Kabaret wg Bogacza na Sylwestra

"Sylwestrowy kabaret sylwestrowy?! ..." - Teatr im. C. K. Norwida w Jeleniej Górze

Na ostatni teatralny wieczór roku (31 grudnia, we wtorek) Teatr im. Cypriana Kamila Norwida szykuje nie lada niespodziankę. Na Dużej Scenie będzie można zobaczyć premierowy pokaz spektaklu "Sylwestrowy Kabaret Sylwestrowy?! - w poszukiwaniu nowego" autorstwa Szymona Bogacza.

- Pięć kwadransów śmiechu, muzyki, absurdalnego humoru i ani grama polityki! - zapowiadają twórcy. Miłośnicy dobrego humoru znajdą tu coś dla siebie, jak choćby piosenki "na żywo" z odrobiną liryki, skecze i monologi. To widowisko inspirowane m.in. legendarnym programem telewizyjnym "The Muppet Show" Jima Hensona, Monty Pythonem, Kabaretem Starszych Panów, a także Kabaretem Olgi Lipińskiej.

- Gościem specjalnym będzie Stary Rok, który, jak się okazało, był/jest kobietą. W spektaklu pojawi się również sam Cyprian N. oraz pilnie poszukiwany węgierski kucharz Udzio Kovacs. Swoją obecnością zaszczyci także m.in. zespół SOR-BENT, słynny, chociaż już nieco przebrzmiały.

Autorem tekstu i dramaturgiem jest Szymon Bogacz. Studiował na Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie, był muzykiem orkiestrowym, grał na trąbce w takich orkiestrach jak: Filharmonia Narodowa, Polska Orkiestra Radiowa i Sinfonia Varsovia. W 2006 roku debiutował dramatem "Stosunki damsko-męskie" we wrocławskim Teatrze Zakład Krawiecki we Wrocławiu w reż. Szymona Turkiewicza. Na swoim koncie ma już kilka cenionych sztuk: "Wariacje międzyludzkie" (2006 - III nagroda za najlepszy współczesny tekst sceniczny w konkursie zorganizowanym przez Narodowy Stary Teatr im. Heleny Modrzejewskiej w Krakowie i miesięcznik "Dialog"), "Trójkąt" (2007 - wyróżnienie w 7. odsłonie konkursu na dramat współczesny na festiwalu Targi Nowej Dramaturgii w Radomiu) oraz "Dekonstrukcja" (2008 - wyróżnienie w konkursie dramaturgicznym IV Forum Współczesnego Dramatu "Lustro. Obraz. Iluzja" w Łodzi). Z kolei jego dramat "W imię Ojca i Syna" znalazł się w finale ogólnopolskiego konkursu o Gdyńską Nagrodę Dramaturgiczną 2009 i miał dwa wystawienia w teatrach: im. Witolda Gombrowicza w Gdyni - pt. "Wszystko, co chcielibyście powiedzieć po śmierci ojca, ale boicie się odezwać" w reż. Piotra Kruszczyńskiego (2010) oraz im. Stefana Żeromskiego w Kielcach w reż. Piotra Ziniewicza (2011). W 2009 roku nakładem wydawnictwa W.A.B. ukazała się jego debiutancka książka pt. "Koło kwintowe".

Kostiumy do spektaklu zaprojektowała Tatiana Boduch, ruch sceniczny realizuje Izabelę Chlewińską, autorem muzyki jest Michał Górczyński.

Występują: Elwira Hamerska-Kijańska, Magdalena Kępińska, Iwona Lach, Marta Łącka, Jacek Grondowy, Andrzej Kępiński, Piotr Konieczyński, Bogusław Kudłek (gościnnie), Bogusław Siwko i Tadeusz Wnuk.

Ci, którzy ten wyjątkowy czas spędzą w innym miejscu, będą mogli obejrzeć spektakl w pierwszy weekend Nowego Roku, czyli 3, 4 i 5 stycznia 2014, a następnie 10, 11, 24, 25, 26 i 31 stycznia 2014.

Elster
Jelonka
29 grudnia 2013

Książka tygodnia

Teatr, który nadchodzi
Wydawnictwo słowo/obraz terytoria Sp. z o.o.
Dariusz Kosiński

Trailer tygodnia

La Phazz
Julieta Gascón i Jose Antonio Puchades
W "La Phazz" udało się twórcom z "La ...