Jak pies z kotem, czyli towarzystwo na salonach

"Opowieść o piesku i kotce"

Wolność, równość, braterstwo to nie tylko slogan postulowany podczas osiemnastowiecznej rewolucji francuskiej. To także motto, jakiemu podporządkowano pierwszy spektakl zaprezentowany w ramach IX Międzynarodowego Festiwalu Teatrów Lalek Katowice - Dzieciom.

Wspomniany festiwal rozpoczęto przedstawieniem „Opowieści o piesku i kotce”, wystawionym przez Bábkové divadlo na Rázcestí z Bańskiej Bystrzycy. Spektakl, pomimo, iż zaprezentowany został w języku słowackim, zyskał uznanie wśród najmłodszych widzów. Jest on adaptacją czeskiego dzieła Josefa Čapek, słynącego z utworów posiadających drugie dno, traktujących o sprawach ważnych, ukrytych pod maską zabawnych opowieści dla dzieci. W spektaklu tym wykorzystano konwencję teatrzyku lalek, w którym pierwsze skrzypce odegrały postacie kotki oraz psa, animowane przez Marię Šamojovą oraz Jozefa Šamaja. Bohaterowie starają się wieść życie podobne ludziom. Posiadają ładnie umeblowane mieszkanie, śpią w łóżkach, kapią się w wannie, a na wycieczki jeżdżą samochodem. Jednakże niezwykły dysonans pojawia się w momencie, gdy zwierzęta wkraczają do świata paradoksalnie im obcego. Po przekroczeniu magicznej bariery, jaką wyznacza próg ich domu, wchodzą na nieznany teren, teren natury, która stanowi dla nich zagrożenie. Jest to niezwykle przewrotne i uświadamia, że salonowe życie kotki i psa zaburzyło naturalną harmonię, panującą w przyrodzie.

W spektaklu wykorzystano stereotypowy motyw zwierząt, które nie żyją w zgodzie ze sobą i całkowicie obalono powszechnie znany mit. Miejsce akcji zostało ulokowane w świecie zwierząt tak, by najmłodsi odbiorcy bez trudu uświadomili sobie potrzebę wspólnoty, harmonii oraz równości, a następnie z łatwością przetransponowali zdobytą wiedzę na realia życia codziennego. W przedstawieniu nie zabrakło także wielu praktycznych porad oraz moralizowania, a także wyraźnego odgraniczenia dobra od zła. Dlatego też zły, czarny pies został ukarany za to, że zakradł się do spokojnego domu dwójki bohaterów i zjadł przyrządzony przez nich tort, który pomimo użycia najlepszych na świecie składników, jest szkodliwy dla zdrowia, gdyż wywołuje ból brzucha, jakim za kradzież został ukarany złoczyńca.

„Opowieści o piesku i kotce” są ciekawą propozycją teatralną skierowaną do najmłodszych bywalców artystycznych przybytków. Dzięki zastosowaniu obrotowej sceny, która umożliwiała szybką zmianę miejsc akcji spektakl ten jest niezwykle dynamiczny. Ciekawa treść wzbogacona o charyzmę i humor animatorów przykuwa uwagę publiczności. Dodatkowo, zabiegi wplatające w fabułę elementy chaplinowskiej komedii zdecydowanie urozmaicają czesko-słowacką opowieść. Natomiast, płynący z niej dydaktyzm jest szybko i łatwo przyswajalny.

Magdalena Mikrut-Majeranek
Dziennik Teatralny Katowice
31 maja 2010

Książka tygodnia

Twórcza zdrada w teatrze. Z problemów inscenizacji prozy literackiej
Wydawnictwo Naukowe UKSW
Katarzyna Gołos-Dąbrowska

Trailer tygodnia

Łabędzie
chor. Tobiasz Sebastian Berg
„Łabędzie", spektakl teatru tańca w c...