Jak pisać, co wydawać i ile zarabia pisarz?
Festiwal Młodej Literatury - Łódź: 11 - 13.07.2025W piątek startuje Festiwal Młodej Literatury. Książki, muzyka i letni chill – już w ten weekend, a konkretnie w piątek, w Łodzi rozpocznie się Festiwal Młodej Literatury, gdzie w klimacie plenerowych koncertów, warsztatów i rozmów na najgorętsze tematy spotkają się młodzi pisarze, krytycy i czytelnicy.
Książki, muzyka i letni chill – już w ten weekend, a konkretnie w piątek, w Łodzi rozpocznie się Festiwal Młodej Literatury, gdzie w klimacie plenerowych koncertów, warsztatów i rozmów na najgorętsze tematy spotkają się młodzi pisarze, krytycy i czytelnicy. Nie zabraknie też propozycji dla wielbicieli poezji i komiksu. Wstęp na wszystkie wydarzenia jest wolny.
– Zależało nam, żeby stworzyć otwartą przestrzeń, która będzie pomostem między różnymi, czasem zupełnie odmiennymi rzeczywistościami literackiego świata – mówi Rafał Gawin ze Stowarzyszenia Pisarzy Polskich Oddział w Łodzi. – Dlatego też festiwal podzieliliśmy na kilka modułów: prozatorski, poetycki, a nawet muzyczny, a do udziału zaprosiliśmy młodych i zdolnych autorów, związanych z różnorodnymi środowiskami wydawniczymi i obszarami twórczości. Tak, by każdy – od miłośników poezji, przez osoby zajmujące się krytyką literacką, aż po twórców komiksów czy początkujących pisarzy – mógł w programie znaleźć coś dla siebie.
Na uczestników czekają spotkania autorskie, a wśród zaproszonych gości znajdą się pisarze i poeci młodego pokolenia, m.in. Magdalena Genow, Kasper Pfeifer (nominacja do Silesiusa), Olga Niziołek (nominacja do Zajdla), Natalia Malek (laureatka Nagrody Literackiej Gdynia), Patryk Kosenda (nominacja do Gdyni) czy Sonia Nowacka (nominacja do Nike). Nie zabraknie także paneli dyskusyjnych z udziałem takich twórców jak Łukasz Barys – laureat Paszportu „Polityki", autor bestselerowej powieści „Kości, które nosisz w kieszeni" – czy Inga Iwasiów, krytyczka i literaturoznawczyni, członkini jury Nagrody Literackiej Nike.
Goście dyskutować będą m.in. o zarobkach pisarzy, nauce twórczego pisania czy wyzwaniach, jakie czekają na tych, którzy chcą prowadzić i wydawać własne czasopismo literackie. Część rozmów tłumaczona zostanie na polski język migowy, a wszystkie wystąpienia transmitowane będą online za pośrednictwem kanałów organizatorów – obok Stowarzyszenia są to Dom Literatury w Łodzi oraz Muzeum Książki Artystycznej w Łodzi.
To właśnie w zabytkowej willi Henryka Grohmana – siedzibie muzeum – zabije serce festiwalu. W piątek odbędą się tam pierwsze z cyklu warsztaty poetyckie z Przemysławem Owczarkiem, łódzkim poetą i redaktorem naczelnym miesięcznika „Tygiel Kultury". Z kolei w sobotę zajęcia prozatorskie poprowadzi Natalka Suszczyńska, pisarka, autorka książek „Dropie", (nominacja do Nagrody Gombrowicza) i „Chipsy dla gości" (Nagroda im. Wiesława Kazaneckiego). Niedzielne warsztaty komiksowe należeć będą do Katarzyny Witerscheim, ps. PannaN – polskiej ilustratorki, której najnowszy komiks „Heksa" zyskał uznanie krytyków, zdobywając Grand Prix w konkursie 33. Międzynarodowego Festiwalu Komiksu i Gier w Łodzi. Udział w warsztatach jest bezpłatny. Zgłoszenia można wysyłać do 10 lipca na adres: rafal.k.gawin@gmail.com.
Wakacyjną atmosferę podkreśli muzyka na żywo w wykonaniu zespołu Heima, znanego z klimatycznych gitarowych aranżacji i autorskich tekstów, barokowo-postpunkowego duetu Salvezza oraz poszukującego nowych brzmień gitarzysty jazzowego i folkowego – Marka Kądzieli. Z kolei sobotni open mic to okazja, by nie tylko muzycy, ale także każdy z uczestników festiwalu mógł zaprezentować swoje utwory na żywo. Przewidziany jest także drobny poczęstunek, napoje chłodzące, a przy dobrej pogodzie – plenerowy grill.
Szczegółowy program wydarzeń dostępny jest na profilach społecznościowych Stowarzyszenia Pisarzy Polskich Oddział w Łodzi. Udział w Festiwalu Młodej Literatury jest bezpłatny.
Organizator: Stowarzyszenie Pisarzy Polskich Oddział w Łodzi
Współorganizatorzy: Dom Literatury w Łodzi, Muzeum Książki Artystycznej w Łodzi
Partner medialny: Plaster Łódzki
Centrum festiwalowe: Muzeum Książki Artystycznej w Łodzi, Tymienieckiego 24.
Festiwal Młodej Literatury dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.
PROGRAM:
11 lipca (piątek)
14:00 Warsztaty poetyckie/ prowadzenie: Przemysław Owczarek (zapisy)
17:00 Poezja/ spotkanie z Aleksandrą Górecką („Reguła trzech"), Michałem Mytnikiem („LINE") i Kasperem Pfeiferem („zna swoje miejsce"); prowadzi Rafał Gawin
18:00 Proza/spotkanie z Magdaleną Genow, „Złodziejka matek" (Biuro Literackie); prowadzi Maciej Robert
19:00 Panel: Jak zarabiać na literaturze i dlaczego jest ona pracą (u podstaw)/ rozmowa z Łukaszem Barysem, Magdaleną Genow i Natalią Malek; prowadzi Marcin Bałczewski / tłumaczenie na PJM
20:30 Koncert Heima
12 lipca (sobota)
14:00 Warsztaty prozatorskie/ prowadzenie: Natalka Suszczyńska (zapisy)
17:00 Poezja/komiks/poemiks/ spotkanie z Patrykiem Kosenda, Piotrem Burzyńskim, „Konklawe świerszczyków" i Marcinem Bałczewskim, redaktor serii Los Kraba; prowadzi Magdalena Lachman
18:00 Proza/ spotkanie z Olgą Niziołek, „Dzieci jednej pajęczycy" (Powergraph); prowadzi Anna Szumacher
19:00 Panel: Jak nie uczyć twórczego pisania i nie powielać (swoich) błędów/ rozmowa z Miłoszem Biedrzyńskim, Ingą Iwasiów i Marcinem Jaworskim; prowadzi Przemysław Owczarek / tłumaczenie na PJM
20:30 Open mic/ muzyka na żywo: Marek Kądziela
13 lipca (niedziela)
14:00 Warsztaty komiksowe/ prowadzi Katarzyna Witerscheim (zapisy)
17:00 Poezja/ spotkanie z Sonią Nowacką („Saros"), Jakubem Sęczykiem („Kwaśne obole") i Amelią Żywczak („Tylda"); prowadzenie: Weronika Janeczko
18:00 Proza/ spotkanie z Natalką Suszczyńską, „Chipsy dla gości" (Ha!art); prowadzi Łęko Zygmuntówne
19:00 Panel: Jak prowadzić młode czasopismo literackie i płacić (za swoje)/ rozmowa z Weroniką Janeczko, Patrykiem Kosendą i Sonią Nowacką; prowadzi Rafał Gawin / tłumaczenie na PJM
20:30 Koncert Salvezza
__
Nie zabraknie też propozycji dla wielbicieli poezji i komiksu. Wstęp na wszystkie wydarzenia jest wolny.