Instytut Teatralny zaprasza

Dzień Otwarty w Instytucie Teatralnym

Już tradycyjnie w ostatnią niedzielę wakacji - 27 sierpnia - Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego zaprasza swoich widzów i przyjaciół na Dzień Otwarty.

W programie, jak co roku, atrakcje dla dużych i małych: między innymi pakowanie słońca do słoików, otwarte zajęcia ruchowe, projekcje filmów, wspólne czytanie, muzykowanie i dyskusje (nie tylko o teatrze), a także wystawy oraz kiermasz książki. Na wszystkie wydarzenia wstęp bezpłatny!

W tym roku w ostatni weekend wakacji specjalne atrakcje dla swoich widzów i gości przygotowały także inne instytucje działające na "zielonej wyspie Warszawy", czyli na warszawskim Jazdowie (Centrum Sztuki Współczesnej - Zamek U-jazdowski, Muzeum Łazienki Królewskie, Ogród Botaniczny Uniwersytetu Warszawskiego, Otwarty Jazdów - osiedle domków fińskich).

___

Dzień Otwarty w Instytucie Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego - co i kiedy?

27 SIERPNIA | OD GODZ. 12.00 DO OSTATNIEGO GOŚCIA

12.00 - 22.00 | WYSTAWA PRAC LAUREATÓW I FINALISTÓW I EDYCJI KONKURSU FOTOGRAFII TEATRALNEJ (Teren wokół Instytutu Teatralnego)

Wystawa prac laureatów i finalistów pierwszej edycji Konkursu Fotografii Teatralnej połączona z możliwością zakupu eksponowanych prac. Dochód ze sprzedaży zostanie w całości przekazany na warsztaty dla dzieci uzdolnionych fotograficznie.

12.00 - 13.30 | RUCH W INSTYTUCIE

Czym jest taniec? Czym jest świadomość ciała? Na ile sposobów ciało może być narzędziem pracy? Czy ciało może być narzędziem komunikacji?

O godz. 12 zapraszamy na otwarte zajęcia rozpoczynające kolejną odsłonę programu "Ruch w Instytucie", na który składa się cykl warsztatów z ruchu i świadomości ciała. Podczas spotkania poruszymy zagadnienia, które wyznaczą pole eksploracji pierwszej z trzech części programu w sezonie 2017/2018. Zajęcia poprowadzą dwie choreografki zrzeszone w Centrum w Ruchu: Renata Piotrowska i Magdalena Ptasznik oraz zaproszony do programu tancerz, instruktor tańca Lindy Hop i kontaktu improwizacji - Tomasz Przytycki. W czasie otwartych zajęć każdy z prowadzących zaproponuje kilka ćwiczeń, za pomocą których przybliży ten aspekt choreografii lub tańca, którym zajmie się podczas swojego bloku zajęć warsztatowych.

12.00 - 16.00 | POKAZY FILMÓW I SPOTKANIE Z ANDRZEJEM TITKOWEM

Andrzej Titkow - reżyser i scenarzysta filmów dokumentalnych oraz fabularnych, producent, poeta. Autor kilku tomików wierszy. W 1974 otrzymał nagrodę na Warszawskiej Jesieni Poezji. W latach 1973-90 związany z Wytwórnią Filmów Dokumentalnych w Warszawie, w latach 1990-94 członek Studia Filmowego "Kronika", od roku 1994 prowadzi założone przez siebie Studio Filmowe TAK. W latach 2004-06 zastępca kierownika Redakcji Filmów Dokumentalnych Programu 1 TVP. W latach 2005-10 dyrektor artystyczny Międzynarodowego Festiwalu Filmowego "Żydowskie Motywy" w Warszawie. Zajmuje się także reżyserią teatralną, prowadzi działalność dydaktyczną. W latach 1998-99 wykładał w Instytucie Kultury Polskiej Uniwersytetu Warszawskiego, od roku 1999 prowadził zajęcia z historii filmu oraz zagadnień formy filmowej na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, od roku 2004 także w Warszawskiej Szkole Filmowej. Od roku 2010 wykładowca w Gdyńskiej Szkole Filmowej. Autor filmów dokumentujących polski teatr pozainstytucjonalny.

Filmy i godziny prezentacji

12.00

"Do młodości" - 1974

Film o Teatrze STU. Wyjazd teatru na festiwal do Kolumbii ze spektaklem "Sennik Polski".

Sposób bycia - 1976

Przegląd najważniejszych teatrów alternatywnych lat 70-tych występujących na Festiwalu Teatru Otwartego we Wrocławiu w roku 1975. Są to, między innymi: Teatr Ósmego Dnia z Poznania, Teatr 77 z Łodzi oraz dwa teatry krakowskie - Teatr STU i Pleonazmus.

13.00

"Próba wspólnoty" - 1976

Film o Teatrze STU z Krakowa. Rozmowy z założycielem teatru, reżyserem Krzysztofem Jasińskim i jego aktorami pokazują jak i dlaczego powstał ten teatr. Czym jest dla nich i dlaczego go robią. W filmie prezentowane są również fragmenty spektaklu Pacjenci według Mistrza i Małgorzaty Bułhakowa.

"Otwarty zamknięty" - 1987

Film zrealizowany podczas Festiwalu Teatru Otwartego we Wrocławiu w roku 1981. Był to czas wielkich nadziei, przewartościowania, wrzenia. W filmie można zobaczyć fragmenty najważniejszych przedstawień tego festiwalu oraz niezwykłą gorącą atmosferę tego czasu.

14.00

"Droga" - 1990

To film o historii jednego z najważniejszych alternatywnych teatrów PRL-u - Teatru Ósmego Dnia w szczególnym momencie jego historii - na emigracji, na Sycylii - podczas prób i pokazów spektaklu i decyzji o powrocie do kraju.

15.00

"Ewa" - 1993

Portret Ewy Wójciak - założycielki Teatru Ósmego Dnia.

"Bez suflera" - 1999

Film o aktorach z Domu Artysty Weterana w Skolimowie.

16.00

"Dziecko szczęścia" - 1994

Portret Helmuta Kajzara.

17.00

Spotkanie autorskie z Andrzejem Titkowem (Biblioteka Instytutu Teatralnego)

13.00 - 15.00 | ZAPIS_ZAPAS LATA (trawnik od strony Centrum Sztuki Współczesnej Zamku U-jazdowskiego)

Warsztaty dla dzieci w wieku 3 -10 lat przygotowane przez pedagogów teatru - Viki Siedlecką-Dorosz oraz Sebastiana Świądra.

Czy da się zrobić zapasy lata na zimę? Czy da się zamknąć słońce w słoiku? Jak zapisać wspomnienia nie używając notesu?

Zapraszamy dzieci do działania z materią i dźwiękiem. Powstająca przez dwie godziny instalacja będzie zmierzała do wielkiego finału: zapełnimy spiżarniane półki słoikami pełnymi lata, a wszystkiemu towarzyszyć będą wakacyjne odgłosy przywołane przez dzieci.

12.30 - 14.30 | SPOTKANIE POŚWIĘCONE PROFESOROWI ZBIGNIEWOWI RASZEWSKIEMU / RASZEWSKI WSPÓLNIE CZYTANY (taras Instytutu Teatralnego)

Spotkanie poświęcone naszemu Patronowi, prof. Zbigniewowi Raszewskiemu - najwybitniejszemu po wojnie polskiemu badaczowi teatru i jednemu z największych uczonych w najnowszej historii kultury polskiej. Chcemy, aby tegoroczne wspominanie Jego pamięci i dorobku było nie tylko symboliczne, ale i osobiste. W sierpniu minęło dokładnie 25 lat od śmierci Profesora.

Spotkanie, na które zapraszamy wszystkich uczniów, studentów, przyjaciół i sympatyków naszego patrona, organizujemy w formie wspólnego czytania "Raptularza" - książki-dziennika będącego świadectwem polskiego życia teatralnego drugiej połowy XX wieku, ale również Polski jako kraju, widzianego z perspektywy człowieka nauki, badacza historii.

Zachęcamy wszystkich, aby razem z nami przynieśli (własne lub skorzystali z egzemplarzy Instytutu) i przeczytali swoje ulubione fragmenty, opowiedzieli o inspiracjach, intuicjach historycznych i politycznych - o wszystkim, co w tych niezwykłych zapiskach jest do przywołania, przemyślenia, dyskutowania.

A żeby dyskutowało się milej, naszych gości poczęstujemy sznekami z glancem (czyli małymi drożdżówkami upieczonymi według domowej receptury Raszewskich) oraz innym aromatycznym i rozgrzewającym specjałem bliskim Profesorowi.

14.30- 16.00 | SPOTKANIE DOTYCZĄCE TEATRU NIEINSTYTUCJONALNEGO (stół na trawie, przed Instytutem)

16.00 - 17.00 | PROMOCJA TEKSTÓW PAWŁA KONICA O TEATRZE NIEINSTYTUCJONALNYM

16.00 | OTWARCIE INSTALACJI KOMUNY// WARSZAWA

Komuna// Warszawa jako Radio "Szczęście na Pradze" zbiera dźwiękowe dowody zadowolenia z życia. Wywiady z mieszkańcami dzielnicy, nadesłane przeboje i dźwięki ulicy złożą się na monumentalny wielogłos instalacji na 100 głośników.

17.00 | PUBLICZNOŚĆ TEATRALNA 2017

Spotkanie poświęcone publiczności teatralnej i jej roli w życiu teatralnym w 2017 roku przygotowane i prowadzone przez Magdalenę Dzięciołowską - organizatorkę i animatorkę protestów i happeningów "wrocławskiej publiczności".

19.00 | SPEKTAKL KOMUNY// WARSZAWA - "SZCZĘŚCIE NA PRADZE"

Koncert Komuny// Warszawa i sopranistki Olgi Mysłowskiej (Polpo Motel). W muzyce wykorzystano dźwięki miasta i wypowiedzi mieszkańców warszawskiej Pragi, które koncentrują się na poczuciu szczęścia i małych radościach prażan. Wyobraźmy sobie, że nie ma polityki dzielącej kraj, gentryfikacja nie dotyczy Pragi, a szczęśliwe zakończenia są (hipotetycznie) możliwe. Materiał dźwiękowy przygotowany we współpracy z Zofią Dworakowską i Dorotą Porowską.

20.30 | KONCERT PAWŁA SZAMBURSKIEGO I GOŚCI Z "LADOM"

Paweł Szamburski - ur. 1980 w Warszawie. Klarnecista, improwizator, animator kultury. Studiował na wydziale Antropologii Kultury oraz Muzykologii UW. Współtworzy niezależne wydawnictwo LadoAbc oraz Stowarzyszenie Kulturalne Lado - środowisko, którego konsekwentna trwająca już kilkanaście lat działalność muzyczna, wydawnicza oraz animacyjna przyczyniła się do niezwykle dynamicznego rozwoju nowej muzyki w Polsce.

Szamburski współtworzy duet Sza/Za - Szamburski/Zakrocki, z którym komponuje muzykę dla filmu, teatru, kina niemego oraz tańca współczesnego. Udziela się również w takich zespołach jak: Cukunft (Raphael Rogiński), kwartet klarnetowy Ircha (Mikołaj Trzaska), Modrzycer Klan (Alan Bern). Był liderem i współzałożycielem takich formacji jak: Horny Trees, Meritum i Tupika. Prowadził także autorski cykl imprez z muzyką improwizowaną "Djazzpora".

A PRZEZ CAŁY DZIEŃ W INSTYTUCIE TEATRALNYM TAKŻE:

Kiermasz książki - specjalne promocje i okazje-niespodzianki;

"Przynieś nam swój teatr" - jeśli masz zapomniane, zakurzone programy, fotografie, wspomnienia, teksty związane z teatrem, przynieś je - nasza Pracownia Dokumentacji Teatru chętnie i dobrze się nimi zaopiekuje oraz odwdzięczy się ciekawym i unikatowym upominkiem.

Ciepłe przekąski (wypiekana na miejscu pizza) przygotowane przez "Małpi Biznes" i specjalna oferta od "Steff Cafe".

ZAPRASZAMY!

(-)
Materiał Instytutu Teatralnego im. Z. Raszewskiego
18 sierpnia 2017
Wątki
Lato 2017

Książka tygodnia

Białość
Wydawnictwo ArtRage
Jon Fosse

Trailer tygodnia