Jeszcze moc wrażeń festiwalowych przed nami
Już w sobotę wyniki plebiscytu Laur PublicznościElbląska Wiosna Teatralna dobiega końca. Dziś obejrzymy "Romea i Julię" w londyńskiej realizacji, a już w sobotę spektakl pt. "Niżyński". Ostatniego dnia nastąpi uroczyste zamknięcie Festiwalu, w trakcie którego zostaną ogłoszone wyniki Plebiscytu Publiczności. Nie może Was zabraknąć u Sewruka!
Dzisiaj o godzinie 19.00 w Teatrze im. Aleksandra Sewruka w Elblągu zobaczymy „Romea i Julię” w realizacji Antic Disposition\'s. To angielska grupa teatralna założona w 2005 r. przez dyrektora Ben Horslen i projektanta John Risebero, w celu prezentacji nowatorskich form teatralnych w realizacjach sztuk szekspirowskich.
"Romeo i Julia" to pierwsza wielka tragedia Szekspira - od dawna pozostaje jedną z jego najbardziej popularnych sztuk. Dramaturg miał około 30 lat, gdy pisał to dzieło o młodych kochankach, lekceważących nienawiść, którą od wieków darzą się ich rody. Choć nie ma oficjalnie udokumentowanego przedstawienia sprzed 1662 roku, przekazy z 1597 i 1599 roku świadczą, iż tragedia ta została dobrze przyjęta przez widownię elżbietańską. Współcześni Szekspirowi odnotowali, że sztuka "była często odgrywana publicznie". Historię Romea i Julii we Włoszech znano dużo wcześniej, zanim opisał ją Szekspir.
Andrew Hayden-Smith jako Romeo, Ami Sayers jako Juliet, przenoszą miłość kochanków do współczesności.
Na koniec Wiosny - "Niżyński"
Jacek Sieradzki tak pisał w Polityce o spektaklu "Niżyński": "Tylko aktor z przygotowaniem baletowym mógł porwać się na tak karkołomny pomysł jak aktorsko-taneczny monodram z fragmentów "Dziennika" Wacława Niżyńskiego. Prawie sto minut monologów czasami jasnych i czytelnych - o ekstazie tańczenia, o wzlotach i upodleniach, o udręczającej miłości-nienawiści do Sergiusza Diagilewa - czasami zbaczających w mistykę, a czasami zmieniających się w obsesyjne bredzenie zmąconego umysłu. Plus szalone piruety i akrobacje na drążku. Nadludzki wysiłek godny opowieści o genialności i obłędzie."
Na zakończenie 8. Elbląskiej Wiosny Teatralnej i 3. Międzynarodowego Festiwalu Jednego Autora można będzie zobaczyć spektakl wyjątkowy. Od premiery "Niżyńskiego" w 2005 roku, przedstawienie dosłownie obsypane deszczem nagród, wszędzie przyjmowane wyjątkowo entuzjastycznie. Kamil Maćkowiak wziął bowiem na swoje barki ciężar podwójny: opowiadania o bohaterze za pomocą sztuki słowa i sztuki tańca. Warto być u Sewruka tego dnia, warto zobaczyć Maćkowiaka w roli Niżyńskiego!
Głosowanie trwa!
Przypomnijmy, że podczas 3. Międzynarodowego Festiwalu Jednego Autora „Tydzień urodzin Szekspira” trwa plebiscyt- Laur Publiczności. Jest to jedyna nagroda tego festiwalu, a przyznawana jest przez widzów spektaklowi, który otrzyma największą ilość głosów. Widzowie głosują wypełniając specjalne kupony, które otrzymują w Teatrze im. Aleksandra Sewruka.
W plebiscycie biorą udział następujące spektakle:
1.„Sen Nocy Letniej” - reż. Mirosław Siedler – Teatr im. Aleksandra Sewruka w Elblągu.
2.„Wesołe Kumoszki z Windosru” - reż. Siergiej Korniuszczenko – Teatr im. Stefana Jaracza z Olsztyna
3.„Othello”- reż. Maciej Sobociński – Teatr Bagatela z Krakowa.
4.„Król Lear Show” - reż. dr Wolfang Bordel – Teatr Anklam (Niemcy)
5.„Romeo i Julia” - reż. Ben Horlsen i John Risebro – Teatr Antic Disposition z Londynu (Anglia).
Który spektakl przypadł widzom najbardziej do gustu? To okaże się już w sobotę.
I koniec i bomba, a kto nie zobaczy choćby jednego spektaklu ten trąba!
(mi)