Kiedy słodkobrzmiące nazwisko staje się przekleństwem

,,Dom Gucci" – reż. Ridley Scott – Kino Pod Baranami w Krakowie

Historia o tym do czego może doprowadzić chęć posiadania fortuny, jak daleko może posunąć się kobieta, której miłość została zdeptana, a także potwierdzenie powiedzenia, że z rodziną najlepiej wychodzi się na zdjęciach. Ekranizacja autentycznych i bardzo zawirowanych losów rodziny Guccich, której skandale obiegły cały świat.

,,Dom Gucci" to wyreżyserowany przez Ridley'a Scott'a film biograficzny na podstawie książki Sary Gay Forden pt.: ,,Dom Gucci. Potęga mody, szaleństwo pieniędzy, gorycz upadku." W główne role wcielili się znakomici aktorzy m.in.: Lady Gaga (Patrizia Reggiani), Adam Driver (Maurizio Gucci), Jared Leto (Paolo Gucci), Al Pacino (Aldo Gucci), Salma Hayek (Pina Auriemma). Warto wspomnieć, że autorem zdjęć jest polski operator filmowy Dariusz Wolski. Premiera w polskich kinach miała miejsce 26 listopada 2021.

Wszystko zaczyna się od niewinnego romansu dwojga młodych ludzi otoczonych sielankową włoską scenerią. Patrizia Reggiani, rezolutna i piękna dziewczyna zawraca w głowie spadkobiercy fortuny rodziny Guccich. Nieznaczące nazwisko ukochanej stawia Maurizio przed wyborem, wyrzeka się on bogactwa w imię miłości. Uczucie prowadzi ich przed ołtarz, daje spokojne wspólne życie, szczęście i spełnienie. Lecz godność i ród Maurizio wkrótce upomina się o członka rodziny i z impetem wkracza w życie młodego małżeństwa. Patrizia w zbytku, luksusie i roli żony potentata w świecie mody odnajduje się perfekcyjnie, wykazując się niejednokrotnie przebiegłością i zmyślnością w kierowaniu mężem i całym rodzinnym biznesem. Nad przekornym losem pozwala jej panować i dodawać pewności siebie w działaniu wróżka Pina. Jednak korzystne proroctwa, przewidujące miłość i bogactwo nie zdają się na wiele i jak setki ludzkich mrzonek bajkowe życie Guccich lega w gruzach. Jak każde imperium także losy Guccich pięły się na wyżyny by opaść na dno. W niepamięć zaczynają usuwać się prestiż, dobre imię firmy, majątek, jedność rodziny, a nawet miłość. Rodzinna spółka została okupiona życiem, wolnością i mieniem, pozostając w swoim obecnym składzie bez członków znamienitego rodu.

Film oparty na faktach autentycznych jest bezsprzecznie interesującym przedstawieniem makabrycznej historii słynnego włoskiego domu mody. Nie śmieszy, ale wciąga i frapuje, subtelnie ukazując oglądającemu prawdę o życiu wielkiej rodziny. Perypetie bohaterów pełne są emocji, które artystom udaje się wiernie odwzorować. Gra aktorska jest na najwyższym poziomie, a Lady Gaga zasługuje na miano niepodważalnej gwiazdy w tej produkcji. Nie pierwszy raz Gaga pokazuje na co ją stać, a jej talent wcale nie ogranicza się do śpiewu. Nie należy tutaj ujmować honoru pozostałym aktorom, którzy spisali się na medal. Na uwagę zasługuje również scenografia autorstwa Arthur'a Max'a oraz kostiumografia Janty Yates. Utrzymane zostały w klimacie oddającym szyk, smak i elegancję drugiej połowy XX wieku. Film zwieńcza nienagannie dobrany soundtrack oraz muzyka filmowa autorstwa Harry'ego Gregson-Williams'a, która pozwala poczuć widzowi to co ukazane jest na ekranie.

Film obejrzałam kilka dni po polskiej premierze w krakowskim Kinie Pod Baranami. Osobiście mogę ocenić ,,Dom Gucci" jako dobry film, który warto zobaczyć. Polecam go zwłaszcza fanom kina biograficznego, ponieważ ze względu na długość i rozwlekłość fabuły, może znudzić kinomaniaków, którzy żądni są ciągłych emocji. Jest to również ciekawa propozycja dla ludzi nie wdrożonych w świat mody, gdyż seans ten jest w stanie udzielić wielu informacji z tej dziedziny. Szokujące losy rodziny Guccich zasługiwały na ową ekranizację, a co za tym idzie szerszy zasięg i powszechną znajomość ukazanych tam faktów.

Z czystym sumieniem mogę polecić ten film, każdej osobie, która chce zobaczyć misterne połączenie romansu, dramatu i kryminału, z odpowiednią dozą informacji biograficznych, a wszystko to w formie tzw. ,,czasoumilacza".

Monika Weronika Golec
Dziennik Teatralny Katowice
3 grudnia 2021
Portrety
Ridley Scott
Wątki
FILM

Książka tygodnia

Białość
Wydawnictwo ArtRage
Jon Fosse

Trailer tygodnia