Jubileuszowy sezon

20. Scena Letnia w Orłowie

Teatr Miejski im. Witolda Gombrowicza w Gdyni przygotowuje się do otwarcia jubileuszowego, dwudziestego już sezonu na Scenie Letniej w Orłowie, który będzie trwał od 20 czerwca do 9 sierpnia 2015.

Jesteśmy pierwszym i jedynym teatrem, który w okresie wakacyjnym przenosi się na plażę i codziennie zaprasza widzów na spektakle z morzem w tle. Przez 19 lat istnienia różnicowaliśmy ofertę tak, aby każdy odwiedzający nas latem znalazł coś dla siebie. Podczas całego okresu Sceny Letniej przygotowywaliśmy dla widzów nie tylko spektakle, ale też wystawy, koncerty, wernisaże, performance, warsztaty dla dzieci, młodzieży i dorosłych i wiele innych działań parateatralnych. Nigdy nie mieliśmy wątpliwości co do zasadności naszego działania w takim szczególnym miejscu i czasie. Rok 2015 będzie dla wielu z nas wyjątkowy, ze względu na Jubileuszową Scenę Letnią, którą wielu z nas tworzyło i uczestniczyło w jej działalności od początku.

12 lipca 1996 roku, z inicjatywy Julii Wernio, po raz pierwszy zespół naszego teatru zagrał w Orłowie. Premierę „Awantury w Chioggi" Carla Goldoniego przygotował wówczas Waldemar Śmigasiewicz. Dokładnie 20 lat później, 12 lipca 2015, zapraszamy widzów na premierę koncertu - widowiska plenerowego Piosenka jest dobra na wszystko, będącego podsumowaniem dotychczasowych wydarzeń na Scenie Letniej. Będzie to okazja do fantastycznej zabawy z ekscentrycznymi artystami, tropem najgłośniejszych przedstawień Sceny Letniej na przestrzeni ostatnich dwudziestu lat. Na nowo wybrzmią kultowe sceny z przedstawień takich jak „Trans – Atlantyk", czy „Iwona, księżniczka Burgunda", a zabrzmią wielkie przeboje, takie jak „Nie przerywajcie zabawy", „S.O.S.", „Rodzina", „Ja się boję sama spać", „Tango Anawa", „Świecie nasz", czy tytułowa „Piosenka jest dobra na wszystko".

Spektakl wyreżyseruje Rafał Kowal, aktor Teatru Miejskiego, ale także kompozytor, dla którego Scena Letnia nie ma żadnych tajemnic, współtworzył ją od początku. Brawurowe aranżacje muzyczne wszystkich utworów przygotuje Piotr Salaber, kompozytor, pianista i dyrygent, autor muzyki teatralnej i filmowej, który także poznał specyficzne warunki akustyczne Sceny Letniej w Orłowie. Scenografię i kostiumy zaprojektuje Sabina Czupryńska, która specyfikę pracy „na plaży" poznała przy realizacji „Jeszcze bardziej Zielonej Gęsi". Rolą w Koncercie Małgorzata Talarczyk świętować będzie 45-lecie pracy artystycznej.

W wakacyjnym repertuarze znajdą się również takie tytuły jak:

K.I. Gałczyński
JESZCZE BARDZIEJ ZIELONA GĘŚ
Reżyseria i scenografia: Jarosław Kilian
Muzyka: Grzegorz Turnau
Eksplodujące humorem i kolorem przedstawienie, będące zderzeniem mistrza pióra, jakim jest Konstanty Ildefons Gałczyński z wirtuozem nastrojowej muzyki – Grzegorzem Turnauem. Brawurowe kreacje aktorskie, znane przeboje i magiczny świat uroczych scenek Teatrzyku Zielona Gęś. Alojzy Gżegżółka, pies Fafik, Osiołek Porfirion, Hermenegilda Kociubińska czy Profesor Bączyński cieszą i śmieszą niezmiennie po dziś dzień. Tym razem na plaży w Orłowie.
Yasmina Reza
BÓG MORDU
Reżyseria: Tomasz Man
Dwa małżeństwa, tysiąc słów, wojna charakterów i zaskakujący przebieg akcji. Znakomity tekst, który jest tylko pretekstem do brawurowej gry aktorów, dzięki którym śmiejemy się i płaczemy równocześnie, podczas gdy oni coraz bardziej nie mogą się dogadać.
Molier
CHORY Z UROJENIA
Reżyseria: Tomasz Man
Niezwykle zabawnie opowiedziana historia hipochondryka Argana. Aplikujemy ponadczasową komedię Moliera. Po zażyciu mogą występować następujące objawy: skurcze żołądka – ze śmiechu, rozluźnienie mięśni twarzy – ze śmiechu, niepohamowany płacz – również ze śmiechu.
Ken Hughes
SAMMY
Reżyseria: Andrzej Mańkowski
Sammy Lee Ellerman przez dwa „el" ma talent, wyobraźnię, słabość do wyścigów konnych i... długi. Czy mu się uda? Czy ocali życie, czy siebie od zapomnienia – komponując musicalowy utwór na miarę największych hitów? Ciepła, wzruszająca, zabawna i przewrotna opowieść o marzeniach, a w tle – wielkie hity muzyczne.

WYDARZENIA TOWARZYSZĄCE - RECITALE I KONCERTY

PIAF PO POLSKU
Koncert najpiękniejszych piosenek Edith Piaf, śpiewanych w polskich tłumaczeniach Andrzeja Ozgi, Marcina Sosnowskiego i Wojciecha Młynarskiego. Wspaniałe, niezapomniane przeboje w brawurowej interpretacji Doroty Lulki, której towarzyszą Paweł Nowak (akordeon) i Maciej Sadowski (kontrabas).

MILONGA BALTICA
Koncert najpiękniejszych tang argentyńskich i europejskich, które fascynują zarówno młodzież jak i starszych słuchaczy. Wśród nich: „La cumparsita", „Por una cabeza" i „Libertango", w odkrywczej interpretacji Doroty Lulki, ze znakomitymi polskimi tekstami.

ŻYCIA GARŚĆ. ANNA JANTAR W PIOSENKACH I WSPOMNIENIACH
Recital poświęcony jednej z największych gwiazd polskiej muzyki rozrywkowej. Wspomnienia, anegdoty i poezja w połączeniu z wielkimi przebojami, m.in.: Nic nie może przecież wiecznie trwać, czy Tyle słońca w całym mieście we wspaniałej interpretacji Beaty Buczek – Żarneckiej i Mariusza Żarneckiego.

JAZZ NA PLAŻY
22.06.2015 - MICHAŁ CIESIELSKI „INNER OUT" - NOWE POKOLENIE TRÓJMIEJSKIEGO JAZZU
29.06.2015 - WOJCIECH STARONIEWICZ „A'FREAK-AN PROJECT" - JAZZ I MUZYKA ETNICZNA
27.07.2015 - WITOLD JANIAK TRIO „CINEMA MEETS JAZZ" - JAZZOWE PRZEBOJE FILMOWE
03.08.2015 - KRYSTYNA STAŃKO TRIO - NAJBARDZIEJ ZMYSŁOWY GŁOS POLSKIEJ WOKALISTYKI JAZZOWEJ
MICHAŁ CIESIELSKI - INNER OUT - zespół założony przez muzyków reprezentujących nowe pokolenie trójmiejskiego jazzu. Wykonuje autorską muzykę oscylującą wokół stylistyki post-bopowej i jazzu współczesnego. W swoich utworach Inner Out starają się łączyć współczesną harmonię z melodyjnymi tematami. Czerpią inspiracje z szerokiego wachlarza gatunków muzyki od mainstreamowego jazzu poprzez muzykę klasyczną aż po muzykę rockową. Ich muzyka została doceniona i nagrodzona podczas konkursów takich jak Międzynarodowy Konkurs Młodych Zespołów Jazzowych "Jazz Juniors" w Krakowie oraz XVII Ogólnopolskiego Przeglądu Młodych Zespołów Jazzowych i Bluesowych Gdyńskiego Sax Clubu. Skład: Michał Ciesielski - saksofony, Michał Zienkowski - gitara, Krzysztof Słomkowski - kontrabas, Sławek Koryzno - perkusja

WOJCIECH STARONIEWICZ „A'FREAK-AN PROJECT"
„A'freaK-aN Project" Wojciecha Staroniewicza to projekt muzyczny inspirowany muzyką czarnego lądu. Nowy program zespołu zdominowany jest przez utwory, które wkrótce znajdą się na płycie pod tytułem „A'FreAk-KomEdA Project". Są to, oprócz kompozycji Staroniewicza, utwory Krzysztofa Komedy utrzymane w stylistyce „A'Freak-aN", takie jak: „Kattorna", „Moja Ballada" znana z filmu „Do widzenia do jutra" Janusza Morgensterna czy „Crazy Girl" i „Cherry" z „Noża w wodzie" Romana Polańskiego. Do wspólnego grania muzyki, która zawarta jest stylistycznie w szeroko pojętym idiomie jazzu i muzyki etnicznej, Wojciech Staroniewicz zaprosił znanych i cenionych muzyków ze środowiska trójmiejskiego. Łatwo się zorientować, że taki dobór muzyków jest gwarancją, z jednej strony bardzo wysokiego poziomu wykonawczego, a z drugiej permanentnej zmienności i nieprzewidywalności tego, co będzie się działo na scenie w czasie koncertu. Skład: Wojciech Staroniewicz /saksofon tenorowy/; Przemek Dyakowski /saksofon tenorowy/; Darek Herbasz /saksofon barytonowy/; Marcin Janek /saksofon tenorowy, sopranowy/; Dominik Bukowski /marimba, wibrafon/; Janusz Mackiewicz /gitara basowa/; Roman Ślefarski /perkusja/; Larry Okey Ugwu /instrumenty perkusyjne.

WITOLD JANIAK TRIO CINEMA MEETS JAZZ
Witold Janiak: - Filmy z czasem starzeją się. Dobra muzyka nigdy, bo nie jest związana kontekstem mody, uwarunkowań obyczajowych, techniki filmowej. Granie muzyki z filmu, to jakby danie drugiej szansy, drugiego życia filmowi, z którego pochodzi. Dlaczego wybrałem akurat te utwory? Kryteria były dwa. Wrażenie, jakie wywarł na mnie film, zmieniając mój sposób patrzenia na świat. Oczarowanie tematem muzycznym, który towarzyszył scenom filmowym. Tematem integralnie związanym z klimatem dzieła kinematograficznego, ale będącym także arcydziełem samym w sobie. Żadnym utworom nie przypisuję pierwszeństwa; bez względu na stopień oddziaływania pierwowzorów na moją wyobraźnię, interpretacje te zawsze pozostaną częścią sposobu przeżywania otaczającego mnie świata. Skład: Witold Janiak – fortepian, , Janusz Mackiewicz – kontrabas, Eric Allen – perkusja

KRYSTYNA STAŃKO TRIO
Krystyna Stańko – śpiew, Dominik Bukowski – wibrafon, Piotr Lemańczyk - kontrabas
Artyści współpracują ze sobą od wielu lat , co zaowocowało nagraniami płytowymi, koncertami w kraju i poza jego granicami. O oryginalności TRIO decydują niezwykłe umiejętności muzyków, niepowtarzalne brzmienie złożone z kontraltu, wibrafonu, i kontrabasu , a także ich wzajemne relacje. Wspólnie potrafią stworzyć muzyczną przestrzeń, w którą słuchacz czuje się zaproszony , aby delektować się dźwiękiem, nastrojem i dobrą energią. Każdy koncert stanowi wielkie, niezapomniane przeżycie zarówno dla muzyków , jak i dla słuchaczy. To trzeba usłyszeć !!!

TEATRALNA ODSŁONA OGÓLNOPOLSKIEJ KAMPANII CAŁA POLSKA CZYTA DZIECIOM
RODZINNE CZYTANKI NAD MORZEM. Podobnie jak w ubiegłych latach włączamy się w ogólnopolską kampanię zapraszając dzieci i rodziców na RODZINNE CZYTANKI nad morzem. Książki swojego dzieciństwa przeczytają znane trójmiejskie rodziny. Spotkaniom z literaturą dziecięcą połączonym z warsztatami teatralnymi towarzyszyć będą plebiscyt i konkurs na wspomnienie „kultowej książki mojego dzieciństwa". Zwycięzca przeczyta jej fragment wraz z aktorem naszego teatru podczas ostatniej RODZINNEJ CZYTANKI w dniu 9 sierpnia. Wśród uczestników plebiscytu rozlosujemy natomiast zaproszenia na spektakl „Śnieżka i Krasnoludki" w reżyserii Krzysztofa Babickiego, którego premiera odbędzie się 5 grudnia 2015 roku. Wstęp na wolny.
SPEKTAKLE GRANE NA „DARZE POMORZA"

Paweł Huelle
ŻÓŁTA ŁÓDŹ PODWODNA
Reżyseria: Krzysztof Babicki
Legenda światowej muzyki rozrywkowej. The Beatles. I ich charyzmatyczny lider – John Lennon. Nieśmiertelne przeboje, skomplikowana przyjaźń i miłość, która zagroziła zespołowi. Czy wspomnienia rozmarzonych fanek czwórki z Liverpoolu pomogą rozwikłać tajemnicę ich sukcesu, rozpadu i jednej z największych zbrodni w branży muzycznej – zabójstwa Lennona?
Günter Grass
IDĄC RAKIEM
Adaptacja: Paweł Huelle
Reżyseria: Krzysztof Babicki
Nieznane fakty z tragedii statku pasażerskiego „Wilhelm Gustloff", której echo dociera do współczesności i wpływa na losy bohaterów. Morze, tajemnica, internet i zbrodnia, to wszystko łączy w sobie niezwykły spektakl, w którym porywające kreacje aktorskie i oryginalna przestrzeń scenograficzna kreują niezwykłą atmosferę.

Kasa teatru na Scenie Letniej w Gdyni Orłowie
tel.: 507-714-599
czynna codziennie: 15.00-20.00
kasa@teatrgombrowicza.art.pl
Kasa na „Darze Pomorza" czynna na godzinę przed spektaklem

(-)
Materiał Teatru
3 czerwca 2015

Książka tygodnia

Białość
Wydawnictwo ArtRage
Jon Fosse

Trailer tygodnia