Każdy ma swojego Dejmka

Premiera książki Magdaleny Raszewskiej „Dejmek" - Teatr Narodowy

Na zamówienie Teatru Narodowego powstała pierwsza monografia Kazimierza Dejmka autorstwa prof. Magdaleny Raszewskiej. Spotkanie poświęcone premierze książki odbędzie się 15 listopada, o godz. 19:00 na scenie przy Wierzbowej.

Kazimierz Dejmek to jeden z najważniejszych powojennych artystów polskiej sceny: aktor, reżyser, działacz polityczny, legendarny dyrektor Teatru Narodowego w latach 1962–1968, twórca Dziadów 1967 roku, wreszcie minister kultury w wolnej Polsce.

Autorka książki, prof. Magdalena Raszewska, przedstawia niejednoznaczny i skomplikowany życiorys człowieka pokazany na tle powojennej – kulturowej, politycznej i społecznej – historii Polski. „Każdy ma swojego Dejmka, bo jest ich wielu – pisze autorka. – Legendarny, charyzmatyczny przywódca młodych ludzi, którzy poszliby za nim w ogień, z którymi tworzy teatr – kolektyw. Dejmek z wypowiedzi prasowych: arogancki, przekonany o słuszności swoich wyborów, o monopolu wiedzy na temat, jaki powinien być teatr. Dejmek z opowieści aktorów, znający najtajniejsze tajniki teatru, uznający go za świętość i rzucający ciężkimi słowami, gdy ktoś tej świętości nie rozumiał, nie uszanował. Dejmek od Dziadów i Dejmek od «gestu kabotyna». Dejmek wzruszający się czystym pięknem, znakomitą rolą. Dejmek uczestnik gier politycznych i Dejmek bezradny, gdy go te gry zmiażdżą. Dejmek butny, odpychający i Dejmek płaczący na Kramie z piosenkami – wspomnieniu swojej młodości. Czy tak skomplikowanego człowieka można opisać, nie pisząc przy okazji całej historii Polski współczesnej? A choćby – historii teatru?".

Rozmowę z udziałem autorki, prof. Magdaleny Raszewskiej oraz gości: Małgorzaty Dziewulskiej, Stanisława Godlewskiego i Janusza Majcherka – poprowadzi Tomasz Kubikowski, kierownik literacki Teatru Narodowego.

Fragmenty nieznanych zapisków Kazimierza Dejmka przeczytają niegdyś współpracujący z reżyserem aktorzy – Marek Barbasiewicz i Oskar Hamerski.

Podczas spotkania będzie możliwy zakup książki. Monografia dostępna jest także w przedsprzedaży w księgarni internetowej Teatru Narodowego (na stronie www.narodowy.pl).

Wstęp wolny w ramach wejściówek wydawanych przez Teatr od 9 listopada, od godziny 15:00 w kasie głównej przy pl. Teatralnym 3 (nie są dostępne online; jedna osoba może odebrać maksymalnie 2 wejściówki).

Teatr nie prowadzi rezerwacji wejściówek, za wyjątkiem rezerwacji dla osób ze szczególnymi potrzebami poruszających się na wózkach inwalidzkich, które nie mogą zająć miejsca numerowanego na widowni.

Marzena Dąbrowska
Materiał Wydawnictwa
10 listopada 2021
Książki
Dejmek

Książka tygodnia

Ziemia Ulro. Przemowa Olga Tokarczuk
Społeczny Instytut Wydawniczy Znak
Czesław Miłosz

Trailer tygodnia

Dziadek do orzechów (P...
Rudolf Nuriejew
Zobacz arcydzieło baletu z Paryskiej ...