Jesień pełna odkryć

5. Międzynarodowy Festiwal Teatralny DIALOG-WROCŁAW

Cieszy mnie koniec wakacji. Choć lato jest piękne i nie mam nic przeciwko wypoczywaniu, to w tym roku z niecierpliwością wypatruję jesieni. We Wrocławiu jesień będzie barwna, pełna niezwykłych odkryć i spotkań: w październiku rozpocznie się piąta jubileuszowa edycja największego w Polsce wydarzenia teatralnego. Nasze wrocławskie święto europejskiego i światowego teatru! - pisze Krystyna Meissner, DyrektorKA naczelnA i artystycznA festiwalu Dialog-Wrocław

V Międzynarodowy Festiwal Teatralny "Dialog - Wrocław" - to brzmi dumnie, ale stanowi też ogromne zobowiązanie wobec publiczności, która pozostaje wierna festiwalowi Dialog i Wrocławskiemu Teatrowi Współczesnemu od 10 lat. Do Wrocławia przyjadą teatry, reżyserzy, artyści, a także goście z najdalszych zakątków świata. Przyznam, że z ciekawością oczekuję Państwa reakcji na program tegorocznego festiwalu. I mam nieskrywaną nadzieję, że zaproszone spektakle poruszą widzów i zostaną przez nich docenione.

Będą Państwo świadkami konfrontacji 15 przedstawień i uczestnikami Dialogu o kondycji współczesnego teatru. O tematach, które interesują dziś twórców, o poszukiwaniach formalnych, które prowadzą - szczególnie tych dotyczących komunikacji z widzem - oraz o zadaniu teatru, polegającym na rozpoznawaniu naszej rzeczywistości poprzez niepokoje i fascynacje artystów. W repertuarze tegorocznego festiwalu przeważa klasyka, którą niebanalnym zabiegom "odmładzającym" poddali wybitni twórcy teatralni: Lew Erenburg, Ivo van Hove, William Kentridge, Oskaras Koršunovas, Eimuntas Nekrošius, Luk Perceval i Alize Zandwijk. Zajęli się oni przede wszystkim tekstami Williama Szekspira (aż cztery spektakle oparte są na sześciu dramatach tego autora), ale też Fiodora Dostojewskiego, George\'a Büchnera, Bertolta Brechta i Aleksandra Ostrowskiego. Teksty współczesne to Peter Handke, Pier Paolo Pasolini i enfant terrible literatury polskiej - Dorota Masłowska - oraz trzy projekty autorskie: Christopha Marthalera i Anny Viebrock, Dmitrija Krymowa i Lwa Rubinsteina oraz Rabiha Mroué.

Zastanawiający jest obraz świata, jaki wyłania się z tych przedstawień. Bez względu na to, czy mają one formę groteski, reportażu, przekazu multimedialnego, czy też operują językiem bardziej tradycyjnym, oraz niezależnie od przynależności generacyjnej ich twórców, diagnoza naszej rzeczywistości budzi niepokój. Więcej - budzi grozę. Dlatego tematem przewodnim tegorocznego festiwalu będzie hasło "Wobec Zła" zaczerpnięte ze znakomitej książki wybitnej polskiej humanistki profesor Marii Janion. Wspólnie z artystami i zaproszonymi gośćmi zastanowimy się nad fenomenem współczesnego zła i jego siły w dzisiejszym świecie.

Zapraszam do teatru! Zapraszam też do lektury. W najbliższych tygodniach w felietonach na łamach wrocławskiej "Gazety Wyborczej" opowiem o zaproszonych spektaklach oraz ich twórcach. A 10 października będę czekać na Państwa na V Międzynarodowym Festiwalu Teatralnym "Dialog - Wrocław"!

Bilety na spektakle festiwalu Dialog (10-17 października) można kupować od wtorku dziś w kasie Wrocławskiego Teatru Współczesnego (ul. Rzeźnicza 12) oraz na stronie www.dialogfestival.pl. Tam również znaleźć można szczegółowe informacje o programie

(-)
Gazeta Wyborcza Wrocław
1 września 2009

Książka tygodnia

Teatr, który nadchodzi
Wydawnictwo słowo/obraz terytoria Sp. z o.o.
Dariusz Kosiński

Trailer tygodnia

La Phazz
Julieta Gascón i Jose Antonio Puchades
W "La Phazz" udało się twórcom z "La ...