IV RP Snów

Spotkajmy się w wirtualnej przestrzeni Internetu, by poznać lęki i pragnienia współczesnych Polaków, opowiedziane językiem performansu.

Sztuka Nowa zaprasza na premierę IV RP Snów – instalacji choreograficznej, której scenariusz i metoda pracy artystycznej zostały oparte na badaniach snów Polaków.

Praca nad tym interdyscyplinarnym projektem z udziałem wybitnych artystów okazała się niezwykła i bardziej inspirująca niż jej twórcy pierwotnie zakładali. Matryca kolektywna pokazuje, że treści wypowiadane przez sny, później mogą spotkać się z uśpionymi społecznymi potrzebami, zjawiskami czy ruchami społecznymi, które rzeczywiście mają miejsce – mówi Dawid Żakowski, reżyser spektaklu – Nasza pierwsza matryca odbyła się 17 lipca. Analizując ją, zauważyliśmy, że pierwszym dominującym archetypem, jaki się ujawnił, jest dziecko, dziecko zagrożone. I wokół niego dzieją się różnego rodzaju transformacje, przemiany. Dziecko było głównym bohaterem pierwszej matrycy. Gdy zaczęliśmy to interpretować na początku października, nic jeszcze nie zapowiadało strajku kobiet i ulicznych demonstracji wobec wyroku TK zakazującego aborcji. Nikt nie spodziewał się, że będzie to główny symbol dzisiejszej Polski, starć, polemik, dyskusji, konfliktów i sporów w przestrzeni publicznej.

Zarówno naukowcy, jak i artyści, związani z projektem, podkreślają, że podobnych odkryć w całym procesie tworzenia było wiele. Zwłaszcza, że badaniu snów zostali poddani także twórcy spektaklu. Z tego zaangażowanego podejścia powstał nowy model pracy performatywnej, mający swoje źródło w psychologii głębi kontrastowo zestawionej z narzędziami dramaturgicznymi, sięgającymi do kolektywnych doświadczeń popkultury i gier komputerowych. Idąc o krok dalej w procesie twórczym, choreograf projektu, Wojciech Grudziński, przetwarza treści senne, używając charakterystycznych dla siebie narzędzi choreograficznych takich jakich jak: bricolage, recyckling i mush up.

Nad badawczą częścią procesu czuwał współautor koncepcji, antropolog i analityk jungowski, Bartosz Samitowski, wskazując książkę autorstwa Charlotte Beradt, pt. „Trzecia Rzesza snów", jako jedną z ważnych inspiracji tego projektu. Beradt to dziennikarka, która zbierając sny berlińczyków w latach 30. XX wieku, odkryła, że odbijają się w nich procesy społeczne oraz zapowiedź totalitaryzmu. Książka ta zainspirowała powstanie w latach 80-tych XX wieku sposobu pracy zwanego matrycą śnienia społecznego. Dziś mamy szansę być odbiorcami współczesnej wersji tego badania, gdyż na jej podstawie powstaje instalacja choreograficzna IV RP Snów.

Efekt tej pracy będzie można obejrzeć już 20.12.2020 r., o godz. 20.30.
O szczegółach twórcy będą informować w wydarzeniu:
www.facebook.com/events/3571416882920055
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
koncepcja: Dawid Żakowski/ Bartosz Samitowski/ Iwa Ostrowska
reżyseria: Dawid Żakowski
choreografia: Wojciech Grudziński
muzyka: Katarzyna Piszek
producent kreatywny i kostiumy: Zofia Urszula Komasa
prowadzenie matryc snów i analiza: Bartosz Samitowski
współpraca dramaturgiczna: Bartosz Samitowski/ Paweł Mandziewski/ Stanisław Święcicki/ Zofia Urszula Komasa.
współpraca choreograficzna: Anna Nowicka
performerzy: Ewelina Sobiera/Borys Jaźnicki/ Michał Tokarski
współpraca performatywna: Agata Zataj/ Paweł Mandziewski/ Ewa Szewczyk
w matrycach udział wzięli: ( Teatr Maska, uczestnicy platformy Rzeczpospolita Snów)
wideo: Tomasz Wierzbicki, Katarzyna Drozdowicz
produkcja: Sztuka Nowa/ Iwa Ostrowska
Partnerzy projektu: Instytut im. J. Grotowskiego; Stowarzyszenie Analityków Jungowskich, SZKOŁA.
Projekt współfinansowany przez Miasto Stołeczne Warszawa w ramach programu Kreacje.

 

Patrycja Babicka
Materiał Teatru
10 grudnia 2020

Książka tygodnia

Twórcza zdrada w teatrze. Z problemów inscenizacji prozy literackiej
Wydawnictwo Naukowe UKSW
Katarzyna Gołos-Dąbrowska

Trailer tygodnia