Jak teraz wygląda opolska scena?

Teatr im. Jana Kochanowskiego w Opolu po remoncie.

Remont Teatru Kochanowskiego w Opolu zakończony. We wtorek dziennikarze po raz pierwszy mogli zobaczyć efekty prac, które trwały dwa lata i kosztowały ponad 26 mln złotych. W czwartek wielkie otwarcie. Czekają nas cztery dni atrakcji, podczas których będzie można zobaczyć wszystkie sceny.

Spektakularnie zmieniła się główna fasada Teatru im. Jana Kochanowskiego w Opolu z przyległym otoczeniem. Przebudowano wejście dla widzów, zrobiono podjazd dla niepełnosprawnych, zlikwidowano fosę i zbudowano tarasy. W elewacji frontowej wyróżnia się ogród wertykalny. Od środka można docenić, jak efektownie przestrzeń teatru przechodzi w przestrzeń placu im. Jana Pawła II.

Przez wiele miesięcy "Kochanowski" stał z rozprutymi ścianami, sufitami i podłogami, by ukryć w nich nowoczesny system wentylacji i klimatyzacji.

Modernizacja objęła:

Dużą Scenę
Małą Scenę
Bunkier
foyer teatru i hole.
System wentylacji nie spełniał współczesnych standardów, wymagań higieniczno-sanitarnych i komfortu cieplnego oraz mikroklimatu pomieszczeń. Dlatego jednym z celów projektu była poprawa jakości powietrza w budynku. To, co niewidoczne dla oczu widzów będzie służyło nowej jakości odbioru i zapewni komfort pracy całemu zespołowi "Kochanowskiego".

Chociaż pierwotnie tego nie planowano całkowicie zmodernizowano Małą Scenę i jej system oświetleniowy. Okazało się, że jej stan po 45 latach użytkowania nie pozwala na dalsze funkcjonowanie. Wyremontowano więc elementy konstrukcji stropu i ścian akustycznych, zakupiono atestowany systemu zabezpieczeń montażu oświetlenia oraz poddano rewitalizacji fotele. Zarząd województwa przeznaczył na to dodatkowy milion zł.

Po przebudowaniu jednej z sal prób, powstało miejsce na warsztaty, głównie dla młodych widzów, bo Teatr Kochanowskiego ma duże ambicje edukacyjne i już w październiku wystąpi z nową ofertą.

Teatr zyskał też nowoczesny system oświetleniowy i nagłośnieniowy. Zastosowane rozwiązania przyczynią się nie tylko do oszczędności energii, ale pozwolą też na wzbogacenie artystycznej wizji twórców i rozwoju oferty kulturalnej teatru.

- Jesteśmy otwarci. To nasze hasło oznacza nie tylko, że do teatru można w końcu przyjść, ale też otwartość na potrzeby różnych odbiorców i otwartość na wszelkie rodzaje sztuki teatralnej - podkreśla Norbert Rakowski, dyrektor Teatru Kochanowskiego.

Już w czwartek wielkie otwarcie Teatru Kochanowskiego po długiej przerwie, a tydzień później rozpoczną się w nim jubileuszowe 45. Opolskie Konfrontacje Teatralne/Klasyka Żywa.

Projekt rozbudowy i modernizacji teatru współfinansowany był przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura I Środowisko 2014-2020. Kosztował prawie 26,4 mln zł, z, czego dotacja unijna to 14,2 mln, a dotacja Urzędu Marszałkowskiego przekroczyła 12 mln.

Iwona Kłopocka-Marcjasz
Nasze Miasto Opole
1 września 2021
Portrety
Norbert Rakowski

Książka tygodnia

Twórcza zdrada w teatrze. Z problemów inscenizacji prozy literackiej
Wydawnictwo Naukowe UKSW
Katarzyna Gołos-Dąbrowska

Trailer tygodnia