KGHM partnerem ESK 2016

KGHM Polska Miedź S. A. będzie wspierać działania związane z ESK we Wrocławiu

W ramach umowy o współpracy KGHM Polska Miedź S. A. w latach 2014-2016 będzie wspierać działania artystyczne związane z Europejską Stolicą Kultury we Wrocławiu, w tym m.in. działalność Teatru Muzycznego Capitol i Narodowe Forum Muzyki.

Już w kwietniu br. KGHM wsparł finansowo organizację 50 edycji Festiwalu Jazzu nad Odrą, organizowanego przez Biuro Europejskiej Stolicy Kultury. Współpraca ta okazała się satysfakcjonująca dla obu stron, dlatego podjęto decyzję o dalszej współpracy.

- Bardzo cieszymy się, że na 450 dni przed startem obchodów ESK możemy ogłosić, że pierwszym z dużych partnerów ESK jest właśnie KGHM. To lider, nie tylko na rynku Polskim, ale międzynarodowym, który znany jest ze swojego wsparcia dla ambitnych projektów kulturalnych - mówi Krzysztof Maj, dyrektor Biura Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016. - Przekazane przez Polską Miedź środki zwiększą szansę na realizację programu ESK 2016 w planowanym kształcie.

KGHM od lat wspiera ważne projekty sportowe, społeczne oraz kulturalne o charakterze międzynarodowym, a od tego roku stanie się częścią wielkiego artystycznego i kulturalnego święta jakim jest ESK we Wrocławiu i na terenie Dolnego Śląska.

***

Ogłoszono program artystyczny Mons 2015

Europejska Stolica Kultury 2015, belgijskie miasto Mons w dniu 7 X br. zaprezentowało program artystyczny wydarzeń w ramach ESK (na zdjęciu).

Na rok 2015 planowane jest ponad 300 wydarzeń z udziałem 400 artystów, 1200 ambasadorów projektu oraz 22 instytucji partnerskich z miasta oraz regionu. Początkiem obchodów ESK będzie ceremonia otwarcia w dniu 24 I. Organizatorzy chcą przyciągnąć turystów m. in. wystawą prac Van Gogha, projektami z wykorzystaniem nowych technologii oraz tygodniami tematycznymi poświęconymi prezentacji kultur innych miast np. Londynu oraz Lille. Duży nacisk stawiany jest na obecność sztuki w przestrzeni publicznej w postaci instalacji artystycznych, fragmentów literatury oraz ulicznych performensów. Organizatorzy liczą, że w 2015 r. z okazji ESK Mons odwiedzi ok 2 milionów turystów.

Więcej informacji o programie można znaleźć pod adresem www.mons2015.eu

Wrocław 2016 w Brukseli

Osiedle Nowe Żerniki było jednym z głównych tematów spotkania oraz panelu dyskusyjnego, który odbywał się 8 X w Brukseli w ramach 12. Europejskich Dni Regionów i Miast.

Zbigniew Maćków, kurator ESK odpowiedzialny za architekturę oraz koordynator projektu Osiedla Europejskiej Stolicy Kultur był jednym z panelistów spotkania poświęconego roli kultury w rozwijaniu współpracy terytorialnej. W Brukseli, oprócz Wrocławia, zaprezentowane zostały również inne Europejskie Stolice Kultury, m. in. Liverpool, Ume oraz Valletta. W spotkaniu wzięło udział blisko 200 osób.

Nowe Żerniki są projektowane przez najlepszych wrocławskich architektów, a osiedle ma się stać architektoniczną wizytówką Wrocławia, gdy będzie on nosił tytuł Europejskiej Stolicy Kultury w 2016 roku.

Nowe Żerniki według swojej nadrzędnej idei mają być przyjazne dla wszystkich mieszkańców miasta, dlatego istotnymi elementami założenia urbanistycznego będą nie tylko obiekty handlowe czy usługowe, ale także szkoła i dom kultury, przestrzenie wspólne i przeróżne miejsca spotkań mieszkańców. Ponadto, sama struktura osiedla została zaprojektowany tak, aby mieszkańcy mogli korzystać z jego oferty bez wykorzystywania samochodu.

Więcej o idei i projekcie osiedla Nowe Żerniki można przeczytać na stronie: http://nowezerniki.pl/.

(-)
Materiał Organizatora
11 października 2014

Książka tygodnia

Twórcza zdrada w teatrze. Z problemów inscenizacji prozy literackiej
Wydawnictwo Naukowe UKSW
Katarzyna Gołos-Dąbrowska

Trailer tygodnia