Jakub Skrzywanek w Berliner Zeitung

Koniec roku to czas podsumowań – z perspektywy czasu śmiało możemy powiedzieć, że pod względem artystycznym to był dobry, nawet bardzo dobry rok.

Przygotowaliśmy premiery, o których pisała prasa lokalna i ogólnopolska jako o wydarzeniach ważnych nie tylko dla kultury, ale i życia społecznego; byliśmy zapraszani na festiwale, skąd wracaliśmy z nagrodami; powołaliśmy do życia nowy projekt – Rezydencję Artystyczną Scena Nowe Sytuacje, w ramach której powstały 3 autorskie spektakle.

Co ciekawe, o Teatrze Współczesnym pisze nie tylko polska prasa – Jakub Skrzywanek, dyrektor artystyczny naszego teatru, udzielił wywiadu, który ukazał się w gazecie Berliner Zeitung. Mówi w nim o pracy w naszym teatrze, o tegorocznych premierach i szeregu wydarzeń towarzyszących, o tym, że teatr nie może być już tylko miejscem produkującym spektakle. Odpowiada też na to najbardziej nurtujące wszystkich pytanie - dlaczego Szczecin?

"W Szczecinie rządzi prezydent, który nie przynależy obecnie do żadnej partii politycznej, chociaż jest z tak zwanych kręgów opozycji demokratycznej (...) To sprawia, że teatry miejskie, a takim jest właśnie Teatr Współczesny w Szczecinie, stają się bastionami wolnej sztuki."

(...)

"Podczas pierwszej rozmowy z przedstawicielami władz miasta padło pytanie: "Czy to nie będzie teatr jednej ze stron?" Odpowiedziałem wtedy dość otwarcie - choć wiem, że brzmi to trochę jak truizm - że to będzie teatr, który zawsze będzie po stronie człowieka. I ta odpowiedź wystarczyła władzom w Szczecinie."

(...)

„Opracowałem program, w którym bardzo otwarcie mówiłem o tym, co zamierzam zrobić. Nic nie ukrywałem. I miasto wyraziło na to zgodę. Mamy więc rzeczywiście do czynienia z miastem dość wyjątkowym."

(...)

„Mam wrażenie, że tęczowy neon wiszący w galerii sztuki współczesnej "Trafostacja" - z napisem "Wolne Miasto Szczecin" - to chyba rzeczywiście nie przypadek. Czuję, że jest to miasto, które chce mocno zainwestować w bardzo otwartą, tolerancyjną tożsamość."

(...)

„Może ten Szczecin to rzeczywiście inne miejsce na mapie Polski, może to jest dobra odpowiedź na pytanie, od którego zaczęliśmy naszą rozmowę, czyli jak to możliwe, że zostałem tym dyrektorem i że takie rzeczy w ogóle się dzieją. Może ta mentalność, to oddalenie od reszty Polski sprawia, że w Szczecinie jest większa autonomia, większe poczucie wolności. W istocie pokazuje też, że wszystko, co chcą nam wmówić prawicowi politycy, jest kłamstwem. Bo kiedy minister Czarnek mówi, że broni polskiej wsi i tradycji przed tęczową zarazą, a my w odpowiedzi tworzymy scenografię naszego spektaklu wspólnie z środowiskiem LGBT i z Kołem Gospodyń Wiejskich ze wsi z zachodniopomorskiego, z paniami, które absolutnie zachwycone same składały życzenia na premierze parze, która brała ślub, nagle się okazuje, że tu naprawdę nie ma potrzeby nikogo przed nikim bronić."

Link do oryginalnego tekstu:

https://www.berliner-zeitung.de/kultur-vergnuegen/interview-stettin-regisseur-jakub-skrzywanek-oeffnet-sein-theater-damit-homosexuelle-in-polen-heiraten-koennen-li.298390

https://berliner-zeitung.imgix.net/2022/12/29/e884bec6-af3b-40e6-9358-1ed9276a4d19.jpeg?auto=format&fit=max&w=1080&auto=compress&rect=0,2247,3335,2223
_
_

Jakub Skrzywanek, 1992 in Breslau (Wroclaw) geboren, ist Theaterregisseur, Schriftsteller, Autor von Performance-Installationen. Er ist seit 2022 künstlerischer Leiter des Zeitgenössischen Theaters in Stettin (Szczecin). Sein künstlerisches und ethisches Ziel ist es, ein Theater zu schaffen, das „nicht gleichgültig gegenüber dem ist, was um uns herum geschieht". Der polnische Theaterkritiker Witold Mrozek hat für die Berliner Zeitung mit dem Regisseur gesprochen, der dieses Jahr für den wichtigen polnischen Kulturpreis Paszporty Polityki nominiert wurde.

Ewa Madruj
Materiał Teatru
31 grudnia 2022
Portrety
Jakub Skrzywanek

Książka tygodnia

Białość
Wydawnictwo ArtRage
Jon Fosse

Trailer tygodnia