Inny wymiar sceny u Węgierki

z afisza znikną spektakle z krajowymi gwiazdami

Nowa szefowa Agnieszka Korytkowska Mazur stawia na silny zespół aktorski, planuje także zmienić strukturę instytucji. W nowym sezonie artystycznym zobaczymy pięć premier, pierwszą pod koniec września. Z afisza znikną spektakle z krajowymi gwiazdami.

Będzie też cykliczne czytanie dramatów, rozwinięcie edukacji, akcje poza teatrem. 

Na stanowisku pracuje od kilku dni, jeszcze nie zdążyła spotkać się z aktorami, którzy są na urlopach, ale już rozpoczęta prace nad nowym sezonem artystycznym. Wyłoniona w konkursie Agnieszka Korytkowska-Mazur zastąpiła Piotra Dąbrowskiego, który kierował teatrem im. Aleksandra Węgierki przez ostatnie 10 lat.

- Zależy mi na tym, by ten teatr powrócił na orbitę ogólnopolską, ale nie chcę powielać kalki tzw. teatru gwiazd - przyznaje nowa szefowa. - Jeżeli budujemy silny zespól, to musimy stawiać na tworzących go ludzi.

W swojej pracy przede wszystkim chce zainwestować w rozwój aktorów. Dlatego do współpracy zaprosi reżyserów, dramatopisarzy i choreografów uznanych nie tylko w kraju. Jest już po rozmowach m.in. z Wojciechem Klemmem, Anną Smolar, Agnieszką Glińską i Arturem Tyszkiewiczem.

- Chciałabym, by zespół aktorski spotkał się z twórcami, którzy potrafią współpracować z grupą i pojedynczym aktorem, stawiają na spotkanie człowiek-człowiek - tłumaczy Agnieszka Korytkowska-Marur. - Będą prowadzić warsztaty aktorskie, choreograficzne czy białego śpiewu.

W najbliższym sezonie artystycznym możemy spodziewać się pięciu premier. Dwie na dużej scenę, która ma być przeznaczona głównie na sztuki klasyczne. Trzy na małych scenach, na których możemy spodziewać się współczesnej dramaturgii. Pewną nowością dla publiczności mogą się okazać prezentacje spektakli w przestrzeni miejskiej. Pierwsza premiera planowana jest pod koniec września, w ramach Festiwalu Kultur Podlasia "Inny wymiar", który organizuje Białostocki Ośrodek Kultury. Druga na początku października. Zanim jednak nastąpi inauguracja nowego sezonu, mieszkańców czeka akcja teatralna propagująca czytelnictwo. Aktorzy i znani białostoczanie będą czytać książki w różnych miejscach. Nie zabraknie także cyklicznych czytań dramatów współczesnych.

Teatr Dramatyczny znany jest już z ciekawych projektów edukacyjnych, pod nowym kierownictwem ta dziedzina nie powinna być zaniedbywana. W planach nowej dyrektorki są bowiem liczne warsztaty dla młodych krytyków teatralnych czy dramaturgów. Mają powstać także nowe grupy teatralne: młodzieżowa, seniorów i niepełnosprawnych.

Anna Kopeć
Kurier Poranny
7 lipca 2012

Książka tygodnia

Białość
Wydawnictwo ArtRage
Jon Fosse

Trailer tygodnia