Jury

29. Międzynarodowy Festiwal Teatralny Walizka

Pięcioro znawców teatru lalkowego, pięcioro specjalistów teatralnych, pięcioro osobowości świata teatru oceniać będzie w tym roku spektakle konkursowe. Profesor Wojciech Kobrzyński - aktor, reżyser, wykładowca, Joanna Braun - pedagog i scenarzysta, Bożena Krystyna Sawicka - teatrolog, pedagog, Janusz R. Kowalczyk - recenzent teatralny oraz reżyser teatralny Marek Chodaczyński.

Prof. Wojciech Kobrzyński

Aktor, reżyser, wykładowca; absolwent Filologii Polskiej na UMCS w Lublinie (1971) oraz Reżyserii Teatru Lalek w Leningradzkim Instytucie Teatru Muzyki i Kinematografii (1978). Przez wiele lat związany z teatrami lalkowymi, jako aktor /Teatr Lalki i Aktora w Lublinie/ oraz jako dyrektor naczelny / Teatr Lalki i Aktora w Wałbrzychu (1978 – 1982), Teatr Lalek Pinokio w Łodzi (1982-1990), Białostocki Teatr Lalek (1990-2006). Pracował jako wykładowca na Wydziale Lalkarskim we Wrocławiu PWST w Krakowie, od 1984 r. jest pracownikiem Wydziału Sztuki Lalkarskiej AT im. A. Zelwerowicza w Białymstoku, gdzie pełnił przez trzy kadencje funkcję dziekana oraz prorektora AT w latach 2006-2012. W 2001 roku otrzymał tytuł Profesora Sztuki Teatralnej.

Joanna Braun

Ukończyła Akademię Sztuk Pięknych w Krakowie (1967). Ma na swoim koncie ponad 150 realizacji scenograficznych w teatrach dramatycznych, lalkowych i jednym (już nieistniejącym) teatrze tańca. Od 2004 roku jest pedagogiem Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Krakowie na wydziale reżyserii dramatu. Od 2005 roku publikuje w gazecie teatralnej „Didaskalia". Bierze udział w tematycznych wystawach scenograficznych indywidualnych i zbiorowych. W 2006 roku ASSITEJ przyznał Joannie Braun Nagrodę im. Jana Dormana „za twórczość wyróżniającą się tajemniczym osobliwym pięknem i doskonałością w stylu licznych i niezapomnianych scenografiach dla dzieci i młodzieży". W 2012 roku otrzymała srebrny medal Zasłużonym Kulturze – Gloria Artis.

Bożena Krystyna Sawicka

Teatrolog, pedagog. Absolwentka Uniwersytetu Łódzkiego, Podyplomowych Studiów Wiedzy o Teatrze, Filmie i Telewizji na UŁ oraz Podyplomowego Studium Menadżerów Kultury na SGH w Warszawie. Od 1994 r. pracuje w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego, gdzie zajmuje się teatrami. Współpracuje z Katedrą Dramatu i Teatru UŁ prowadząc wykłady na studiach podyplomowych.

Janusz R. Kowalczyk

Pochodzi z Krakowa, rocznik 1953. Studia: teatrologia i filmoznawstwo UJ, studium scenariuszowe PWSFTViT. Satyryk Piwnicy pod Baranami (1978-1987), recenzent teatralny "Rzeczpospolitej" (1990-2009). Redaktor Culture.pl od 2009 - zajmuje się literaturą. Laury: Nagroda im. Prof. Zbigniewa Raszewskiego, stypendium literackie ministra kultury i dziedzictwa narodowego. Autor książek: "Wracając do moich Baranów", Warszawa 2012 (o Piwnicy i nie tylko); "STS – tu wszystko się zaczęło" (współautor Paweł Szlachetko), Warszawa 2014.

Marek b.Chodaczyński

(1954, Byk) reżyser teatru lalek. Prezes Unii Teatr Niemożliwy – teatr lalek dla dorosłych. Dyrektor generalny Międzynarodowego Festiwalu Teatru Lalek i Animacji Filmowych dla Dorosłych Lalka tez Człowiek w Warszawie. Od lat przewodniczący komisji jury Międzynarodowego Festiwalu Twórczości dla Dzieci i Młodzieży KORCZAK. W latach 2011 – 2015 prezydent Polskiego Ośrodka Lalkarskiego POLUNIMA. Członek zarządu Federacji Teatrów Niepublicznych FTN. Organizator Koncertów na Sangórce – koncertów muzyki poważnej na nadnarwiańskich łąkach w okolicach Tykocina. Aktywnie działa na rzecz budowy dialogu między samorządem a organizacjami pozarządowymi NGO.

(-)
Materiał organizatora
8 czerwca 2016

Książka tygodnia

Twórcza zdrada w teatrze. Z problemów inscenizacji prozy literackiej
Wydawnictwo Naukowe UKSW
Katarzyna Gołos-Dąbrowska

Trailer tygodnia