"Kazimierz Kutz wkroczył do panteonu polskiej i światowej sztuki filmowej"

Minister Gliński o Kazimierzu Kutzu

"Kazimierz Kutz wkroczył do panteonu polskiej i światowej sztuki filmowej" - napisał wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński w liście odczytanym podczas uroczystości pogrzebowych reżysera, które odbywają się w Katowicach.

"Kazimierz Kutz wkroczył do panteonu polskiej i światowej sztuki filmowej" - napisał wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński w liście odczytanym podczas uroczystości pogrzebowych reżysera, które odbywają się w Katowicach.

"Żegnamy dzisiaj jednego z najwybitniejszych reżyserów filmowych, telewizyjnych i teatralnych. Pisarza i felietonistę; polityka, człowieka ogromnej wiedzy i pasji. Kazimierz Kutz wkroczył do panteonu polskiej i światowej sztuki filmowej jako współtwórca Szkoły Polskiej" - napisał Gliński w liście, odczytanym przez wiceministra kultury Pawła Lewandowskiego.

Minister Gliński przypomniał, że Kutz stworzył wiele znakomitych obrazów filmowych, naznaczonych autorskim piętnem. "Jego +Nikt nie woła+ do dziś pozostaje wspaniałym świadectwem poszukiwań artystycznych oraz próbą zmierzenia się z tragicznym losem Pokolenia Kolumbów. Skalę talentu Reżysera poświadczyły kolejne filmy, a zwłaszcza "tryptyk śląski", zapoczątkowany arcydziełem, jakim pozostaje poetycka ballada poświęcona drugiemu powstaniu śląskiemu - +Sól ziemi czarnej+" - napisał minister.

Przypomniał, że Kutz wielką część swojej pracy zadedykował sprawom rodzinnego Śląska, portretując go z pasją i artystyczną świadomością. "Czynił to nie tylko na wielkim ekranie, ale także w tekstach publicystycznych oraz w powieści +Piąta strona świata+, będącej swoistym podsumowaniem Jego biografii twórczej. Stworzył też +Śmierć jak kromka chleba+ - film - obowiązek wobec poległych górników z kopalni Wujek" - wskazał minister i przypomniał także teatralną twórczość Kutza.

"Śmierć Kazimierza Kutza napawa głębokim smutkiem wszystkich odbiorców Jego twórczości. Jestem przekonany, że Jego wyjątkowy, niezwykle różnorodny dorobek artystyczny przetrwa próbę czasu, pozostając w pamięci nas oraz przyszłych pokoleń" - napisał szef MKiDN. Rodzinie, wszystkim bliskim i przyjaciołom zmarłego złożył wyrazy współczucia.

Krzysztof Konopka , Anna Gumułka
Kurier PAP
28 grudnia 2018
Portrety
Kazimierz Kutz

Książka tygodnia

Twórcza zdrada w teatrze. Z problemów inscenizacji prozy literackiej
Wydawnictwo Naukowe UKSW
Katarzyna Gołos-Dąbrowska

Trailer tygodnia

Łabędzie
chor. Tobiasz Sebastian Berg
„Łabędzie", spektakl teatru tańca w c...