Jesienią w Lublinie

20. Międzynarodowy Festiwal "Konfrontacje Teatralne"

Jubileuszowa edycja Konfrontacji Teatralnych dopiero za cztery miesiące. Warto zapoznać się jednak z zarysem programu festiwalu, zbudowanym wokół trzech nurtów tematycznych, które przeplatają się ze sobą w rozmaity, często zaskakujący sposób.

 

1. Polityczność sztuki. Także tej cenzurowanej. Pokażemy twórców wyraziście politycznych, krytycznych, zmuszających do myślenia i otwierających nowe konteksty, a jednocześnie odsłonimy społeczny i ekonomiczny kontekst ich pracy.

2. Sztuki performatywne. Ponownie zaprosimy lubelską publiczność na spektakle, które w fascynujący, zaskakujący sposób poszerzają formułę teatru, proponują nowy sposób myślenia o języku teatralnym, kwestionując tym samym model dramatycznego teatru repertuarowego jako jedynego możliwego.

3. Niezależność. Konfrontacje powstały 20 lat temu jako festiwal teatru niezależnego, awangardowego, poszukującego. Czym jest dzisiaj niezależność? Niezależność od kogo, czego? Wobec czego chcemy tworzyć dziś alternatywę?

Pracując nad programem, z uwagą i krytycznie przyglądamy się rozwojowi Konfrontacji. Jubileuszowa odsłona festiwalu jest dla nas przede wszystkim niepowtarzalną szansą, by przyjrzeć się temu, jak ewoluowała tożsamość Konfrontacji w ciągu ostatnich 20 lat - i z czego ten proces wynika.

Klauzula przyzwoitości

W ramach nurtu dotyczącego polityczności sztuki proponujemy widzom blok tematyczny "Klauzula przyzwoitości" ("Decency Clause"), który przygotowaliśmy wspólnie z Joanną Krakowską, autorką pomysłu i kuratorką tej części programu.

Będziemy gościć w Lublinie pięć legendarnych nowojorskich artystek queerowego performansu, które na zawsze zmieniły myślenie o sztukach performatywnych na świecie. Wśród nich pojawi się m.in. Penny Arcade, jedna z największych gwiazd Andy'ego Warhola oraz kolektyw Split Britches. Podejmiemy rozmowę z najważniejszymi postaciami queerowego i feministycznego performansu amerykańskiego nt obecnej społecznej, politycznej, ale również ekonomicznej sytuacji sztuki. Dotkniemy awangardy, by zrozumieć współczesność. Prezentacja nowojorskiej awangardy jest także bezpośrednim nawiązaniem do tożsamości Konfrontacji - festiwalu wywodzącego się z teatru alternatywnego, awangardowego, politycznego.

"Transcryptum" Wojtka Blecharza

Wydarzeniem otwierającym XX edycję Festiwalu będzie pokaz znakomitego spektaklu "Transcryptum", jednego z najwybitniejszych polskich kompozytorów młodego pokolenia Wojtka Blecharza. Blecharz, czerpiący z awangardy operowej wyznaczonej m.in. przez Heinera Goebbelsa, idzie krok dalej, na zawsze zmieniając myślenie o tym, czym może być teatr muzyczny. Jego anty-opera, której premiera miała miejsce w Teatrze Wielkim w Warszawie w 2013 r., będzie miała w Lublinie zupełnie nową odsłonę, przygotowaną specjalnie dla Konfrontacji.

Polska premiera "Blind Poet" Needcompany

Ukoronowaniem festiwalu będzie polska premiera najnowszego spektaklu Needcompany. Jedna z najważniejszych grup teatralnych na świecie, zespół ikoniczny dla myślenia o współczesnych sztukach performatywnych, w Lublinie wystąpi po raz pierwszy.

(-)
Materiał Teatru
19 czerwca 2015

Książka tygodnia

Białość
Wydawnictwo ArtRage
Jon Fosse

Trailer tygodnia