Jedyne takie na świecie

Muzeum Teatru Polskiego Radia w Baranowie Sandomierskim

W poniedziałek 18 października w Baranowie Sandomierskim zostanie uroczyście otwarte Muzeum Teatru Polskiego Radia – prawdopodobnie jedyna na świecie placówka muzealnicza poświęcona słuchowiskom teatru radiowego.

W Muzeum będzie można nie tylko oglądać wystawy dokumentujące dorobek Teatru Polskiego Radia – w tym eksponaty związane z kultowymi słuchowiskami „Matysiakowie" i „W Jezioranach" – ale również wziąć udział w lekcjach muzealnych i warsztatach tworzenia słuchowisk radiowych.

„Muzeum Teatru Polskiego Radia – Muzeum Słów i Głosów" powstało z inicjatywy Janusza Kukuły – Dyrektora i Głównego Reżysera Teatru Polskiego Radia oraz Wojciecha Ramusa – Prezesa Zarządu Fundacji Teatr Wyobraźni. Pracę na ekspozycją muzealną rozpoczęły się w 2018 roku. – Uważamy, że prawie stuletnia historia Teatru Polskiego Radia nie powinna popaść w zapomnienie. Chcemy ją przybliżać najmłodszym Polakom i przypominać o niej również starszym słuchaczom, którzy wychowali się na „Matysiakach", „W Jezioranach", słuchowiskach dla dzieci i innych dziełach Teatru Polskiego Radia – mówi Wojciech Rozmus. – Muzeum będzie miejscem żywym, w którym każdy będzie mógł poznać kulisy powstawania teatru radiowego, ale również nauczyć się np. techniki nagrywania i montażu spektakli i słuchowisk – dodaje Janusz Kukuła.

Pomysł na aranżację wystaw pochodzi od dr hab. Marka Chowańca z Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. W Muzeum można obejrzeć wystawy: „Matysiakowie" – w wystylizowanym na końcówkę lat 60. pokoju, który pomoże wczuć się w atmosferę lat największej popularności słuchowiska, gdy ilość słuchaczy sięgała 11 milionów; „W Jezioranach" – ekspozycja w formie sentymentalnej podróży w zaaranżowanej kuchni wiejskiej z lat 60.

Z kolei wystawa „Hulewicz-Kukuła" poświęcona została niemal stuletniej historii Teatru Polskiego Radia. To znaczona pamiątkami podróż od czasów pierwszego dyrektora Teatru Wyobraźni Witolda Hulewicza, poprzez złote lata Teatru Polskiego Radia, aż do czasów współczesnych – pod dyrekcją Janusza Kukuły.

Uruchomiona zostanie również ekspozycja „Sonus ex Machina" – jedyna w Polsce interaktywna prezentacja barokowych maszyn służących do wytwarzania efektów dźwiękowych: wiatru, deszczu, grzmotów, gradu itp.

Ponadto w Muzeum można będzie obejrzeć kolekcję plakatów Festiwalu Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej „Dwa Teatry" autorstwa Rafała Olbińskiego i Andrzeja Pągowskiego, a w planach są już (od grudnia) kolejne wystawy stałe („Złota setka polskich słuchowisk") i czasowe („65 lat Matysiaków").

W gali otwarcia Muzeum, która odbędzie się w poniedziałek 18 października, wezmą udział nie tylko gospodarze placówki i władze Baranowa Sandomierskiego, ale również bohaterowie tej uroczystości – wybitni aktorzy teatru radiowego: Magdalena Zawadzka, Ewa Kania („Matysiakowie"), Emilia Krakowska oraz Stanisław Brudny („W Jezioranach"), Piotr Fronczewski i Krzysztof Wakuliński. Zaprezentują oni swoje ulubione wiersze, a Krzysztof Gosztyła przeczyta fragment „Pana Tadeusza".

Zaśpiewają: Joanna Rawik (utwór „Romantyczność"; z tanecznym udziałem Żory Korolyova), Ewa Prus, Zuzanna Saporznikow i Krzysztof Szczepaniak („W Jezioranach") – do akompaniamentu Piotra Skotnickiego. Uroczystość poprowadzą Ewelina Bator i Andrzej Ferenc, a symbolicznego przecięcia wstęgi dokonają Magdalena Zawadzka i Piotr Fronczewski.
- Więcej o Muzeum Teatru Polskiego Radia na stronie: www.teatrwyobrazni.pl

__

Polskie Radio jest największym publicznym nadawcą radiowym w Polsce. Emituje autorskie audycje muzyczne, programy publicystyczne, popularnonaukowe, edukacyjne, społeczne, rozrywkowe, familijne, religijne oraz słuchowiska i reportaże. Posiada pięć ogólnopolskich Programów – Jedynkę, Dwójkę, Trójkę, Polskie Radio 24 oraz Polskie Radio dla Zagranicy, a przez Internet, aplikacje i w systemie DAB+ nadaje: Czwórkę, Polskie Radio Dzieciom, Polskie Radio Chopin i Polskie Radio Kierowców. Portal polskieradio.pl publikuje codziennie najważniejsze wiadomości z kraju i ze świata oraz udostępnia unikatowe serwisy specjalne, materiały archiwalne i multimedia.

Artur Szklarczyk
Teatr Polskiego Radia
14 października 2021

Książka tygodnia

Teatr, który nadchodzi
Wydawnictwo słowo/obraz terytoria Sp. z o.o.
Dariusz Kosiński

Trailer tygodnia

La Phazz
Julieta Gascón i Jose Antonio Puchades
W "La Phazz" udało się twórcom z "La ...