Klasyka i awangarda sztuki scenicznej Japonii

Teatr japoński – sztuki widowiskowe wobec wyzwań współczesności

Autor publikacji na temat teatru japońskiego, a także przekładów japońskiej prozy i dramatów, przybliży losy tradycyjnych gatunków teatralnych w przełomowych momentach współczesnej historii Japonii. Henryk Lipszyc opowie o teatrze japońskim w piątek 17 kwietnia o godz. 18.00 w Sali Kinowej Instytutu Grotowskiego.

Wykład Henryka Lipszyca w ramach Otwartego Uniwersytetu Poszukiwań ilustrowany będzie wspomnieniami ze spotkań z klasyką i awangardą sztuki scenicznej Japonii. Przedstawione zostaną także nowe lub zmodyfikowane pod wpływem zewnętrznej inspiracji formy sztuk scenicznych. Oprócz przechodzących transformację klasycznych gatunków teatralnych (koten-geinō reprezentowanych przez wybitne jednostki jak: Danjūrō Ichikawa, Utaemon Nakamura, Kikugorō Onoe) mowa będzie o nowych prądach i ruchach, w tym m.in. shin-kabuki, shimpa, shingeki (w tym kontekście pojawiać się będą nazwiska takich twórców jak: Seika Mayama, Koreya Senda, Kōbō Abe, Hisashi Inoue).

Na koniec przedstawione zostaną nowe zjawiska teatralne, w wielu przypadkach zrodzone z ducha rewolty, protestu wobec rzeczywistości społeczno-politycznej i w opozycji do „starych" form teatralnej wypowiedzi (shōgekijō-undō, zen'ei-engeki, angura, butō), których sztandarowym przedstawicielem, obok takich twórców jak: Shūji Terayama, Shōgō Ōta, Jūrō Kara, Makoto Satō, Kazuo Ōno i Tatsumi Hijikata, jest Tadashi Suzuki.

Główną część zajęć stanowią wspomnienia ze spektakli w wykonaniu Małego Teatru Waseda, zrealizowanych przez Suzukiego, prowadzonych przez niego treningów aktorskich, zorganizowanego przez niego Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego w Toga-mura, w prefekturze Toyama w Japonii, a także występów gościnnych w Polsce.

Henryk Lipszyc jest japonistą, tłumaczem, nauczycielem akademickim. Przez wiele lat nauczał języka japońskiego i prowadził zajęcia z dziedziny literatury i sztuk widowiskowych Japonii w Zakładzie Japonistyki i Koreanistyki Uniwersytetu Warszawskiego. Obecnie wykłada w Collegium Civitas. W latach 1991–1996 był Ambasadorem RP w Japonii.

Otwarty Uniwersytet Poszukiwań to program regularnych spotkań o charakterze wykładów i warsztatów i seminariów odbywających się w Instytucie Grotowskiego we Wrocławiu, adresowanych do wszystkich zainteresowanych poruszaną w ich trakcie tematyką, a w sposób szczególny do studentów uczelni wyższych Wrocławia i innych polskich ośrodków akademickich.
Swą nazwą inicjatywa ta nawiązuje z jednej strony do tradycji otwartych uniwersytetów i wszechnic działających na pograniczu lub poza instytucjonalnym systemem szkolnictwa wyższego, z drugiej do Uniwersytetu Poszukiwań Teatru Narodów, który z inicjatywy i pod kierunkiem Jerzego Grotowskiego odbył się we Wrocławiu w roku 1975.

Tegoroczny kurs pt. „Zapomniane rewolucje: Druga Reforma Teatru" stanowi przedłużenie i dopełnienie kursów organizowanych przez Instytutu Grotowskiego w latach ubiegłych: „Wielka? Reforma? Teatru?" (2012/2013) i „Stulecie aktorów. Sztuka aktorska w teatrze Zachodu między XIX a XXI wiekiem" (2013/2014), składa się z serii spotkań poświęconych fali eksperymentów i nowatorskich propozycji teatralnych, które zmieniły sztukę sceniczną drugiej połowy XX wieku. Celem tegorocznego kursu jest przyjrzenie się działaniom grup teatralnych działających w latach 60-tych.

Kurs wiodący w roku akademickim 2014/2015:
http://www.grotowski-institute.art.pl/index.php?option=com_content&task=view&id=1759&lang=pl
Wstęp na wykład jest wolny.

Paulina Popiół
Materiał organizatora
15 kwietnia 2015

Książka tygodnia

Białość
Wydawnictwo ArtRage
Jon Fosse

Trailer tygodnia