Kapelusz cnotliwej Eleonory

„Słomkowy Kapelusz" - reż. Paweł Aigner - Białostocki Teatr Lalek

„Słomkowy Kapelusz" to pełna dowcipnych dialogów farsa, której akcja rozgrywa się wokół poszukiwań tytułowego kapelusza. Młody paryżanin Fadinard ma właśnie poślubić Helenę Nonancourt, córkę zamożnego ogrodnika z prowincji.

Niestety, pech sprawia, że koń Fadinarda zjada niechcący wiszący na drzewie słomkowy kapelusz należący do pani Eleonory Beauperthuis, „cnotliwej" damy, bawiącej akurat na spotkaniu ze swym ognistym kochankiem. W obawie przed podejrzeniami zazdrosnego męża wynikłymi z braku kompletnej garderoby, Pani Beauperthuis domaga się od Fadinarda zwrócenia owego nakrycia głowy w trybie natychmiastowym.

Zaczyna się walka o odnalezienie kapelusza, w której jedną ze stron jest nieszczęsny Fadinard, drugą masa niespodziewanych przeszkód i wypadków. Co z tego wyniknie?
„Słomkowy Kapelusz" mistrza francuskiej farsy, Eugéne'a Labiche'a, to nie lada gratka dla wszystkich wielbicieli inteligentnego poczucia humoru.
___

Paweł Aigner - aktor i reżyser, w latach 1993-2004 związany z Białostockim Teatrem Lalek. Jego kreacje aktorskie były wielokrotnie nagradzane (m.in. za rolę tytułowego Guliwera w sztuce J. Swifta czy Zerzabellę w "Paradach" J. Potockiego). Grał też w spektaklach żywego planu, m.in. wcielając się w rolę Filipa w "Iwonie, księżniczce Burgunda" W. Gombrowicza czy Aleksieja w "Merylin Mongoł" N. Kolady (obie pod reżyserskim okiem W. Śmigasiewicza). Zadebiutował "Smutną Królewną" Michała Walczaka w warszawskim Teatrze Montownia (2004). W tym samym roku jego "Kandyd" wg Voltaire'a w Teatrze Groteska w Krakowie otrzymał Grand Prix na Festiwalu Komedii w Tarnowie. Współpracuje z wieloma teatrami lalkowymi i  dramatycznymi, w których zrealizował ponad 50 premier. „Słomkowy kapelusz" to 4 spektakl wyreżyserowany przez Pawła Aignera w Białostockim Teatrze Lalek (po "Księżniczce Anginie" (2011), "Texas Jimie" (2013) i sztuce "Kandyd, czyli Optymizm" (2016).

Wystawa prac prof. Andrzeja Strumiłły "Koń"

8 kwietnia 2018 r. w Foyer Białostockiego Teatru Lalek odbędzie się wernisaż wystawy prof. Andrzeja Strumiłły. Na wystawie zaprezentowanych zostanie 18 grafik i rysunków artysty z cyklu "Koń". Wystawę będzie można oglądać bezpłatnie w Foyer Teatru przez miesiąc.

Andrzej Strumiłło - absolwent Wydziału Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Artysta wystawiał prace na setkach wystaw zbiorowych oraz indywidualnych m.in.: na Biennale w Wenecji, Sao Paulo i Bonn. Prace Andrzeja Strumiłly znajdują się w zbiorach m.in. Muzeum Narodowego w Warszawie, w Krakowie, Poznaniu i Gdańsku, w Muzeum Sztuki w Łodzi, Muzeum Azji i Pacyfiku w Warszawie, Muzeum w Radomiu i Zielonej Górze, Muzeum Okręgowym w Suwałkach, muzeach Bratysławy, Pragi, Bukaresztu, Ermitażu w Petersburgu, Muzeum im. A. Puszkina w Moskwie, Muzeum Polonii w Chicago oraz zbiorach prywatnych w Warszawie, Bonn, Berlinie, Bratysławie, Sztokholmie, Wilnie, Nowym Jorku, Chicago, Monachium, Suwałkach i Gołdapi.

Julita Stepaniuk
Materiał BTL
7 kwietnia 2018
Portrety
Paweł Aigner

Książka tygodnia

Teatr, który nadchodzi
Wydawnictwo słowo/obraz terytoria Sp. z o.o.
Dariusz Kosiński

Trailer tygodnia

La Phazz
Julieta Gascón i Jose Antonio Puchades
W "La Phazz" udało się twórcom z "La ...