Kino Konfrontacji

16. Międzynarodowy Festiwal Konfrontacje Teatralne

Kino Konfrontacji - Program:

Kino ABC, Dom Kultury Czechów, ul. Kiepury 5a
Bilet w cenie: 7 zł
Sprzedaż biletów w kasie kina ABC przed seansem

15.10 (sobota), godz. 18.30

UWAGA na ten seans Wstęp wolny

Sześć postaci, reż. Natasza Ziółkowska-Kurczuk

występują: aktorzy Teatroterapii Lubelskiej
film dokumentalny/Polska/2011

„Sześć postaci” to film dokumentalny zrealizowany wg. scenariusza i przez Nataszę Ziółkowską - Kurczuk. Jest to zapis pracy grupy niepełnosprawnych aktorów uczestników Fundacji Teatroterapii Lubelskiej nad nowym spektaklem, opartym na dramacie Luigi Pirandella „Sześć postaci w poszukiwaniu autora”. Reżyserem spektaklu jest Maria Pietrusza-Budzyńska. Ten klasyczny tekst został zderzony ze współczesnością, z życiem codziennym i teatralnym, czyli niejako zawodowym, bohaterów filmu. Cała akcja filmu rozgrywa się w Lubinie. Celem filmu jest przede wszystkim zadanie pytania czy ludzie niepełnosprawni mają prawo do swojej prywatności, miłości, seksu, do samodzielnego życia.

16.10 (niedziela), godz. 18.30

Car, reż. Paweł Łungin

obsada: Pyotr Mamonov, Oleg Jankowski, Jurij Kuzniecow, Aleksandr Domogarow
dramat/Rosja/2009
czas trwania: 116 min

W XVI – wiecznej Rosji Iwan Groźny głęboko wierzy, że została mu powierzona święta misja. Przekonany jest o swej umiejętności interpretacji boskich znaków i widzi zbliżający się nieuchronnie Sąd Ostateczny. Wprowadza władzę absolutną. Gdy wokół rządzi terror dochodzi do starcia pomiędzy dwoma skrajnie odmiennymi wizjami świata, które zniszczy moralność i sprawiedliwość, Boga i ludzi. Nakręcony z wielkim rozmachem film ze znakomitymi rolami Mamonowa i Jankowskiego. Alegoria Rosji czasów stalinowskich.

17.10 (poniedziałek), godz. 18.30

Wyspa, reż. Paweł Łungin

obsada: Pyotr Mamonov, Viktor Sukhorukov, Dmitriy Dyuzhev, Viktoriya Isakova
dramat/Rosja/2006
czas trwania: 112 min.

Anatolij pracuje w kotłowni monastyru. Całymi dniami wozi węgiel. Jego mieszkanie to szopa w której stoi piec, a łóżko to sterta węgla. Mnichów zbija z tropu jego dziwność- to on niewiadomo po co wrzuca do pieca cudze buty, to on gromko krzyczy, nie oddaje należytej czci ihumenowi. W każdym takim dzikim zachowaniu jest zamysł. Jest to sposób zwrócenia uwagi ludzi na ważne rzeczy. Na wyspę z daleka przyjeżdżają ludzie, wierząc że Anatolij może udzielić im mądrej odpowiedzi, uleczyć choroby i wygnać smutki. On nikomu nie odmawia pomocy, ale wewnątrz cierpi, ciąży mu świadomość ciężaru grzechu, dokonanego przed laty.

18.10 (wtorek), godz. 18.30

Wszyscy umrą a ja nie, reż. Valeriya Gai Germanika

obsada: Yuliya Aleksandrova, Polina Filonenko, Agniya Kuznetsova
dramat/Rosja/2008
czas trwania: 80 min

Reżyserski debiut Germaniki opowiada o trzech czternastolatkach z Moskwy - Katii, Żanny i Wiki, które z wielkim podekscytowaniem oczekują pierwszej w nowym roku szkolnym dyskoteki. Tuż przed nią koleżanki spędzają czas na przygotowaniach. Pojawiają się młodzieńcze konflikty z nauczycielami, rodzicami oraz między nimi samymi. Ostatecznie wszystkie trzy koleżanki pojawiają się na zabawie. Tragiczne wydarzenia na zawsze już zmieniają życie bohaterek.

19.10 (środa), godz. 18.30

Mama, reż. Nikolay Renard, Yelena Renard

występują: Ludmila Alyohina, Sergey Nazarom
dramat/Rosja/2010
czas trwania: 71 min

Oparta na faktach relacja z milczącej egzystencji matki i syna. Czterdziestolatek ważący niemal dwieście kilo i jego matka żyją w niewielkim mieszkaniu. Niczego nie wiemy o ich przeszłości, dlaczego żyją w ten sposób. Obserwujemy ich codzienność, składającą się z drobnych czynności, nadopiekuńczość i bezwarunkową miłość matki oraz zachowanie borykającego się ze swoją tuszą mężczyzny. Apodyktyczna matczyna miłość popycha go w świat wyobraźni.

20.10 (czwartek), godz. 18.30

Powrót, reż. Andriej Zwiagincew

obsada: Ivan Dobronravov, Vladimir Garin
dramat/Rosja/2003
czas trwania: 105 min

lm ten jest debiutem rosyjskiego reżysera i opowiada historię dwóch nastoletnich chłopców, których ojciec niespodziewanie powraca do domu po 12 latach nieobecności. Już następnego dnia zabiera synów w daleką podróż na opuszczoną wyspę. Z każdym kolejnym dniem cel wspólnego wyjazdu wydaje się braciom coraz bardziej zagadkowy a czas spędzony z nagle odzyskanym ojcem staje się dla nich sprawdzianem dojrzałości i męskości. Magiczny, poetycki o głęboko religijnej symbolice film przyniósł reżyserowi międzynarodowy sukces.

21.10 (piątek), godz. 19.45

Wygnanie, reż. Andrej Zwiagincew

obsada: Konstantin Ławronienko, Maria Bonnevie
dramat/Rosja, Belgia/2007
czas trwania: 150 min

Przejmująca opowieść o samotności, braku zrozumienia i trudnych relacjach międzyludzkich. Akcja „Wygnania” toczy się na prowincji, której surowa przyroda jest niemym świadkiem tragicznych wydarzeń. Film przedstawia historię Aleksa, który razem z rodziną powraca w strony swojego dzieciństwa. Zamknięte w swojej samotności postacie odkrywają przed widzem tajemnice własnych dusz. Doskonałe aktorstwo, hipnotyzująca Maria Bonnevie. Surowe fotografie i długie kadry podkreślają osamotnienie bohaterów i tragiczny finał.

22.10 (sobota), godz.15.45

Jak spędziłem koniec lata, reż. Aleksiej Popogrebskij

obsada: Grigorij Dobrygin, Siergiej Puskiepalis
dramat/Rosja/2010
czas trwania: 124 min.

Rosyjskiemu filmowi ciężko będzie uniknąć porównań z „Powrotem”, świetnym debiutem Andrieja Zwiagincewa. Klimat tu może nieco mniej biblijny, ale reżyser też opowiada o relacji pierwotnej. Obraz ten jest o konflikcie młodości z dojrzałością. Zderzenie młodego ze starym zobrazować można za pomocą relacji ojca i syna. Nie ma tu jednak natrętnej metaforyki. Obcy i niechętni sobie mężczyźni wpadają w sidła odwiecznego rodzicielskiego układu – mieszaniny strachu i ufności, pogardy i czułości. Reżyser pozwala przemówić mroźnemu klimatowi i panującemu na wyspie bezczasowi. Tylko regularne radiowe meldunki przypominają tu o upływie godzin.

(-)
Materiały Organizatorów
6 października 2011

Książka tygodnia

Teatr, który nadchodzi
Wydawnictwo słowo/obraz terytoria Sp. z o.o.
Dariusz Kosiński

Trailer tygodnia

La Phazz
Julieta Gascón i Jose Antonio Puchades
W "La Phazz" udało się twórcom z "La ...