Jak być współczesnym patriotą

Krakowski Salon Poezji - Gliwicki Teatr Muzyczny

14 czerwca Gliwicki Teatr Muzyczny zaprasza na specjalne wydanie Salonu Poezji z okazji jego setnej edycji. Na program złożą się utwory od romantycznych po współczesne.

Zabrzmią wiersze m.in. Adama Mickiewicza, Cypriana Kamila Norwida, Władysława Broniewskiego, Tadeusza Kubiaka, Jacka Kaczmarskiego czy związanej z Gliwicami poetki Anny Rudawcowej. Zabrzmią też utwory Fryderyka Chopina i Stanisława Moniuszki.

"Bez tej miłości można żyć, mieć serce suche jak orzeszek, malutki los naparstkiem pić z dala od zgryzot i pocieszeń" - pisała Wisława Szymborska w swojej "Gawędzie o miłości do ziemi ojczystej". Prezentowane w czasie spotkania utwory udowadniają, że co prawda można, ale nie warto. Patriotyzm przez wiele pokoleń kształtował tożsamość Polaków, dając im poczucie zakorzenienia i pozwalając odbudować wspólnotę narodową po wielu dekadach niewoli. Co znaczy dziś miłość ojczyzny, jak być współczesnym patriotą? Te pytania i związane z nimi refleksje z pewnością nasuną się uczestnikom Salonu po spotkaniu z klasyką polskiej literatury.

Podczas setnego Salonu Poezji wystąpią wspaniali aktorzy Teatru Śląskiego w Katowicach: Maria Stokowska-Misiurkiewicz (zagrała prawie 100 ról, w tym w repertuarze szekspirowskim, romantycznym czy młodopolskim. Była współzałożycielką Podziemnego Teatru Poezji Stanu Wojennego. Laureatka Złotych i Srebrnych Masek, odznaczona Srebrnym i Złotym Krzyżem Zasługi, Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski oraz Srebrnym Medalem "Zasłużony Kulturze Gloria Artis") i Bernard Krawczyk (za swoje kreacje otrzymał kilka Srebrnych i Złotych Masek. Aktor doskonale znany publiczności z ról filmowych, szczególnie z kultowych obrazów Kazimierza Kutza "Sól ziemi czarnej" i "Perła w koronie". Legenda śląskiego teatru i filmu, aktor nieustannie podejmujący nowe artystyczne wyzwania. W najbliższym czasie będzie pracował nad monodramem na podstawie tekstu T. Różewicza "Śmieszny staruszek"). Oprawę muzyczną tworzyć będą soliści Gliwickiego Teatru Muzycznego: znakomita sopranistka Anita Maszczyk, występująca na wielu festiwalach muzycznych, kreująca główne partie w operetkach, operach i musicalach oraz baryton Ireneusz Miczka, znany m.in. z brawurowej partii Figara w "Cyruliku Sewilskim" na deskach GTM. Wystąpi również pianistka Ewa Zug. Gospodarzem Salonu będzie Krzysztof Korwin-Piotrowski.

Setny Salon Poezji w Gliwicach został wpisany na listę wydarzeń, odbywających się w ramach obchodów 25 lat samorządności pod patronatem Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego.

***

14 czerwca /niedziela/ godz. 12.00 - scena GTM przy Nowym Świecie

C Krakowski Salon Poezji w Gliwicach - Wydanie specjalne

Polska Poezja Patriotyczna

Czytają:

- Maria Stokowska-Misiurkiewicz

- Bernard Krawczyk

Oprawa muzyczna:

- Anita Maszczyk - śpiew

- Ireneusz Miczka - śpiew

- Ewa Zug - fortepian

Gospodarz Salonu: Krzysztof Korwin-Piotrowski

(-)
Materiał Teatru
13 czerwca 2015

Książka tygodnia

Teatr, który nadchodzi
Wydawnictwo słowo/obraz terytoria Sp. z o.o.
Dariusz Kosiński

Trailer tygodnia

La Phazz
Julieta Gascón i Jose Antonio Puchades
W "La Phazz" udało się twórcom z "La ...