Jelenie gadające o teatrze

Teatr Dramatyczny m.st. Warszawy

Młoda warszawska artystka Eliza Proszczuk została zaproszona przez Teatr Dramatyczny do stworzenia instalacji wykorzystującej rzeźby jeleni będące elementami archiwalnej scenografii. Proszczuk pomalowała je na złoto i dała im głos. Zapytała warszawiaków o znaczenie teatru w ich życiu.

Wywiady zostały wykorzystane przez artystkę w instalacji - rzeźby reagując na ruch, mówią głosami pytanych o teatr mieszkańców stolicy.

Ideą projektu "Plac Defilad" jest stworzenie wysokiej jakości, wielofunkcyjnej przestrzeni publicznej, przyciągającej zarówno mieszkańców, jak i turystów. Pierwszy etap projektu został zaplanowany na trzy lata. Teatr Dramatyczny postanowił w pierwszej kolejności odczarować swoje magazyny i udostępnić artystom rekwizyty z archiwalnych tytułów. Do współpracy przy pierwszej instalacji zaprosiliśmy młodą warszawską artystę Elizę Proszczuk, która zajmuje się sztuką wizualną.

"Poproszono mnie, bym wykorzystała element scenograficzny "jelenie" do swojej instalacji. Doszukałam się w tym pewnej przekory. Określenie "jeleń" w naszym obszarze kulturowym często używane jest w stosunku do ludzi naiwnych, dających się wykorzystać, którzy coś za nas robią. Pomyślałam, że mogłoby być interesujące, gdyby oddać głos złotym jeleniom. Na tej podstawie przeprowadziłam rozmowy z mieszkańcami Warszawy, ludźmi z różnych środowisk. Moje pytania dotyczyły znaczenia teatru w ich życiu. Kolor złoty nawiązuje zaś do starotestamentowego złotego cielca i do buddy, który niesie światłość i mądrość. Poza tym nawiązuje do architektury Pałacu Kultury. Poprzez swój kolor jeleń staje się bogato zdobioną rzeźbą monumentalną." - opowiada Eliza Proszczuk.

Instalacja wizualno-dźwiękowa
Jelenie
Autor: Eliza Proszczuk dla Teatru Dramatycznego

15 lipca - 15 sierpnia 2014

Miejsce: Plac Defilad, trawnik przed wejściem do Teatru Dramatycznego

Eliza Proszczuk - urodziła się w 1980 roku w Białymstoku. Mieszka i pracuje w Warszawie. Jest absolwentką Wydziału Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie (2000-2006). Tytuł Magistra Sztuki otrzymała w roku 2006. W latach 2007-2009 studiowała w Akademii Sztuk Pięknych Post St. Joost w Den Bosch, Breda na Wydziale Visual Arts. 29 czerwca 2009 uzyskała dyplom International Master of Fine Arts. W trakcie studiów przygotowała akcje artystyczną wokół przestrzeni Dworca Centralnego w Den Bosch pt: "Shortcuts" (" Na skróty"), a także brała udział w kilku wystawach indywidualnych i zbiorowych np: "Noc Muzeów", SM's Stedelijk Museum, Den Bosch (Holandia); "Bat Reel 2", De Veemvloar, Amsterdam (Holandia); "Bat Reel", Novylon, Antwerpia (Belgia); "B.a.d. Fundation", Rotterdam (Holandia).

Od października 2008 do kwietnia 2009 roku przebywała na rezydencji twórczej w ramach stypendium B.a.d. Fundation, w tym czasie realizowała projekt artystyczny dla Rotterdamu (dzielnica Charlois), a także stworzyła książkę artystyczną pt: "Infantile Hematology". Książkę można było obejrzeć na wystawie/prezentacji "Monkeys on the Water", Het Wilde Weten, Rotterdam (Holandia); na wystawie indywidualnej "B.a.d. Fundation", Rotterdam (Holandia); na wystawie indywidualnej "Infantile Hematology", Galeria XX1 , Warszawa. Artystka Uczestniczyła także w programie rezydencji twórczej Hommes Gallery w Rotterdamie.

W 2010 roku otrzymała stypendium twórcze Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Wraz z Galerią Studio i Komuną Warszawa 2011 przeprowadziła i z realizowała projekt pt. "Pasiak" w Warszawie. W tym samym roku miała wystawę indywidualną "Widzisz tyle ile chcesz" w Galerii Promocyjnej w Warszawie, wystawę zbiorową "Gucio zaczarowany, ostatni obywatel Rzeczpospolitej Obojga Narodów" Galeria Pamienkalio, Wilno. W roku 2013 wspólnie z Kamilą Szejnoch brała udział w projekcie rezydencji twórczej SYB Holandia. W tym samym roku z okazji festiwalu Kultury holenderskiej w Poznaniu w Galerii Arsenał przeprowadziła prezentację swoich działań artystycznych. W lutym 2014 r. brała udział w wystawie "Sztuka na Zamku" w Galerii Kordegarda w Warszawie. W czerwcu tego roku współtworzyła projekt artystyczno-terapeutyczny z antropolożką Agnieszką Dudrak w Tibilisi, zakończony tam wystawą "Supra of Her own" w Galerii Nectar.

Od 2011 roku pracuje na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie na Wydziale Sztuki Mediów jako asystentka profesora Sławomira Ratajskiego. W roku 2012 otworzyła przewód doktorski na tej uczelni. Od roku 2012 prowadzi zajęcia z arteterapii ze skazanymi kobietami w Areszcie Śledczym na Olszynce Grochowskiej tam też realizuje swój projekt doktorski.

(-)
Materiał Teatru
15 lipca 2014

Książka tygodnia

Teatr, który nadchodzi
Wydawnictwo słowo/obraz terytoria Sp. z o.o.
Dariusz Kosiński

Trailer tygodnia

La Phazz
Julieta Gascón i Jose Antonio Puchades
W "La Phazz" udało się twórcom z "La ...