Intrygujący, nieoczywisty, stawiający pytania
„Austeria" – spektakl dyplomowy studentów Akademii Teatralnej w BiałymstokuIntrygujący, nieoczywisty, stawiający pytania – tak zapowiada się spektakl dyplomowy „Austeria" studentów IV roku aktorstwa Akademii Teatralnej w Białymstoku. Jego premiera zaplanowana jest na 10 grudnia w Teatrze Szkolnym im. Jana Wilkowskiego.
Stawia pytania, nie daje odpowiedzi
– Przed nami premiera spektaklu dyplomowego studentów IV roku Akademii Teatralnej w Białymstoku, który nosi tytuł „Austeria". Został wyreżyserowany przez Sebastiana Majewskiego – naszego absolwenta. Bardzo mnie cieszy, że Sebastian jest z nami. Zawsze staramy się zapraszać do realizacji dyplomów ludzi, którzy mają coś do powiedzenia, którzy są twórczy, którzy są w obiegu. Tutaj się tak pięknie złożyło, że i nasze chęci współpracy z Sebastianem zbiegły się z chęcią studentów na współpracę z Sebastianem. Pięknie nam się to poukładało. Sebastian zaprosił też innych realizatorów – mówi Marta Rau,
prorektor ds. Filii w Białymstoku.
I podkreśla: – Myślę, że powstał spektakl bardzo intrygujący, bardzo nieoczywisty, taki drążący w głowie, który będzie stawiał pytania, a nie dawał odpowiedzi. Warto przyjść do nas, by zobaczyć tych wspaniałych, młodych ludzi. Każdy z nich jest bardzo silną osobowością i myślę, że będzie to bardzo dobrze widać na scenie.
Powrót po 25 latach
Dla reżysera i autora tekstu Sebastiana Majewskiego to powrót do białostockiej Akademii Teatralnej po 25 latach.
– Wracam z innym bagażem życiowym. Przez ten czas nie byłem w Białymstoku, nie byłem w szkole, więc trochę się skonfrontowałem z tym, z czym wyszedłem. Na pewno miasto się zmieniło. Szkoła nie wiem, bo nie wchodzę w struktury szkolne. Bardzo się cieszę, że studenci są fantastycznym materiałem dla współczesnego teatru, który tak wyraźnie przechyla się w stronę formalizmu. Nie chodzi mi o postdramatyzm czy przewrót performatywny, ale o to, że coraz bardziej funkcjonujemy w świecie obrazu, w świecie szybko zmieniających się komunikatów, w świecie pewnego chaosu, z którego sami sobie musimy zbudować porządek. Studenci, którzy uczą się w szkole zakładającej naukę formy, są do tego bardzo predestynowani. Są predestynowani do pracy w teatrze dramatycznym, w którym ja całe życie pracuję. Mają umiejętność szybkich zmian, których to umiejętności bardzo często brakuje ich kolegom z wydziałów aktorskich z Krakowa, Wrocławia, Warszawy czy Łodzi - mówi reżyser.
Jak rozumieć „austerię"? Austeria to gospoda, którą prowadzą... grzyby, czyli mycelium – bardzo popularny element z życia roślinnego. Austeria to też powieść Juliana Stryjkowskiego z roku 1966 i film w reżyserii Jerzego Kawalerowicza z 1983 roku. Spektakl dyplomowy nie ma jednak nic wspólnego ani z filmem, ani ze Stryjkowskim. Jest osobnym dziełem.
– Opowiadamy o tym, co grzybnia może zrobić ze światem, a czego nie może - zaznacza Majewski. Co ludzie z tym światem zrobili, szczególnie teraz, gdy wygląda on tak, jak wygląda. Spotykają się tutaj różne doświadczenia – mój pesymizm i optymizm studentów. Ich wiara w to, że wszystko będzie dobrze, a moje wkurzenie, że popsuliśmy im świat i sobie zresztą też.
Dyplom o utraconej nadziei
W spektaklu występują: Martyna Braca, Antonina Brühl, Mirella Burcewicz, Aneta Ćmiel, Ewa Doan, Piotr Gadomski, Aleksandra Gosławska, Filip Lorent-Fijał, Marta Moś, Ewelina Oleś, Szymon Szczęch, Monika Wiech i Mateusz Zbrożek
– Gram Jakuba Raniewskiego. Jest to osoba, która w skrajnym momencie swojego życia postanowiła zdobyć ośmiotysięcznik – mówi Piotr Gadomski występujący w spektaklu. I podkreśla: – To jest dyplom o utraconej nadziei w kontekście własnej wizji świata – czym jesteśmy i jak w tym wszystkim się odnajdujemy.
Za choreografię odpowiada Dorota Furmaniuk.
– W tym spektaklu ruch jest integralną częścią całości. Kiedy chcemy mówić o wspólnotowości, byciu razem i o tworzeniu grupy, to bez ruchu nie ma o tym mowy. Pracowaliśmy wychodząc od improwizacji. Mamy tu 13 totalnie różnych osobowości, które się zderzają. Myślę, że to też będzie widać w ruchowym aspekcie. Głównie wychodzimy z tym, co każdy ma w środku i starałam się dostrzec coś wyjątkowego u każdego – czasem bardziej szalonego, czasem mniej – mówi autorka choreografii.
Premierowe pokazy spektaklu odbędą się 10 i 11 grudnia o godz. 18.00. Kolejne zaplanowano od 13 do 18 grudnia (z wyjątkiem 15 grudnia – jest to pokaz zamknięty). Spektakl „Austeria" będzie można obejrzeć też w styczniu i lutym 2023 roku.