Katarzyna Figura laureatką nagrody GTPS

Honorowa Nagroda Gdańskiego Towarzystwa Przyjaciół Sztuki

Katarzyna Figura została laureatką Honorowej Nagrody Gdańskiego Towarzystwa Przyjaciół Sztuki za znakomitą rolę Pani Chybcik w "Wesołych kumoszkach z Windsoru" Williama Shakespeare'a w reżyserii Pawła Aignera. Nagroda zostanie wręczona w piątek, 24 czerwca o godzinie 17.00 w gdańskiej Galerii PUNKT.

O "Wesołych kumoszkach z Windsoru"

Zdrada. Zazdrość. Komedia omyłek. Dwie żwawe i bystre mieszczki walczą z lubieżnym i przebiegłym sir Johnem Falstaffem, szykując nań okrutną zemstę. Będziemy świadkami krwawego pojedynku francuskiego doktora Caiusa z przewielebnym walijskim plebanem Evansem, zabiegających o rękę pięknej panny. Oczywiście zwycięży miłość, a rozwiązłość i chytrość zostaną ukarane.

""Wesołe kumoszki z Windsoru" to jedyna komedia rozgrywająca się za czasów Szekspira, sztuka wieloobsadowa, w której wszyscy przeżywają do końca. Niewyszukana, ale za to czytelna i komunikatywna fabuła, dobrze skrojone charaktery, pole do popisu dla sprawnych aktorów. Opowieść o intrygach sir Johna Falstaffa, opoja i rajfura, takiego angielskiego Zagłoby, tylko bez Wołodyjowskiego oraz Inflantów, ma walory dydaktyczne, co obniża kategorię wiekową do lat co najmniej 12. Paweł Aigner, znany z Teatru Wybrzeże z udanej "Arabeli", specjalizuje się w przedstawieniach dla dzieci. Najmłodsi muszą się dobrze bawić, nuda jest gorsza od najstraszniejszej wiedźmy, przy której polskie szeptuchy czy irlandzkie banshees to niewinne lolitki. Tak więc bawmy się! Reżyser postawił na energię, a weryzm, jaki znamy z wielu angielskich ekranizacji, zastąpił bajką, którą tworzą przede wszystkim kostiumy mistrzyni polskiej kostiumologii stosowanej Zofii de Ines-Lewczuk.

Aigner osiągnął sukces dzięki zespołowi Teatru Wybrzeże, który w kategorii takiego teatru ustępuje chyba tylko zespołowi łódzkiego Jaracza. Drużyna gdańska, wzmocniona młodymi aktorami gościnnymi, nie miała prawie słabych punktów."

"Wesołe kumoszki z Windsoru" Teatru Wybrzeże w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim, i w koprodukcji z tymże, to teatr ku uciesze. To barwne, rozbiegane, roztańczone widowisko, działające bezpośrednio i demokratycznie - każdy się będzie dobrze bawić. Bardzo radosne, niezwykle energetyczne. To także dobry znak na przyszłość.

Piotr Wyszomirski, Gazeta Świętojańska

Grzegorz Kwiatkowski
Materiał organizatora
17 czerwca 2016
Portrety
Katarzyna Figura

Książka tygodnia

Teatr, który nadchodzi
Wydawnictwo słowo/obraz terytoria Sp. z o.o.
Dariusz Kosiński

Trailer tygodnia

La Phazz
Julieta Gascón i Jose Antonio Puchades
W "La Phazz" udało się twórcom z "La ...