony i stworzony przez Jana A.P. Kaczmarka.
Towarzyszyć wydarzeniu, będą liczne nagrody dla Twórców.

Anna Borkowska
Dziennik Teatralny Katowice
1 października 2020
Wątki
KINO

Książka tygodnia

Twórcza zdrada w teatrze. Z problemów inscenizacji prozy literackiej
Wydawnictwo Naukowe UKSW
Katarzyna Gołos-Dąbrowska

Trailer tygodnia