Kiełce, czyli próby na ulicach

"Kieł" - reż. Bartosz Żurowski - Teatr im. S. Żeromskiego w Kielcach

Widzowie z niecierpliwością wyczekują pierwszej premiery i nic dziwnego. Będzie to adaptacja filmu w reż. Jorgosa Lantimosa, o którym ostatnio było w Polsce głośno za sprawą filmu „Lobster". Co ciekawe próba do spektaklu odbędzie się nie w teatrze, a na ulicy (a ściślej – na pl. Artystów w Kielcach).

Dlaczego? Film 'Kieł" opowiada o „ojcu i matce mieszkających z trójką dzieci na obrzeżach miasta. Dorosłe dzieci nigdy jeszcze nie wyszły poza teren posiadłości. Ich edukacja, rozrywka i ćwiczenia fizyczne są pod ścisłą kontrolą rodziców, bez kontaktu ze światem zewnętrznym. Jedyną osobą z zewnątrz, która ma prawo wejść do tego domu jest kobieta, którą ojciec zaprasza, by poskromić seksualne instynkty syna. W „laboratoryjnych" warunkach reżyser umieszcza metaforyczną historię ze społeczno-politycznym przesłaniem o niebezpieczeństwach związanych z odcięciem się od świata, tak jednostek jak i narodów.(na podstawie: filmweb).

Przed reżyserem Bartoszem Żurowskim i autorem adaptacji Marcinem Cecko stoi nie lada wyzwanie: jak przedstawić grecką historię w taki sposób, aby była bliska kieleckiemu widzowi.

Pomogą w tym próby, które odbędą się na oczach widzów w czwartek i piątek o godz. 11.00.

Co będzie się działo na pl. Artystów? Twórcy postanowili część procesu powstawania spektaklu otworzyć na obserwację przypadkowych przechodniów. Jeśli warunki pogodowe nie przeszkodzą będzie to rozgrzewka i trening pomagający budować zaufanie pomiędzy członkami obsady spektaklu. Tak więc zobaczymy aktorów: Teresa Bielińska, Dagna Dywicka, Ewelina Gronowska, Julia Trembecka, Mirosław Bieliński, Dawid Żłobiński.

Być może coś zostanie zarejestrowane kamerą, w kolejnych dniach twórcy przewidują możliwość interakcji z publicznością. Reżysera Bartosza Żurowskiego interesuje eksperymentalna praca teatralna, stąd niecodzienne pomysły prowadzenia prób zdobyte podczas praktyki i edukacji zarówno w Polsce jak i za granicą.

Marcin Cecko jest twórcą interdyscyplinarnym poszukującym nowych jakości w sztukach performatywnych. Niedawno w Krakowie przygotował w ramach Długiego Obiegu (akcja artystyczna Starego Teatru złożona z instalacji znanych i obiecujących artystów takich jak Zbigniew Libera czy Rafał Urbacki) grę/instalację pozwalającą modlić się w ramach dowolnej religii na komputerze. Bartosz Żurowski z kolei jest młodym reżyserem, który po zrobieniu pierwszego spektaklu w Narodowym Starym Teatrze, swój dyplom postanowił przygotować właśnie w Kielcach. O jego ostatnim spektaklu Krystian Lupa napisał, że jest on „ciekawym tropem w przemianach teatralnego języka", dlatego z niecierpliwością czekamy na to, co przygotuje w Teatrze Żeromskiego.

Nie przegapcie, być może staniecie się inspiracją nadchodzącej premiery  (1 października 2016) lub jej częścią?

(-)
Materiał Teatru
18 sierpnia 2016

Książka tygodnia

Teatr, który nadchodzi
Wydawnictwo słowo/obraz terytoria Sp. z o.o.
Dariusz Kosiński

Trailer tygodnia