Już dziś na patio PAST-y w Warszawie

"Dzień Gniewu" - reż. Tomasz A. Żak - Teatr Nie Teraz

Pokaz plenerowy spektaklu „Dzień Gniewu” wg Romana Brandstraettera odbędzie się 29 maja 2014 r. na patio historycznego budynku PAST-y przy ul. Zielnej 39 w Warszawie.

Ten spektakl Teatru Nie Teraz to w dużej mierze efekt gniewu. A ten gniew jest skutkiem terroru poprawności politycznej, która rujnuje prawdę historyczną i – dosłownie – pluje naszej Ojczyźnie w twarz. Uświadomienie sobie konsekwencji coraz częstszego upubliczniania haniebnych przesłań na temat „polskich obozów koncentracyjnych", czy „wyssanego z mlekiem matki polskiego antysemityzmu", podobno szczególnie uwarunkowanego chrześcijaństwem - wszystko to bardzo skutecznie doprowadziło do powstania tego przedstawienia, dla którego kongenialnym tworzywem stał się dramat Romana Brandstaettera o wyjątkowo w tym kontekście adekwatnym tytule: „Dzień gniewu".

Praca nad tekstem urodzonego w Tarnowie Żyda, polskiego patrioty i katolika, znawcy Biblii, pisarza i człowieka teatru, zderzyła nas z wyjątkową wiedzą o czasach „drugiej Apokalipsy" i z wyjątkową tejże wiedzy dramaturgiczną metaforą. Uświadomiła nam również prawdę zapoznaną (pewnie dlatego, iż nie pasuje do programowej dzisiaj „radochy" ze wszystkiego, czyli z niczego) – prawdę o tym, że ten, kto nie jest z Chrystusem, jest z szatanem. Można by to też spuentować znanym stwierdzeniem, że „wiaraczyni cuda" i dodać – odwołując się właśnie do „Dnia gniewu": wiara, ale w Chrystusa cierpiącego, ukrzyżowanego i zmartwychwstałego.

Od lat charakterystycznym dla Teatru Nie Teraz jest lokalizowanie swoich spektakli w miejscach, które są adekwatne – nazwijmy to: energetycznie – dla tematyki kolejnych inscenizacji i ich struktury duchowej. Takim „genius loci" stała się dawna synagoga w Dąbrowie Tarnowskiej. Tutaj, od połowy 1942 roku, okupanci niemieccy zaczęli mordować mieszkańców getta, do którego zwieziono też Żydów z całego powiatu. Ten holocaust przeżyło ok. 150 osób ukrytych przez Polaków w ponad 30 miejscach w powiecie. Za tę pomoc zapłaciły życiem 62 osoby.

Instytut Pamięci Jad Waszem przyznał kilkunastu osobom z powiatu dąbrowskiego tytuł Sprawiedliwy wśród Narodów Świata. Są to: Anna i Stanisław Jaje ze Szczucina, którzy uratowali Shiyera Mutzenmachera Mansona; rodzeństwo Zofia Pagos i Stanisław Pagosz Gruszowa ukrywali przez dwa lata rodzinę Weichtów, uciekinierów z dąbrowskiego getta; Lucylla Chmura i Wojciech Kowalski, narzeczeństwo z Dąbrowy Tarnowskiej (po wojnie małżeństwo) uratowali Henryka Marguliesa i jego matkę Idę; Genowefa Kiwior z d. Cholewa i Józef Kiwior z Adamierza ukrywali dwójkę uciekinierów z getta w Tarnowie – Celinę Holzer i Heśka Bucha; Anna Błoch z Radwana ukrywała Sabinę Solomon i pomagała jej rodzinie; rodzeństwo Piotr Heleniak i Anna Heleniak-Kaczmarczyk z Ujścia Jezuickiego ukrywali Dawida Rottensteina i Leona Kalba; Maria i Stanisław Kaczówkowiez Kanny ukrywali Izaaka i Etkę Schermann; Józefa i Ignacy Kostka z Żabna ukryli i pomogli wyjechać na roboty Miriam Piholc; Marta i Władysław Miazgowiczowie z Żabna uratowali siostry Reginę Mentlik i Helenę Hollander; Feliks Świerczek z Gorzyc uratował Krystala Fajgę; rodzeństwo Wiktor Wójcik i Emilia Wójcik-Kulaga z Dąbrowy Tarnowskiej ukrywali Melanię Weisenberg i Helenę Ascheim; Ewa Zając ze Skrzynki ukrywała wielu Żydów (byli to: Estera Geltz, Mosze Keh, jego ojciec i dwie siostry, Chaskiel Gruszów, Manek i Sara Khel, Abraham i Sara Salomon, Samuel Weiser, Herman Wesiser, Mozes i Basia Wolfowicz). Pomagała również Jochanowi Amsterdamowi oraz braciom Wiktorowi i Abrahamowi Wajtom.

Móc opowiadać historię naszej Ojczyzny poprzez sztukę, to dzisiaj nie tylko wielkie wyzwanie, ale też obowiązek. Potrzeba emocji, jakie niesie ze sobą sztuka teatru, jest ogromna, czego Teatr Nie Teraz doświadcza od kilku lat, podróżując po Polsce ze swoimi spektaklami. Prawda o nas samych, o naszych dziejach, prawda, której tak brakuje, jest nie tylko nieobecna w tzw. kulturalnym mainstreamie, ale wręcz relegowana z bardzo wielu utrzymywanych za pieniądze podatników instytucji. Mamy nadzieję, że „Dzień gniewu" Teatru Nie Teraz sprosta tym wszystkim wyzwaniom i opowieść Żyda Brandstaettera uczyni nas – twórców tego przedstawienia i Was – widzów, ludźmi lepszymi.
Tomasz Antoni Żak

Bilety w cenie 30 PLN  są dostępne do nabycia w sekretariacie Fundacji Polskiego Państwa Podziemnego, na VIII p. budynku PAST-y codziennie w godz. 7:00 – 16:00.

Kontakt: tel. 22 620 12 80 mail: sekretariat@fundacja-ppp.pl Ilość miejsc ograniczona.

Miejsca nienumerowane. Czas trwania spektaklu: 75 min Organizatorem tego wydarzenia jest Fundacja Polskiego Państwa Podziemnego.

(-)
Materiał Teatru
29 maja 2014

Książka tygodnia

Teatr, który nadchodzi
Wydawnictwo słowo/obraz terytoria Sp. z o.o.
Dariusz Kosiński

Trailer tygodnia

La Phazz
Julieta Gascón i Jose Antonio Puchades
W "La Phazz" udało się twórcom z "La ...