Islandia w Miniaturze

Polska prapremiera oraz program wydarzeń prezentujących islandzką kulturę

17 maja o godz. 17.00 Miejski Teatr Miniatura zaprasza na premierę spektaklu „Błękitna planeta” w reżyserii pochodzącego z Islandii Erlinga Jóhannessona. Przedstawienie jest polską prapremierą sztuki Andriego Snæra Magnasona, jednego z najważniejszych współczesnych pisarzy islandzkich.

To teatralna adaptacja wielokrotnie nagradzanej książki „Historia błękitnej planety", laureatki m.in. Nagrody Literackiej im. Janusza Korczaka, przetłumaczonej na ponad 25 języków. Książka opowiada o planecie zamieszkanej wyłącznie przez dzieci, na której pewnego razu pojawia się pierwszy dorosły, sprzedawca kosmicznych odkurzaczy Cezary Nakręcony – w ten sposób rozpoczyna się pełna magii, piękna, ale i zmagań przygoda.

- „Historia błękitnej planety" jest wpisana w intensywną debatę o ochronie przyrody i naturalnych zasobów, która toczy się na Islandii. Pokazuje między innymi, jak politycy dla własnych korzyści wykorzystują fałszywą retorykę dla zmylenia wyborców i jakie to może mieć konsekwencje. Ale pomimo tego, że książka była napisana w bardzo konkretnych okolicznościach, ma dużo szerszy wymiar, zadając pytania o naszą odpowiedzialność za Ziemię jako całość. – mówi reżyser Erling Jóhannesson.

Przedstawienie realizuje międzynarodowy zespół artystów. Erling Jóhannesson to islandzki aktor i reżyser, współzałożyciel i dyrektor artystyczny w latach 1994-2009 jednego z największych profesjonalnych teatrów niezależnych w Islandii – The Hafnarfjörður Theatre, realizującego w większości repertuar oparty na współczesnych sztukach islandzkich pisanych na potrzeby teatru. Scenografię do przedstawienia zaprojektowała Iza Toroniewicz, autorka scenografii i kostiumów do ponad stu polskich spektakli, zarówno dramatycznych, jak i lalkowych. Muzykę skomponuje jedna z największych sław islandzkiej sceny muzycznej, zespół múm, który niedawno podczas koncertów w Poznaniu, Wrocławiu i Warszawie promował w Polsce swój szósty album studyjny zatytułowany „Smilewound".

Premierze będzie towarzyszył program wydarzeń prezentujących kulturę islandzką. W czwartek 15 maja odbędzie się czytanie sztuki „Mżawka Górna" młodej, ale już zauważonej nie tylko na Islandii, dramatopisarki i tłumaczki Salki Guðmundsdóttir, które wyreżyseruje Wojtek Zrałek-Kossakowski, znany trójmiejskiej publiczności z pracy przy spektaklu „Sprawa operacyjnego rozpoznania" w Teatrze Wybrzeże. Po czytaniu dyskusja o współczesnym teatrze i dramaturgii islandzkiej z udziałem autorki oraz Erlinga Jóhannessona, którą poprowadzi Gunnar Gunnsteinsson z Islandzkiego Stowarzyszenia Teatrów Niezależnych, aktor, reżyser, dramaturg. Od 15 maja będzie również można w Galerii Korytarz Miniatury obejrzeć wystawę „Prawdziwy przyjaciel" islandzkiej ilustratorki i projektantki Erli Maríi Árnadóttir. Artystka wysłuchała opowieści dzieci i dorosłych z całego świata o ich obecnych lub dawnych zmyślonych przyjaciołach, a potem ich zilustrowała.

Piątkowy wieczór (16 maja) zostanie poświęcony pogłębieniu tematów wywołanych w „Historii błękitnej planety" podczas spotkania „Pułapki rozwoju. Jak się rozwijać, żeby przetrwać" przygotowanego we współpracy ze Świetlicą Krytyki Politycznej w Trójmieście. Spotkanie zacznie pokaz znakomitego filmu dokumentalnego „Pułapki rozwoju" Mathieu Roy'a i Harolda Crooksa, zadającego pytania o to, jaki rodzaj postępu jest dobry dla nas jako cywilizacji z perspektywy przyszłości. Po filmie odbędzie się rozmowa, w której wezmą udział autor „Historii błękitnej planety" Andri Snær Magnason, pisarz i dziennikarz Michał Olszewski, autor książki „Eco-book o eko-bogu" oraz pisarz Jaś Kapela, uczestnik międzynarodowego projektu rezydencji „Stacje Pogody" badającego, jak literatura może inspirować nowe style życia w kontekście najbardziej fundamentalnego wyzwania, przed którym stoi dzisiaj ludzkość – zmieniającego się klimatu. Spotkanie poprowadzi Marcin Gerwin – politolog, autor rozprawy doktorskiej na temat zrównoważonego rozwoju w kontekście wyzwań globalnych.

W sobotę 17 maja zaczniemy już o 12.30 warsztatami rodzinnymi „Poznaj Islandię!", które poprowadzi Anna Uzarczyk, a które będą wstępem do spotkania o 14.00 z Andrim Snærem Magnasonem i tłumaczem Jackiem Godkiem podczas premiery polskiego wydania książki „Historia błękitnej planety" przez Wydawnictwo EneDueRabe. W przerwie między wydarzeniami Erla María Árnadóttir oprowadzi po swojej wystawie „Prawdziwy przyjaciel".

W niedzielę 18 maja o 12.00 artystka poprowadzi również warsztaty rodzinne „Wymyśl sobie przyjaciela" dla dzieci od 5 do 9 lat z rodzicami lub opiekunami. Wieczorem tego dnia będzie okazja do spotkania z muzyczną stroną Islandii w koncercie „Pamiętajcie o wulkanach", podczas którego będzie można posłuchać utworów m.in. z repertuaru Björk, Sigur Rós i múm w nowych aranżacjach i nowych kontekstach w wykonaniu aktorów Teatru Miniatura, Teatru Muzycznego w Gdyni i Teatru Wybrzeże. W sobotę i niedzielę odbędą się również warsztaty „Słowo i ruch" dla aktorów i tancerzy z islandzką choreografką i artystką wizualną Heleną Jonsdottir.

Program wydarzeń towarzyszących zwieńczy specjalny pokaz spektaklu „Błękitna planeta" dla nauczycieli z województwa pomorskiego we wtorek 20 maja o 17.00.

(-)
Materiał Teatru
5 maja 2014

Książka tygodnia

Teatr, który nadchodzi
Wydawnictwo słowo/obraz terytoria Sp. z o.o.
Dariusz Kosiński

Trailer tygodnia

La Phazz
Julieta Gascón i Jose Antonio Puchades
W "La Phazz" udało się twórcom z "La ...