Interesuje nas sytuacja kobiety

"Wieczór Trzech Króli" reż. K. Raduszyńska

Z tradycyjnym odczytaniem "Wieczoru Trzech Króli", słynnej komedii Williama Szekspira, zerwać ma spektakl przygotowywany w łódzkim Teatrze Nowym przez Katarzynę Raduszyńską. Zdarzenia, które rozegrały się w mitycznej krainie Illirii wraz z przybyciem do niej rodzeństwa Violi i Sebastiana, opowiedziane zostaną z punktu widzenia Olivii (Mirosława Olbińska), bogatej, lecz niemłodej już dziedziczki.

Sztuka Szekspira jest bardzo śmieszna i mamy nadzieję, że i u nas będzie śmiesznie, ale nie na tym skupiamy uwagę. Interesuje nas sytuacja kobiety. Dla każdego feminizm oznacza coś innego. Mój oznacza, że uważam, iż kobiety powinny zacząć rozmawiać ze sobą i zacząć naprawę męskiego świata od siebie - tłumaczy reżyserka. - Święto Trzech Króli w tradycji chrześcijańskiej jest momentem duchowego przejścia z okresu świątecznego w karnawałowy.

U nas trzej królowie przyjeżdżają w innym celu. Inspiracją była powieść Josepha Conrada "Zwycięstwo", w której do pewnego miasta przyjeżdżają trzej panowie: Lucyfer, Grzech i Śmierć. Podobnie jest w "Mistrzu i Małgorzacie" Bułhakowa, gdzie mamy diabelską grupę Wolanda.

Do Violi i Sebastiana dołączono Kapitana, uznając, że rodzeństwo zostało wydalone ze swego kraju, lecz prowadzony przez niego statek się roztrzaskał.

Droga tego lucyferycznego tria wiedzie przez dwory najbogatszych i najbardziej wpływowych osób, księcia Orsinia i Olivii, bogatej dziedziczki. Jako królowie samozwańczy i pozbawieni skrupułów uzurpatorzy są krańcowo skuteczni - wyjaśnia dramaturg spektaklu, Jagoda Hernik-Spalińska.

Violę zagra Monika Buchowiec, Sebastiana - Mateusz Janicki, Kapitana - Marek Cichucki, Sir Tobiasza Czkawkę - Sławomir Sulej, zaś Sir Andrzeja Chudogębę - Michał Bieliński.

Illiria nie jest tu niezwykłą nadmorską krainą. Jest pewnym światem. Wszyscy aktorzy są opowiadaczami, którzy przychodzą opowiedzieć historię o tym, że patriarchat trzyma się mocno. Od wielu setek lat - tłumaczy Raduszyńska.

W spektakl włączono jedenaście songów, opartych na tekście Szekspira i jego sonetach. Muzyka Pawła Walickiego utrzymana jest w różnorodnej stylistyce. Premiera 17 maja na Dużej Scenie "Nowego".

Łukasz Kaczyński
Dziennik Łódzki
10 maja 2012

Książka tygodnia

Ziemia Ulro. Przemowa Olga Tokarczuk
Społeczny Instytut Wydawniczy Znak
Czesław Miłosz

Trailer tygodnia