Kania pracuje nad Horváthem
"Po sezonie" - reż. Grażyna Kania - Teatr Współczesny w SzczecinieRozpoczęły się próby do komedii Ödöna von Horvátha "Po sezonie". Spektakl, będący prapremierą tekstu "Zur schönen Aussicht" przygotowuje Grażyna Kania. Premiera 18 stycznia na dużej scenie Teatru Współczesnego w Szczecinie.
W małej mieścinie, w podupadłym hotelu "Pod Pięknym Widokiem" z wielka mapą starej Europy na ścianie, osiadło kilku nieudaczników o podejrzanej przeszłości. Przesunięta oś ziemska, zimne lato i ciepła zima wypędziła ostatnich gości. Jedynie podstarzała baronowa nie zważa na klimat, ceni sobie za to męskie towarzystwo. Jej motto "Właściwie jestem zupełnie inna, nie mam tylko do tego okazji" odnosi się do wszystkich, oscylujących między urojeniem i rzeczywistością, postaci tej sztuki. Wreszcie pojawia się młoda kobieta, której rok temu spędzony tu urlop nie pozostał bez skutków... Wraz z nią pojawia się intryga, tajemnica i nadzieja na przyszłość... Ödön Von Horvath w swojej gorzkiej komedii ze złotych lat dwudziestych szkicuje obraz Europy w niebezpiecznej politycznej i socjalnej próżni, z której jedynym ratunkiem przed bankructwem jest religia kapitalizmu.
Autorem sztuki napisanej w 1926 roku jest Ödön von Horváth, jeden z najbardziej uznanych, austriackich dramatopisarzy i prozaików. W swoich utworach podejmował tematy społeczno-polityczne, fascynowały go historie dziejące się pomiędzy ludźmi w małych, prowincjonalnych miasteczkach. Od lat 70. XX w. jego twórczość przeżywa w Niemczech renesans. W Polsce Horváth znany jest głównie ze sztuk "Opowieści Lasku Wiedeńskiego" i "Kazimierz i Karolina" , a w ubiegłym roku nakładem wydawnictwa ADiT ukazały się dwa tomy jego "Dramatów zebranych". Przekład dramatu przygotował Jacek St. Buras, jeden z najlepszych w Polsce specjalistów w dziedzinie przekładu z języka niemieckiego, tegoroczny laureat nagrody specjalnej miesięcznika "Teatr".
Spektakl przygotowuje Grażyna Kania, reżyserka, która na co dzień współpracuje z wieloma scenami w Polsce i w Niemczech. Jej najnowsze spektakle można zobaczyć w Teatrze Narodowym w Warszawie ("W mrocznym, mrocznym domu") i Teatrze Powszechnym w Warszawie ("Romeo i Julia"). Reżyserka jest absolwentką PWSFTviT w Łodzi na Wydziale Aktorskim oraz Hochschule für Schauspielkunst "Ernst Busch" w Berlinie, na Wydziale Reżyserii Teatralnej. W Szczecinie, na festiwalu Kontrapunkt, prezentowano jej trzy spektakle: "Nordost" (Teatr Polski, Bydgoszcz) (Grand Prix Kontrapunktu 2008), "Sieroty" (Teatr Powszechny, Warszawa) oraz "Truskawkową niedzielę" (Landesbühne-Nord Wilhelmshaven & Teatr Polski Bydgoszcz).
Scenografię do spektaklu przygotowuje Magdalena Musiał, absolwentka Wyższej Szkoły Muzycznej i Sztuk Plastycznych w Grazu (Austria) oraz Akademii Sztuk Pięknych w Hamburgu. Jest autorką scenografii i kostiumów do licznych przedstawień dramatycznych i operowych w Polsce i za granicą, zaprojektowała m.in. scenografię do spektaklu "Między nami dobrze jest" w reż. Grzegorza Jarzyny, a od 2007 roku współpracuje z Mariuszem Trelińskim; jest autorką kostiumów do takich jego spektakli, jak m.in: "Borys Godunow" Musorgskiego dla Narodowego Teatru Opery i Baletu w Wilnie i Teatru Wielkiego - Opery Narodowej, "Orfeusz i Eurydyka" Glucka dla Słowackiego Teatru Narodowego w Bratysławie.
Autorem muzyki do spektaklu jest Domink Strychalski komponujący m.in. dla Michała Zadary Wojciecha Klemma, Łukasza Kosa, Katarzyny Raduszyńskiej oraz Natalii Sołtysik. Od roku 2001 współtworzy, jako kompozytor i wykonawca, Teatr Bretoncaffe, który był kilkukrotnie nagradzany (m.in. trzykrotnie przez Ministerstwo Kultury). Tworzy również Doministry, wielowymiarowy solowy projekt, łączący współczesną muzykę elektroniczną, performance i elektro-ambient.
W spektaklu "Po sezonie" zagrają: Katarzyna Bieniek (gościnnie), Ewa Sobiech, Maciej Litkowski, Arkadiusz Buszko, Marian Dworakowski, Grzegorz Młodzik, Michał Lewandowski i Robert Gondek. Premiera spektaklu odbędzie się 18 stycznia na dużej scenie teatru.