Już dziś święto tańca

22. Krakowskie Spotkania BaletOFFowe

Krakowskie Spotkania Baletoffowe to wydarzenie kulturalne odbywające się w Nowohuckim Centrum Kultury od 1991r. Poprzez swoją cykliczność Krakowskie Spotkania Baletoffowe są zatem regularnym forum wymiany doświadczeń między artystami, reprezentującymi różne style choreograficzne oraz stosującymi odmienne techniki tańca i wyrazu scenicznego - projektem stymulującym rozwój tańca w Polsce.

Ideą Krakowskich Spotkań Baletoffowych zawsze było i jest promowanie sztuki tańca - z całym bogactwem środków, z oryginalnością, dynamiką i ekspresją, z odwołaniami do klasyki i ludowości, z elementami współczesności, codzienności, kontrastami i wreszcie dążeniem do najsilniejszego oddziaływania na widza, jego zmysły i emocje.

Celem nadrzędnym festiwalu jest wspieranie twórczości tancerzy, artystów, choreografów, umożliwienie im dzielenia się swoimi pracami z szerszą publicznością, jak również stworzenie możliwości wzajemnego poznania i oddziaływania artystów na siebie oraz konfrontacja doświadczeń artystycznych pochodzących z różnych kultur.

Interdyscyplinarność projektu i otwartość sceny na różne nurty, prądy sztuki tańca, a także na inspiracje tańcem w innych przejawach twórczości jest sposobem na ukazanie tańca jako uniwersalnego medium przekazu międzykulturowego oraz narzędziem komunikacji międzyludzkiej.

Projekt przewiduje prezentacje uznanych zespołów, wybranych w oparciu o konstruktywną selekcję, mającą na celu stałe podnoszenie poziomu festiwalu, jak również zespołów rozpoczynających swoją profesjonalną przygodę z tańcem.
Przedsięwzięcie ma charakter prorozwojowy i jest odpowiedzią na zapotrzebowanie ze strony publiczności na działania artystyczne związane z tańcem.

Założeniem Krakowskich Spotkań Baletoffowych jest aktywna edukacja skierowana na uczestnictwo w twórczym działaniu i integracji artystycznej oraz szeroko pojęta aktywizacja społeczna poprzez sztukę, ze szczególnym naciskiem na mieszkańców Nowej Huty.

Ponadto ważnym aspektem edukacyjnym projektu jest wzbogacenie go o konkurs Kontrakcja. Konkurs ma charakter ogólnopolski i skierowany jest do dzieci i młodzieży biorących udział w zajęciach zespołów pracujących w oparciu o technikę tańca współczesnego, a także do instruktorów, którzy chcą rozwijać swe umiejętności i zdobywać nowe doświadczenia. Kontrakcja ma być przede wszystkim dobrą zabawą oraz formą doskonalenia młodych tancerzy i kadry instruktorskiej.

Celem jest popularyzacja tańca współczesnego jako formy aktywnego spędzania czasu oraz wychowania dzieci i młodzieży, rozwijanie wrażliwości estetycznej dzieci i młodzieży oraz promowanie dziecięcego i młodzieżowego ruchu tanecznego. To co odróżnia Kontrakcję od innych konkursów w Polsce, to jej umiejscowienie podczas Krakowskich Spotkań Baletoffowych, co umożliwia tancerzom stawiającym pierwsze kroki zderzenie się z mistrzostwem profesjonalnych tancerzy podczas warsztatów i spektakli (spotkanie mistrz-uczeń). Jury konkursu przyznaje nagrody pieniężne oraz statuetki („Złota Baletka").

Krakowskie Spotkania Baletoffowe trwać będą 3 dni (29.11.2013r.-1.12.2013r.) i obejmują prezentację spektakli na scenie głównej i przestrzeni Nowohuckiego Centrum Kultury - pokazanych zostanie 5 spektakli (2000 widzów). Obok spektaklowych prezentacji projekt przewiduje realizację konkursu Kontrakcja (250 uczestników), warsztaty taneczne (200 uczestników) i wystawy fotograficzne.

(-)
Materiał Organizatora
29 listopada 2013

Książka tygodnia

Ziemia Ulro. Przemowa Olga Tokarczuk
Społeczny Instytut Wydawniczy Znak
Czesław Miłosz

Trailer tygodnia