Jesteś szalona i Po cichu...

4. 3 Teatry 21-27 marca 2024: 2024-03-21 - 2024-03-27

Przegląd sezonu - Trzy Teatry w Słupsku 21-27.03.2024 - / Nowy Teatr / Teatr Lalki Tęcza / Teatr Rondo

„Po cichu Cię" - reż. Gabriela Keller-Janus - Teatr Rondo w Słupsku

Spektakl bez słów, dodatkowo podkreśla tajemnicę relacji. Tylko ruch sceniczny i taniec umiejętnie przekazuje spotkania dwóch młodych dziewczyn. Śledzimy rozwój wzajemnych uczuć, pisane z pasją listy miłosne, zawstydzenie i zaprzeczenie rodzącym się uczuciom. Próby ucieczki, wzajemnego odrzucenia, ale jeszcze gwałtowniejsze powroty i odkrywanie coraz bardziej zażyłych cielesnych relacji.

Początkowo towarzyszy im zmieszanie i zdziwienie, ale również uśmiech skrytej satysfakcji. Pogłębiająca się przyjaźń daje kobietom pewność, co do wzajemnych deklaracji. Splecione dłonie i obrączki, to znak ich cichego związku. Przedstawienie kończy piosenka Czesława Niemena „Dziwny jest ten świat". Na scenie widzimy zastygłe postaci w zapadającym mroku.

Zastygłe twarze wyczekujące w napięciu, czy ktoś rzuci kamieniem? Czy jednak dziś jako społeczeństwo jesteśmy w stanie zaakceptować taki wybór, taki rodzaj relacji?

W rok 1946 w Finlandii homoseksualizm był karany do 1971 r. Tove Jansson pisała: "Wznoszę dwa domy.

Ten zewnętrzny oraz wewnętrzny ze spokoju, samotności i obojętności". Pisarka w latach 50-tych ubiegłego wieku, w Helsinkach spotkała miłość swojego życia. Tuulikki Pietilä była graficzką i artystką. Kochały siebie, rysunek, winyle, sztormy i podróże. Przeżyły razem prawie pół wieku. Według Tove prawo do nieskrępowanej wolności było największym dowodem miłości, na jaki można się w życiu zdobyć.

Historię cichego związku fińskiej pisarki (Tove Jansson) i jej przyjaciółki wytańczyły Klaudia Janus oraz Agnieszka Chmielnik. Bardzo dobrą choreografię spektaklu przygotowała Gabriela Keller-Janus, prowadząca Teatr Tańca Enza w Ośrodku Teatralnym Rondo w Słupsku.

„Jesteś szalona" - reż. Tomasz Man - Teatr Nowy w Słupsku

To przewrotna historia rodzinna przy muzyce Disco Polo. Akcja toczy się pod koniec lata 90-tych. Znajomy widok tamtych czasów - salon z meblościanką i telewizorem grającym kiczowate disco teledyski. Młoda dziewczyna ma marzenie, by zostać piosenkarką, w takiej branży muzycznej. Niestety matka nie pochwala tego rodzaju kariery.

W konsekwencji dziewczyna ucieka z domu. Aby się samodzielnie utrzymać trafia do nadmorskiej smażalni ryb. Tam spotyka kasjerkę z podobnymi marzeniami jak ona, w białych kozaczkach, która śpiewa na weselach. Praca na „zmywaku" jest ciężka, a koleżanka z kasy niewdzięczna. Urządza sceny zazdrości o chłopaka w dresie ortalionowym. A potem wyśpiewuje mu piosenkę Shazzy „Bierz co chcesz, przecież wiesz".

Chłopak pływa kutrem i dostarcza ryby, ale też handluje kasetami i częstuje winem z przemytu. Opowiada swoją historię śpiewając „Wolność" grupy Boys ze słowami: „miała matka syna, syna jedynego". A swoje uczucia wyraża maskotką – białym misiem i słowami „hej dziewczynoo, spójrz na misiaaa, on przypomni chłopca ci". Niestety po nieudanym egzaminie na studia wokalne, bohaterka rezygnuje z marzeń i wraca do matki. Zgadza się na rozsądne studia i cwaniakowatego narzeczonego. Ale czy to jest dobre rozwiązanie? Ponowne spotkanie z pracownikami smażalni, egzamin na studia wokalne oraz pocztówki winylowe zmieniają wszystko.

„Jesteś szalona" - to piosenka finałowa głównej bohaterki. Cały spektakl łączy dobrze rozegrany suspens losów poszczególnych bohaterów w scenie końcowej. Bohaterowie zostali zobrazowani przez groteskowe dialogi, stylizacje i kiczowaty, ale ludzki obraz tamtych czasów. Publiczność zaśmiewała się, bawiła i wzruszała kolejnymi scenami.

Scenariusz i reżyseria: Tomasz Man / Obsada: Bożena Borek, Igor Chmielnik, Anna Grochowska, Krzysztof Kluzik, Konrad Krupiński, Katarzyna Pałka / Zespół muzyczny pod kierownictwem: Cezarego Reinerta.

Magdalena Tyczka
Dziennik Teatralny Zachodniopomorskie
25 marca 2024

Książka tygodnia

Małe cnoty
Wydawnictwo Filtry w Warszawie
Natalia Ginzburg

Trailer tygodnia