Jesień w TVP Kultura
od września na antenieDo zobaczenia jesienią:
FILM
Dysydenci, zbuntowani artyści, aktywiści konsekwentnie ignorujący materialny wymiar egzystencji: w ich oporze przeciwko bezwzględnej władzy nie ma żadnych granic. O cenie wolności myśli i słowa opowiadają filmy, które prezentujemy we wrześniowym przeglądzie dokumentów o współczesnej Rosji. „Pocałunek Putina”, „Pięć minut wolności”, „Jutro” i „Zimo, idź precz!” to obrazy godne aplauzu i międzynarodowych nagród, które otrzymały na przestrzeni lat.
W cyklu Kino jest sztuką zaprezentujemy filmy, których nie można obejrzeć w żadnej innej telewizji. We wrześniu proponujemy przegląd filmów z kanonu klasyki, a naszymi mistrzami będą Roberto Rosselini (m.in. „Rzym, miasto otwarte”, „Paisa”, Miłość”) i Aleksiej Bałabanow („Ja też!”, „Palacz”, „Brat”). We wrześniowej ramówce zaproponowaliśmy też kilkanaście telewizyjnych premier. Wśród nich: psychologiczny, katastroficzny obraz „Melancholia” Larsa von Triera, obsypany nagrodami dramat Nikity Michałkowa „Urga” oraz zaskakujący film Yorgosa Lanthimosa, reprezentant greckiej Nowej Fali - „Kieł”.
Nowością będzie pasmo z krótkometrażowymi filmami młodych polskich reżyserów. Znajdą się tu zarówno etiudy studenckie z czołowych polskich szkół filmowych, jak i najlepsze filmy niezależne - laureaci licznych festiwali kina offowego.
Nie zabraknie najciekawszych polskich filmów ostatnich lat. W cyklu Panorama kina polskiego zaprezentujemy filmy takie jak „Rewers” Borysa Lankosza, „Daas” Adriana Panka czy „Sala samobójców” Jana Komasy.
TVP Kultura będzie również gościć na Gdynia Film Festival – na antenie zaprezentujemy transmisje z najciekawszych wydarzeń.
MUZYKA
W muzycznej sekcji TVP Kultura poświęcimy uwagę wielkim polskim kompozytorom: Krzysztofowi Pendereckiemu i Henrykowi Mikołajowi Góreckiemu. W tygodniu poprzedzającym 80. rocznicę urodzin Krzysztofa Pendereckiego pokażemy najciekawsze programy archiwalne poświęcone kompozytorowi oraz najnowszy film dokumentalny w reżyserii Anny Schmidt, produkowany we współpracy z TVP Kultura. Tydzień zwieńczymy koncertem urodzinowym z Teatru Wielkiego – Opery Narodowej, w którym wystąpią znakomici artyści i przyjaciele kompozytora: m.in. dyrygenci Charles Dutoit, Valery Gergiev i Krzysztof Urbański oraz skrzypaczka Anne Sophie-Mutter. 6 grudnia przypada 80. rocznica urodzin Henryka Mikołaja Góreckiego. Z tej okazji TVP Kultura pokaże wybór najciekawszych programów oraz premierę dokumentu o kompozytorze w reżyserii Violetty Rotter-Kozery.
Muzyczna jesień w TVP Kultura to także dużo jazzu oraz swingu. Sobotnie wieczory wypełnią koncerty jazzowe wybitnych muzyków i wokalistów zarejestrowane w różnych salach koncertowych świata. Jesienną ramówkę zainaugurujemy koncertem piosenek Franka Sinatry w wykonaniu Jarka Wista i Krzysztof Herdzin Big Band.
Dla miłośników opery przygotowaliśmy cykl poświęcony Giuseppe Verdiemu w 200. rocznicę urodzin. W środowe wieczory, raz w miesiącu, pokażemy najbardziej znane pozycje z twórczości włoskiego kompozytora.
TEATR
„Saksofon” Izabelli Cywińskiej na podstawie powieści Wiesława Myśliwskiego „Traktat o łuskaniu fasoli” będzie nowością i niekwestionowanym hitem teatralnego pasma w TVP Kultura. Na planie spektaklu spotkali się dwaj wybitni aktorzy: Janusz Gajos i Jerzy Radziwiłowicz.
Od początku swojego istnienia TVP Kultura transmituje i rejestruje najważniejsze polskie przedstawienia teatralne. Jesienią do kolekcji niemal pięćdziesięciu tego typu produkcji dołączą nowe - m.in. „Samotność pól bawełnianych” Koltesa – głośny i nagradzany spektakl w reżyserii Radosława Rychcika oraz „Piąta strona świata” – ciesząca się wielkim powodzeniem adaptacja powieści Kazimierza Kutza przygotowana przez Roberta Talarczyka.
W teatralne wtorki przypomnimy wielkie aktorskie kreacje w legendarnych przedstawieniach Teatru Telewizji. Okazja do tego jest wyjątkowa: w listopadzie minie 60 lat od nadania pierwszego spektaklu teatralnego w polskiej telewizji. Naszym widzom przypomnimy m.in. kreacje Janusza Gajosa w „Opowieściach Hollywoodu”, Jana Peszka w „Ferdydurke” oraz Piotra Fronczewskiego w„Wielkiej magii”.
TVP Kultura rozpocznie emisję nowego programu przygotowanego we współpracy z jej rosyjskim odpowiednikiem: kanałem Rossija K. Złożą się na niego emisje rosyjskich spektakli telewizyjnych na naszej antenie i polskich produkcji w telewizji rosyjskiej. Przyjrzymy się więc rosyjskim telewizyjnym produkcjom teatralnym i poznamy inscenizacje znanych reżyserów - m.in. Lwa Dodina i Konstantina Bogomołowa. Ciekawostką dla naszych widzów będzie oryginalna interpretacja sztuki Sławomira Mrożka „Kontrakt”, przygotowana przez kanał Rossija K.
PUBLICYSTYKA
We wrześniu na antenę TVP Kultura wraca Hala odlotów. Talk show wprowadzony do ramówki we wrześniu 2012 roku zyskał uznanie widzów dzięki niebanalnej scenografii i atmosferze swobodnej rozmowy. W programie udowadniamy, że kultura nie jest wyabstrahowanym bytem, ale częścią rzeczywistości, z którą stykamy się każdego dnia. W naszych dyskusjach przecinają się tematy kulturalne, obyczajowe i społeczne.
Powrócą także programy emitowane od początku istnienia TVP Kultura, cieszące się niegasnącą popularnością wśród widzów. Trzy razy w tygodniu (poniedziałki, środy i piątki) wyemitujemy Informacje Kulturalne, a w piątki - Tygodnik Kulturalny, w którym Michał Chaciński wraz z zaproszonymi gośćmi będzie podsuwał widzom najciekawsze propozycje kulturalne z całego tygodnia.