Inauguracja ósmego sezonu

Teatr im. Juliusza Słowackiego w Krakowie

Noc teatrów w teatrze im. Juliusza Słowackiego w Krakowie - 9/10 czerwca 2007 r.

20.00 - 21.00 Inauguracja ósmego sezonu na Scenie przy Pompie 

(Plac Św. Ducha 4) 

Consensus - piosenki Jana Kantego Pawluśkiewicza
Występują: Halina Jarczyk, Jan Kanty Pawluśkiewicz, Rafał Dziwisz, Błażej Wójcik, Tomasz Wysocki
Liryczny wieczór złożony z piosenek wybitnego krakowskiego kompozytora z tekstami Leszka A. Moczulskiego w wykonaniu aktorów Teatru im. Juliusza Słowackiego. Nowoczesne aranżacje Jana Jarczyka i brawurowe wykonanie sprawiają, że małe opowieści o życiu, miłości, ludzkich tęsknotach i pragnieniach szybko podbijają serca słuchaczy. 

21.00 - 21.30 zwiedzanie budynku Teatru z przewodnikiem 

21.30 - 22.00 Szalona Noc w Teatrze 
Duża Scena - widowisko prezentujące przekrojowo repertuar Teatru 
Scenariusz: Anna Burzyńska
Spektakl przygotowany specjalnie z okazji "Nocy Teatrów 2007". Zabawna intryga fabularna łączy najbardziej atrakcyjne fragmenty przedstawień granych na deskach Teatru im. Juliusza Słowackiego w Krakowie. Podczas szalonej nocy w teatrze na scenie spotykają się jednocześnie znani i lubiani bohaterowie z Chorego z urojenia, Mewy, Kordiana, Ożenku, Pułapki i Tanga Piazzolla, którzy za wszelką cenę próbują odegrać swoje role. Towarzyszą temu rozpaczliwe wysiłki przerażonej inspicjentki oraz dyrektora teatru usiłujących zaprowadzić porządek. Całość utrzymana jest w klimacie fars spod znaku Monty Pytona i Mela Brooksa.

(Dla widzów, którzy nie zdołają dostać się na pokazy - w Foyer bądź przed budynkiem Teatru - w zależności od pogody - zostanie wystawiony telebim)

22.30 - 23.00 Szalona Noc w Teatrze 2-gi pokaz 

21.30 - 22.30 Scena w Bramie - WOLNA BRAMA - SLAM POETYCKI 

W tą szczególną noc, 9/10 czerwca, w ramach uroczystych obchodów 750-lecia Lokacji Miasta Krakowa, mikrofon sceny off będzie czekał na wszystkich, którzy uważają, że potrafią połączyć sztukę słowa ze sztuką performance\'u i chcieliby zaprezentować swoją twórczość miłośnikom poezji mówionej. Serdecznie zapraszamy wszystkich odważnych poetów! Prowadzenie: Grzegorz Łukawski.

22.00 Kolorowa iluminacja budynku Teatru 

23.00 - 0.00 Foyer Teatru - "Nocny Krakowski Salon Poezji" 
Czytają: Dominika Bednarczyk (Teatr im. Juliusza Słowackiego, Kraków)
Tomasz Międzik (Teatr im. Juliusza Słowackiego, Kraków)
Krzysztof Piątkowski (PWST) 
Gospodarzami Salonu są: Anna Dymna, Anna Burzyńska, Józef Opalski i Bronisław Maj 

0.00 - 0.30 zwiedzanie budynku Teatru z przewodnikiem 

0.00 - 1.30 Scena Miniatura - pokaz spektaklu "Pułapka na myszy" Agathy Christie w reż. Olgi Lipińskiej 

Do niewielkiego pensjonatu pod Londynem przyjeżdżają pierwsi goście. Nie wiedzą jeszcze, że poprzedniego dnia w mieście popełniono zbrodnię. Morderca zapowiedział kolejne ofiary, a jego trop prowadzi wprost do pensjonatu, który właśnie został odcięty od świata przez zamieć śnieżną. Właściciele i goście "Monkswell Manor" znajdują się w śmiertelnym niebezpieczeństwie, ale równie dobrze każdy z nich może okazać się mordercą. Atmosfera niepokoju i wzajemnych podejrzeń gęstnieje z minuty na minutę. Adaptacja sceniczna jednej z najsłynniejszych opowieści królowej kryminału grana jest w Londynie nieprzerwanie od 1952 roku i mimo ponad 20 tys. przedstawień trudno dostać na nią bilety. 
Prezentujemy ją w mistrzowskiej realizacji Olgi Lipińskiej.

Bezpłatne wejściówki na poniższe imprezy w naszym Teatrze do odbioru w kasie Teatru od poniedziałku 4 czerwca 2007. Ilość wejściówek ograniczona.

Teatr im. Juliusza Słowackiego w Krakowie 

Działa nieprzerwanie od 1893 roku. Jedna z najsłynniejszych i najbardziej zasłużonych polskich scen. 
Gmach, zbudowany przez Jana Zawiejskiego, jest zaliczany do najcenniejszych zabytków architektury teatralnej w Europie. Na frontonie widnieje napis: "Kraków narodowej sztuce". Wnętrza ozdabiają freski wiedeńskiego artysty Antona Tucha oraz słynna kurtyna Henryka Siemiradzkiego. Obok sceny znajduje się zabytkowa garderoba wielkiego aktora Ludwika Solskiego.

Otoczony legendą Teatr już na przełomie XIX i XX w. pełnił funkcję sceny narodowej. Był miejscem narodzin współczesnej polskiej reżyserii, scenografii, inscenizacji i aktorstwa. Debiutowało tu pokolenie artystów Młodej Polski - wśród nich Stanisław Wyspiański. Prapremiery jego genialnych dzieł, m.in. Wesela (1901) i Wyzwolenia (1903), należą do najważniejszych wydarzeń w dziejach polskiej kultury. Na przełomie XIX i XX wieku historyczne znaczenie miały pierwsze realizacje arcydzieł polskiego romantyzmu: Kordiana, Dziadów i Nie-Boskiej komedii. Przywiązanie do tradycji szło w parze z poszukiwaniem nowych kierunków w sztuce - o czym najlepiej świadczy debiut najwybitniejszego przedstawiciela polskiej awangardy XX w. Stanisława Ignacego Witkiewicza (Witkacego) w 1921 roku. 

Kierowali tym niezwykłym Teatrem wybitni dyrektorzy - m.in. Pawlikowski, Solski, Osterwa, Frycz, spektakle realizowali znakomici reżyserzy. W latach siedemdziesiątych debiutowało tu pokolenie wybitnych inscenizatorów, wśród nich Krystian Lupa. Współpracowali z tą sceną wielcy scenografowie: Frycz, Pronaszko, Stopka, Kreutz-Majewski, Kantor, gościnnie lub stale występowali najznakomitsi polscy aktorzy: Modrzejewska, Wysocka, Solska, Siemaszkowa, Jaroszewska, Solski, Osterwa, Jaracz, Junosza-Stępowski, Łomnicki, Holoubek. Dziś ten teatr sprzyja młodym - debiutowali tu lub realizowali tu swoje pierwsze spektakle artyści zaliczani dziś do czołówki polskiego teatru, m.in. Maja Kleczewska, Agnieszka Olsten, Agata Duda-Gracz, Paweł Miśkiewicz, Maciej Sobociński, ale też wystawia spektakle mistrzów - m.in. Barbary Sass, Krzysztofa Babickiego, Janusza Wiśniewskiego, Macieja Wojtyszki, Rudolfa Zioły. 

Teatr im. Juliusza Słowackiego niezmiennie zajmuje wyjątkowe miejsce w kulturze Krakowa. Na kilku scenach proponuje spektakle ważne, wartościowe, żywo komentujące współczesność, ale też w sposób twórczy odwołujące się do polskiej i europejskiej tradycji (Mewa, Kordian, Pułapka, Tango Piazzolla, Miarka za miarkę, Ożenek, Kraina Kłamczuchów, Pokojówki, Słoneczny pokój, Audiencja V). W Teatrze działa też słynny Krakowski Salon Poezji Anny Dymnej, offowa Scena w Bramie, a w okresie letnim ogródkowa Scena przy Pompie. 

Teatr im J. Słowackiego w Krakowie

(-)
Materiały Teatru
1 czerwca 2007

Książka tygodnia

Twórcza zdrada w teatrze. Z problemów inscenizacji prozy literackiej
Wydawnictwo Naukowe UKSW
Katarzyna Gołos-Dąbrowska

Trailer tygodnia