Jubileuszowy rok Teatru Rozbark rozpoczęty!
„I love Chopin" - reż. Jędrzej Piaskowski - dram. Hubert Sulima - Wrocławski Teatr PantomimyBytomski Teatr Tańca i Ruchu Rozbark, świętujący jubileusz 10-lecia istnienia, zainaugurował nowy sezon teatralny. Artystycznych emocji nie zabraknie. W programie zaplanowano spektakle, projekty edukacyjne, społeczne i wiele, wiele interesujących wydarzeń, ale przed Teatrem także wielkie wyzwanie. Bytomska instytucja kultury została bowiem operatorem programu Przestrzenie Sztuki – Taniec.
Jubileuszowy sezon Teatr Rozbark zainaugurował 14 września podczas Nocy Teatrów GZM. Zaprezentowano wówczas spektakl „Fast Foot Fools" w choreografii i reżyserii Anny Piotrowskiej. Przed miłośnikami rozbarskiego teatru kolejne atrakcje. Nowością i jednocześnie jednym z największych przedsięwzięć tego sezonu jest udział w dwuletnim projekcie Przestrzenie Sztuki – Taniec.
- Dzięki programowi Przestrzenie Sztuki w Teatrze Rozbark pojawią się nowi artyści. Teatr staje się domem dla wielu artystów – podkreśla Anna Piotrowska, dyrektorka rozbarskiej sceny.
Jak przyznała, Bytom otwiera się na artystów z całej Polski.
- Dziękujemy Narodowy Instytut Muzyki i Tańca za zaufanie i akceptację naszego projektu, jest to dla nas szczególne wyróżnienie w kontekście jubileuszu 10-lecia naszego teatru, jak również w 770. rocznicy lokacji naszego miasta. Jesteśmy pełni entuzjazmu, podekscytowani wydarzeniami, które już niebawem u nas zagoszczą, ale też jesteśmy świadomi odpowiedzialności i pracy, jaką mamy do wykonania – podkreśla Anna Piotrowska. Dodała też, że w tym roku zespół Teatru Rozbark podczas swoich artystycznych poszukiwań i badań skupi się na idei ciała industrialnego.
Przestrzenie Sztuki to powstały w 2020 roku program powołania ogólnopolskich, interdyscyplinarnych centrów kultury, prowadzonych we współpracy ministerstwa, samorządów, organizacji pozarządowych, uczelni artystycznych oraz sektora prywatnego i opierający się na istniejących instytucjach kultury, rozwijany pod auspicjami Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca oraz Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego. W każdej edycji wybieranych jest 5 operatorów. W tegorocznej poza Teatrem Rozbark komisja wytypowała jeszcze: Instytut Kultury Miejskiej w Gdańsku, Centrum Kultury w Lublinie, Fundację Rozwoju Sztuki Tańca, Białostocki Teatr Lalek, Białostocki Ośrodek Kultury oraz Kielecki Teatr Tańca.
Teatralny sezon rozpoczęty, a co w programie?
Najbliższa premiera odbędzie się w sobotę, 21 września o godz. 18.00. Na rozbarskiej scenie zobaczymy „Zamglony sen", czyli spektakl w choreografii i wykonaniu zespołu Integracyjnego Teatru Tańca „Integra" oraz Beaty Grzelak-Szwedy i Eweliny Dehn. To grupa taneczno-ruchowa, której celem jest przełamywanie barier tanecznych, dotyczących szeroko pojętej niepełnosprawności. Należy wspomnieć, że zespół ten jest równolatkiem Teatru Rozbark, co oznacza, że i on świętuje w tym roku jubileusz 10-lecia istnienia. Z kolei już 25, 26 i 27 września zaplanowano gościnny pokaz spektaklu „I love Chopin" w reżyserii Jędrzeja Piaskowskiego z dramaturgią Huberta Sulimy w wykonaniu Wrocławskiego Teatru Pantomimy. Artyści przyjrzą się ikonie polskiej muzyki klasycznej i jednemu z najbardziej znanych Polaków na świecie.
- Zdaje nam się, że o Chopinie wiemy wszystko, ale to nieprawda. Już pobieżne zerknięcie poza oficjalną, szkolną narrację o jego życiu i twórczości odkrywa przed nami wiele tajemnic i paradoksów. Tematów niewygodnych, a więc wypartych – wskazują realizatorzy spektaklu i dodają: - Niepasujących do stereotypowych opowieści o tęsknocie za ojczyzną, bocianach nad ukwieconymi łąkami w mazurkach zaklętych czy o „Szopenie" ╴ romantycznym łamaczu serc niewieścich. W szafach Chopina jest tego sporo. Tak jest choćby ze sprawą listów miłosnych pisanych przez kompozytora do Tytusa Woyciechowskiego, przyjaciela z młodości, które otwierał często romantyczny zwrot: „Najdroższe życie moje!", a kończyło pożegnanie: „ściskam Cię serdecznie, „w same-usta" pozwolisz?".
Artyści zapowiadają, że nie będzie to tylko alternatywna, queerowa biografia Chopina. Życiorys słynnego kompozytora posłuży jako pretekst do przyjrzenia się różnym, pomijanym dotąd w sztuce, tematom.
Kolejnym spektaklem, który zobaczymy już 12 października o godz. 18.00 na scenie Teatru Rozbark, będzie „Kairos i Hirsch" w choreografii Aleksandry Grąckiej-Baczyńskiej i Bartłomieja Gąsiora.
Scena dla seniorów
Przestrzeń do działań teatralnych i realizacji swoich pasji mają w rozbarskim przybytku Terpsychory też seniorzy, a efekty ich artystycznych poszukiwań i pracy będzie można oglądać 3 października o godz. 18.00. Będzie to pokaz „Tango w einfarcie", będący efektem warsztatów Tango m.in. z Krzysztofem Kardasiem, Julią Lewandowską czy Aleksandrem Mateją, realizowanych w ramach projektu Przestrzenie Sztuki-Taniec.
- Wspólnie zastanawialiśmy się jak można oswoić seniorów z pracą nad spektaklem, jak można używać głosu, jak integrować się czy jak opowiedzieć historię wspólnego podwórka, gdzie spotykają się Ślązacy i Argentyńczycy – mówiła Julia Lewandowska.
Fabuła spektaklu to z pozoru banalna historia miłości dwojga, z których jedno pochodzi ze społeczności mieszkańców przedmieścia Buenos Aires albo Montewideo, a drugie jest Ślązakiem. To daje okazję do spotkania różnych kultur i obyczajów.
- Historia ta, choć wyimaginowana, przypomina odrobinę historię Romea i Julii. Spotykają się przedstawiciele dwóch rodów, niby obcy, ale coś ich łączy – dodała Julia Lewandowska.
Z kolei 31 października zaplanowano kameralną premierę „Copy to copy to NPC" w choreografii Mateusza Wierzbickiego, a 8 listopada o godz. 18.00 odbędzie się premierowy pokaz „Anteny" w choreografii Macieja Gorczyńskiego.
Projekt Przestrzenie Sztuki to nie tylko spotkanie ze sztuką na scenie, ale także naukowa dociekliwość. Dlatego też 9 listopada zaplanowano konferencję naukowo-badawczą „Nowe Cielesności: techniki taneczne – trendy i innowacje w świecie tańca", która odbędzie się w Ogólnokształcącej Szkole Muzycznej I i II stopnia im. Fryderyka Chopina w Bytomiu. Z myślą o osobach zainteresowanych konferencją, które nie będą mogły w niej uczestniczyć stacjonarnie, zaplanowano streaming.
Pojedynek na taniec
Szykuje się też kolejna odsłona Ringu Tańca. Jak mówiła Anna Piotrowska, idea ta zainspirowana została Memoriałem Leszka Błażyńskiego, zawodami bokserskimi, w których uczestniczą zawodnicy z wielu krajów. Związki cechowni dawnej KWK „Rozbark", obecnej siedziby teatru, i boksu są jednak o wiele silniejsze, bowiem w latach 70. odbywały się tam walki bokserskie. Uspokajamy jednak, ponieważ w przypadku Ringu Tańca, będą to bitwy taneczne i sety improwizacyjne, stylizowane na potyczki.
Warto też wspomnieć o tym, że rozbarski zespół artystyczny został w tym sezonie powiększony o czterech rezydentów: Natalię Lis, Małgorzatę Czyżowskiej, Wojciecha Grabałowskiego i Stefana Mazura, którzy pracują nad swoimi projektami, a ich efekty zobaczymy niebawem.
- Niezwykle budujące jest to, że tegoroczny program obfituje w wiele wydarzeń współtworzonych przez tancerzy, zespoły artystyczne oraz partnerów takich jak m.in. PSONI, Ogólnokształcąca Szkoła Muzyczna w Bytomiu, Stacja Biblioteka Ruda Śląska, Teatr Rozrywki w Chorzowie czy Muzeum Górnośląski Park Etnograficzny w Chorzowie. W jubileuszowym roku 770-lecia Bytomia zależy nam na współpracy, współtworzeniu sztuki i na tym, żeby kultura wybrzmiała w Bytomiu jeszcze mocniej. Cieszy, że przed nami dwa emocjonujące lata z Teatrem Rozbark i projektem Przestrzenie Sztuki - podkreśla Krystyna Jankowiak-Markwica, naczelnik Wydziału Kultury i Sportu UM Bytomiu.
Jednym słowem zapowiada się pracowity sezon, którzy przysporzy wielu emocji, wrażeń i dostarczy sporej dawki rozrywki.