Już w ten weekend

"Klątwa, odcinki z czasu beznadziei. E01: Don't mess with Jesus " - reż. Monika Strzępka - Teatr Łaźnia Nowa w Krakowie

„E01: Don’t mess with Jesus”, to pierwszy z trzech odcinków serialu teatralnego pt. „Klątwa, odcinki z czasu beznadziei” w reż. Moniki Strzępki. To autorski komentarz do wydarzeń politycznych i społecznych. Spektakl w Teatrze IMKA 19 i 20 marca 2016 r. o godz. 18:00.

Nowatorski na polskich scenach serial teatralny słynnego duetu Monika Strzępka-Paweł Demirski, powstał w odpowiedzi na gorącą polityczną rzeczywistość. Twórcy wybrali tę formę, uznając, że rozbudowana, podzielona na odcinki opowieść, lepiej oddaje pulsującą i zmieniającą się codzienność, szczególnie w burzliwych czasach. Utrzymane w konwencji political fiction i horroru przedstawienie pomyślane jest jako wielowątkowa opowieść opisująca mechanizmy rządzące historią. W przedstawieniu znajdziemy odniesienia do poetyki seriali amerykańskich, ale i nawiązania do konwencji konkretnych tytułów, które z pewnością będą ucztą dla fanów serii „House of Cards" czy „American Horror Story". W pełnym zaskakujących zwrotów akcji spektaklu, artyści starają się sportretować społeczeństwo, które zaczyna wątpić w sens i cel swojego istnienia. Społeczeństwo uwikłane w sieć bezsensownych gier, daremnie szukające wyzwolenia z klinczu podziałów i opozycji.

Pierwszy odcinek serii zatytułowany „Don't mess with Jesus" pokazuje społeczeństwo, które straciwszy zaufanie do polityków i władzy zaczyna wierzyć w znaki i przepowie. W ciągu jednej nocy w różnych okolicznościach umierają wszyscy posłowie. Społeczeństwo, pozbawione zwierzchniej władzy i rządu, musi na nowo odnaleźć się w sytuacji, gdzie pragnienie rewolucji czy żądza anarchii ścierają się z politycznymi aspiracjami i partykularnymi interesami niektórych grup społecznych. W momencie, w którym wiara w racjonalizm i zdrowy rozsądek zawodzi, ludzie zwracają się w kierunku mocy nadprzyrodzonych, klątw, przepowiedni, magicznych zaklęć... Przecież abstrakcyjne prognozy giełdowe i próby przepowiadania politycznej przyszłości mogą brzmieć równie surrealistycznie, co wróżby i proroctwa. Skoro wierzymy politykom, dlaczego mielibyśmy lekceważyć wyroki kart tarota?

Taki jest punkt wyjścia. Te wydarzenia radykalnie zmieniają nie tylko układ sceny politycznej (bo w zasadzie nie ma już sceny politycznej), nie tylko nie pozwalają na polityczne rozgrywanie tragedii i żałoby, ale przede wszystkim sprawiają, że zdarza się coś, czego w demokracji parlamentarnej nigdy nie byliśmy w stanie doświadczyć: stwarzają miejsce na zaistnienie nowego porządku – podkreśla autor scenariusza i dramaturg spektaklu, Paweł Demirski.

(-)
Materiał Teatru
19 marca 2016

Książka tygodnia

Białość
Wydawnictwo ArtRage
Jon Fosse

Trailer tygodnia