Kolejna odsłona Ogrodów Sztuki w Białymstoku

Spotkanie z Markiem Bieńczykiem i Tadeuszem Sławkiem - OiFP

W kolejnej odsłonie cyklu „Ogrody Sztuki – spotkania z filozofią, spotkania z poezją”, która będzie miała miejsce już 12. i 19. kwietnia w Operze i Filharmonii Podlaskiej – Europejskim Centrum Sztuki w Białymstoku – będzie można uczestniczyć w dwóch spotkaniach autorskich poświęconych kolejno publikacji pt. „Książka twarzy” autorstwa Marka Bieńczyka (12.04 br. godz. 17.00) oraz książce Tadeusza Sławka pt. "Nicowanie świata" (19.04 br. godz. 17.00). Oprócz autorów w spotkaniu wezmą udział również m.in. Małgorzata Grzegorzewska i Bartosz Kuźniar. Wstęp wolny

"Książka twarzy"

Gościem kolejnego spotkania z filozofią będzie Marek Bieńczyk: pisarz, eseista i tłumacz; autor powieści: Terminal oraz Tworki, a także książek eseistycznych, m.in.: Czarny człowiek. Krasiński wobec śmierci; Melancholia. O tych co nigdy nie odnajdą straty; Przezroczystość. Tłumaczył książki pisarzy takich jak Kundera, Cioran czy Barthes. Rozmowa będzie dotyczyła zbioru esejów Książka twarzy,  wyróżnionej nagrodą Nike za rok 2012. Tytuł nawiązuje do portalu społecznościowego Facebook – Bieńczyk zarysowuje w książce swój „profil", więc jest to dzieło poniekąd autobiograficzne, ale także przedstawia swoich „znajomych": Winnetou, Baudelaire'a, Słowackiego, czy Flauberta. Pisze o meczu Polska-Anglia, wiosłowaniu na Łotwie, i perfumach Angel – oraz stu innych rzeczach, które – jak mówi – coś dla niego znaczą.

"Nicowanie świata"

Drugie kwietniowe spotkanie z filozofią będzie poświęcone książce Tadeusza Sławka NICowanie świata. Tadeusz Sławek, polonista i anglista, jest autorem publikacji na temat literatury angielskiej, amerykańskiej i teorii literatury. Wydał m.in.: Człowiek radosny - Blake, Nietzsche; U-bywać: człowiek, świat, przyjaźń w twórczości Williama Blake'a; Antygona w świecie korporacji: rozważania o uniwersytecie i czasach obecnych. "NICowanie świata" jest to próba interpretacji dramatów Szekspira na nowo; spojrzenie na dzieła poety i dramaturga z dzisiejszej perspektywy. Takie nietypowe odczytanie Szekspira wywodzi się w dużej mierze z lektur współczesnych filozofów. Autor poświęca w książce wiele miejsca zagadnieniom społecznym, głównie pytaniu o wspólnotę, oraz o funkcjonowanie jednostki we wspólnocie i jej miejsce na indywidualność. Spotkanie powinno zaciekawić osoby zainteresowane nie tylko twórczością Wiliama Szekspira, ale także filozofią współczesną i jej związkami z literaturą.

(-)
Materiał organizatora
10 kwietnia 2013

Książka tygodnia

Teatr, który nadchodzi
Wydawnictwo słowo/obraz terytoria Sp. z o.o.
Dariusz Kosiński

Trailer tygodnia

La Phazz
Julieta Gascón i Jose Antonio Puchades
W "La Phazz" udało się twórcom z "La ...