Jak grudzień, to alternatywa
18. Łódzkie Spotkania TeatralneŁódzkie Spotkania Teatralne to najważniejsza impreza w kalendarzu fanów twórczości niezależnej. Festiwal rozpoczyna się w czwartek o godz. 10 warsztatami prowadzonymi przez artystów kultowej Akademii Ruchu z Warszawy.
Od 4 grudnia w Łódzkim Domu Kultury, Szwalni, Teatrze Jaracza i innych miejscach będzie można oglądać spektakle. Zaprezentuje się 17 zespołów. Obok młodych grup, które wezmą udział w konkursie, przyjadą weterani alternatywy. Pojawi się sama śmietanka: Teatr Porywacze Ciał z Poznania z mistrzowskim "More Heart Core", Akademia Ruchu z Warszawy z moralitetem "Esej III", Dada von Bzdülöw z Gdańska z premierowym przedstawieniem "Caffe Latte", radykalna Komuna Otwock ze spektaklem "Mill/Maslow" czy Teatr Stajnia Pegaza z Sopotu, który pokaże opowieść "Była Żydówka, nie ma Żydówki". Będą także dwa spektakle zespołów zagranicznych: z Lwowa i Pragi.
Emocje jak zawsze będzie budzić część konkursowa. Spektakle oceni jury złożone z liderów wybranych grup i krytyków teatralnych. Pejzaż festiwalu uzupełnią nocne dyskusje z jurorami (organizowane - w tym roku wyjątkowo - w Przechowalni). Akcent w tym roku został położony na "spotkania". Zespoły nie tylko pokażą własne przedstawienia, ale będą wspólnie działać w manifestacjach teatralnych.
ŁST sięgają korzeniami tradycji studenckiego ruchu teatralnego lat 60. i 70. Były powiewem niezależności, spontanicznym, odważnym głosem w ocenzurowanej rzeczywistości. Z przyczyn politycznych ich organizacja została przerwana. Wznowiono ją w 1992 r. Dziś festiwal jest cennym przeglądem działalności offowej. Skupia w jednym miejscu grupy z całego kraju i daje wyobrażenie o polskim nurcie pozainstytucjonalnym.
Program spotkań w piątkowej "Gazecie Co Jest Grane" oraz na: www.ldk.lodz.pl.