Intelektualny bełkot ujawniający bezradność

"Lekcja" - reż. Katarzyna Michałkiewicz - Teatr Mazowiecki

Teatr Mazowiecki zaprasza 14 lutego na premierę "Lekcji" Ionesco w reż. Katarzyny Michałkiewicz. Na scenie: Karolina Gorczyca, Wojciech Kalarus i Jadwiga Jankowska-Cieślak.

Akcja "Lekcji" rozgrywa się w domu profesora, do którego właśnie przychodzi młoda uczennica. Bohaterka zdała już maturę, ale planuje dalszą edukację. Początkowa spokojna pogawędka - z żartami i refleksjami o świecie - ustępuje miejsca kłótni. Okazuje się, że o ile uczennica świetnie dodaje i nawet mnoży w pamięci ile to jest 3 755 998 251 przez 5 162 303 508, to nie jest w stanie zrozumieć podstaw odejmowania, ani nawet pojęć "mniejszości" i "większości". Rozdrażnienie Profesora narasta z każdą chwilą. Lekcję co jakiś czas przerywa krzątająca się po domu służąca. Abstrakcyjne rozmowy, absurdy i też niekiedy intelektualny bełkot ujawniają bezradność wobec podstawowych pytań "dlaczego?". Pytań postawionych w kontekście przemocy tak symbolicznej, jak i - co okaże się w finale - także całkiem dosłownej.

Eugne Ionesco (1909-1994)

Dramatopisarz francuski pochodzenia rumuńskiego, jeden z twórców i mistrzów teatru absurdu. Ionesco w swoich dramatach w mistrzowski sposób posługuje się parodią, farsą, nonsensem, okrucieństwem i groteską. Banalne i z pozoru komiczne sytuacje z niesłychaną ostrością odkrywają grozę życia, obnażają samotność człowieka w świecie i niesłychaną kruchość jego egzystencji.

(-)
Materiał Teatru
14 lutego 2015

Książka tygodnia

Twórcza zdrada w teatrze. Z problemów inscenizacji prozy literackiej
Wydawnictwo Naukowe UKSW
Katarzyna Gołos-Dąbrowska

Trailer tygodnia

Łabędzie
chor. Tobiasz Sebastian Berg
„Łabędzie", spektakl teatru tańca w c...