Jubileusz Teatru Te-O-Ka

"JubiFest" z okazji 20-lecia działalności teatru Te-O-Ka

"JubiFest" to jubileusz XX-lecia działalności teatru Te-O-Ka. 5 i 6 listopada grupa teatralna obejmie we władanie od rana do nocy Impart przy ul. Mazowieckiej 17.

Te-O-Ka to prywatny, wrocławski teatr założony w 1993 roku przez Jarosława Paczkowskiego. Celem powołania grupy było pragnienie poszukiwania własnego języka teatralnego, prowadzenie prac w kształtowaniu i rozwijaniu techniki aktorskiej oraz praca nad relacją, bez której teatr istnieć nie może: aktor-widz.

Teatr Te-O-Ka realizuje ideę "małych miasteczek" - odwiedza z przedstawieniami teatralnymi miejsca, do których teatr nigdy nie dotarł lub przestał docierać. Dwadzieścia lat grupy teatralnej Te-O-Ka oznacza dorobek 11 premier, udział w kilkudziesięciu festiwalach teatralnych, sześciu wyprawach teatralno-kulturowych, prowadzenie warsztatów artystycznych oraz pracowni teatralnej od kilkunastu lat.

W programie tego Święta Teatru znajdują się spektakle, warsztaty, projekcje filmowe i koncerty.

"JubiFest" został objęty Honorowym Patronatem Marszałka Dolnego Śląska.

5 listopada 2013

10.00-14.00 - warsztaty teatralne dla młodzieży, prowadzą aktorzy Te-O-Ka (Duża scena, wstęp wolny, ilość miejsc ograniczona)

15.00-17.00 - projekcje filmowe spektakli Teatru Te-O-Ka,

sala nr 13, wstęp wolny

18.00 - "Saga" - premiera spektaklu plenerowego Te-O-Ka, reż. Paweł Pawlik. Kooperacja kilku teatrów.

Epickie widowisko teatralne z udziałem wielkich form lalkowych. Obrazy tworzące spektakl inspirowane są archetypami i symbolami odnoszącymi do uniwersum ludzkiej świadomości zbiorowej. Metaforyczna tkanka spektaklu oparta na strukturach obrazowania marzeń sennych wywołuje w widzach skojarzenia i asocjacje odnoszące się do odwiecznych pytań o kondycję współczesnego człowieka. Dodatkowymi walorami spektaklu są: muzyka tworzona na żywo przez gitarzystę jazzowego, możliwość udziału widzów w niektórych scenach, udział szczudlarzy i starannie wpleciony w fabułę pokaz fajerwerków.

Podwórko Impartu lub Duża scena, wstęp 10 zł

19.00 - "To moja Marylin Monroe" wg Crisa Henry'ego - monodram aktorki teatru Te-O-Ka Eweliny Niewiadowskiej,

Bohaterką monodramu jest zwykła aktorka, która nie zrobiła kariery i zwątpiła w sens uprawiania tego zawodu. Jej zdaniem z Marilyn Monroe łączy ją podobieństwo życiorysów. Opowieść jest rwana, pełna dygresji, niedopowiedzeń, tęsknot, samotności i najróżniejszych odcieni emocji. Nie wiemy do końca, kiedy bohaterka jest z nami szczera, a kiedy kłamie. Bez wątpienia chce nas sobą uwieść i zainteresować. Cały czas prowadzi z nami przewrotną grę, której finał jest dość zaskakujący.

sala kameralna, wstęp 10 zł

20.30 - koncert zespołu "Astronomische Musikanten"

Grupa muzyczna założona przez Michała i Adama Wróblewskich specjalizująca się w tworzeniu muzyki teatralnej oraz filmowej. Z grupą na stałe współpracuje Dorota Krzyżosiak.

kawiarnia Autograf, wstęp wolny

6 listopada 2013

10.00-14.00 - warsztaty teatralne - prowadzą aktorzy Te-O-Ka (Duża scena, wstęp wolny, ilość miejsc ograniczona)

15.00-17.00 - projekcje filmowe spektakli Teatru Te-O-Ka,

sala nr 13, wstęp wolny

17.00 - "Stół to stół" - monodram Magdy Bolkowskiej z Dolnobrzeskiego Ośrodka Kultury, reż. Jarosław Paczkowski

Występują: Magda Bolkowska - człowiek, narrator oraz Julia Mikłos - muzyka, głosy

Pisarz Peter Bischel w swoim opowiadaniu "Stół to stół" w uniwersalny sposób tłumaczy, że najtrudniej jest mówić o sprawach oczywistych i poznać drugiego człowieka. W spektaklu opartym na tym tekście, Magda Bolkowska wcieliła się w postać Człowieka, który prowadzi monotonny tryb życia. Pewnego dnia rozpoczyna się gra słów, bo Człowiek postanowił nazwać otaczające go przedmioty inaczej. Ponosi jednak klęskę, bo ostatecznie nikt go nie rozumie i staje się jeszcze bardziej samotny.

sala kameralna, wstęp wolny

18. 00 - "Wariacje wokół Dulskich" - pokaz spektaklu Pracowni Teatralnej

Nieudolny pisarzyna, chce napisać Moralność Pani Dulskiej ponownie. Dopomaga mu w tym trójka jego przyjaciół. Świat dzisiejszy miesza się tu ze scenami zarysowanymi w oryginale, charakterystyczne sytuacje dzieją się więc równocześnie, niejako przekazując uniwersalne przesłanie utworu. Komedia charakterów, sytuacji, aluzji. Zupełnie nowa, indywidualna interpretacja Moralności Pani Dulskiej.

sala kameralna, wstęp wolny

19.00 - "Opat" - spektakl Grupy Teatralnej Te-O-Ka, reż. Jarosław Paczkowski,

Widowisko zainspirowane jednym z wątków gotyckiej powieści grozy M. Gregory Lewisa pt. "Mnich". W spektaklu uporządkowany rytm modlitwy, ciszy i pracy zostaje zachwiany pewnym przypadkowym wydarzeniem, które na zawsze odmieni życie mieszkańców klasztoru. Właśnie cisza, w której decydują się żyć mnisi, wpłynęła na wybór pantomimy i ruchu jako najsilniejszego środka teatralnego wyrazu tego przedstawienia. Jaką rolę pełni zło w naturze człowieka? W jaki sposób możemy się przed nim uchronić? Czy sen jest naszym schronieniem? To tylko niektóre pytania, na jakie szukamy w przedstawieniu odpowiedzi.

duża scena, wstęp 10 zł

20.30 - koncert zespołu "Astronomische Musikanten" - Adam i Michał Wróblewscy, którzy od wielu lat tworzą dla teatru Te-O-Ka,

kawiarnia Autograf, wstęp wolny.

Wydarzeniom JubiFestu towarzyszyć będzie wystawa malarstwa Agnieszki Przystawy, scenografki Grupy Teatralnej Te-O-Ka w galerii Impartu.

(-)
Materiał Teatru
5 listopada 2013

Książka tygodnia

Białość
Wydawnictwo ArtRage
Jon Fosse

Trailer tygodnia