Kolejne urodziny IT

5. Koniec lata na Jazdowie

W ostatnią sobotę wakacji Instytut Teatralny zaprasza do cyrkowego namiotu na muzyczno-akrobatyczną opowieść o Piotrusiu Panie, warsztaty dla dzieci i dorosłych ze świadomości ciała oraz improwizacji, dwie nowe wystawy, spotkanie otwierające cykl rozmów z pokoleniem "pięknych czterdziestoletnich" twórców sceny, koncert oraz imprezę taneczną.

Tak, 31 sierpnia, będziemy żegnać na zielonym Jazdowie wakacje, witać nowy sezon teatralny i symbolicznie świętować kolejne urodziny IT. Bilety na spektakl Piotruś Pan (w cenie 15 zł) dostępne na instytut-teatralny.pl i goout.net. Na pozostałe wydarzenia wstęp wolny.

To już piąty "Koniec lata na Jazdowie" - impreza, którą od 2015 Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego kończy stary i zaczyna nowy sezon teatralny. To także święto samego Instytutu - nieformalne urodziny utworzonej w lipcu 2003 instytucji i symboliczne nawiązanie do rocznicy urodzin Pawła Konica, który w tym roku świętowałby swoje 65-lecie. Osoba wieloletniego dyrektora Teatru Małego w Warszawie (dyrekcja Konica zakończyła się w roku powstania IT), była już w latach ubiegłych w tym dniu przywoływana - to w Jego urodziny Instytut świętował w 2015 pierwszy "Koni(e)c lata na Jazdowie". Za czasów Konica Teatr Mały stał się symbolem instytucji czerpiącej z różnorodności, prezentującej spektakle z całego kraju, mówiącej różnymi językami teatralnymi i skracającej dystans między teatralnym centrum a peryferiami. Takie postrzeganie instytucji kultury legło również u podstaw powstania Instytutu Teatralnego, który bardzo szybko stał się instytucją otwartą, innowacyjną, miejscem poważnej debaty o teatrze - te wartości są aktualna także dzisiaj i z pewnością będą aktualne w kolejnych latach.

Jak co roku, w ostatni weekend wakacji, Instytut zaprasza wszystkich ciekawych codziennej pracy instytucji i jej planów na kolejne miesiące. - To właśnie naszymi działaniami, podjętymi już jakiś czas temu, które są kontynuowane i tymi "świeżymi", dopiero inaugurowanymi, chcemy jak najlepiej zaprezentować się przed naszą publicznością - zapowiada Elżbieta Wrotnowska-Gmyz, dyrektor Instytutu.

Coś dla młodszych...

Zaczniemy o 11.00 pokazem "Piotrusia Pana" w reżyserii Konrada Dworakowskiego - akrobatyczno-muzycznego przedstawienia granego w namiocie cyrkowym, który stanie pomiędzy Instytutem Teatralnym a Zamkiem Ujazdowskim. Spektakl będzie można zobaczyć już dzień wcześniej, bo pierwszy z dwóch pokazów (połączonych z koncertami) zaplanowany został w piątek o godz. 18.00. Przedstawienie, w którym twórcy zastanawiają się nad tym, co oznacza dziś bycie dzieckiem i bycie dorosłym, adresujemy do widzów od sześciu lat. Sprzedaż biletów w cenie 15 zł prowadzona jest na stronie Instytutu Teatralnego, w serwisie GoOut.net oraz bezpośrednio w siedzibie IT. Piotruś Pan to najnowszy (premiera: 22 czerwca 2019) a zarazem czwarty familijny spektakl, który przemierza Polskę w ramach prowadzonego od 12 lat przez Instytut programu Lato w teatrze. Od 2011, gdy Instytut Teatralny odkupił namiot od właściciela Cyrku Bojaro, wyprodukowano przedstawienia: "Gdzie jest Pinokio?" (2011, reż. Robert Jarosz), "Pippi Pończoszanka" (2013, reż. Konrad Dworakowski) i "Jak wytresować dziewczynkę?" (2015, reż. Michał Walczak). Od blisko dekady docieramy z naszym namiotem cyrkowym do miejsc, które nie tylko nie mają teatru, ale często nawet sali, w której można zagrać przedstawienie.

Pokazy "Piotrusia Pana" zakończą tegoroczny objazd spektaklu - 10 miejscowości, ponad 2500 widzów. W tym roku w organizowanych równolegle w 41 miejscowościach warsztatach Lwt wzięło udział ponad 1600 uczestników.

Nasz najnowszy cyrkowy spektakl to w tym roku niejedyna propozycja dla najmłodszych widzów. O godz. 12.00 zapraszamy na otwarte warsztaty familijne "Siła bliskości" dla dzieci w wieku 3-6 lat i ich opiekunów, podczas których będziemy wspólnie oddychać, dociskać, odbijać i przetaczać nasze ciała oraz w ruchu bawić się równowagą, ciężarem i świadomością ciała. Zajęcia, prowadzone przez Izę Chlewińską - pedagożkę, tancerkę i choreografkę - nawiązują do naszych instytutowych zainteresowań z ostatnich sezonów na polu świadomości ciała oraz choreografii (cykl "Ruch w Instytucie") i będą połączeniem najnowszych technik choreograficznych i pracy z obiektami sensorycznymi współpracującymi z układem nerwowym człowieka. O godz. 14.00 dla "małych" w duetach z opiekunami warsztaty "ZaIMPROwizuj sobie bajkę", prowadzone przez Krzysztofa Wiśniewskiego - współzałożyciela i członka zespołu Teatru Improwizowanego "Klancyk" oraz współtwórcę profilu Tata nie ma siły. Wspólnie z dziećmi (4-6 lat; na zajęcia obowiązują zapisy), korzystając z narzędzi impro, stworzymy opowieści, w których trudno będzie nam postawić kropkę.

...i dla starszych

O tej samej porze w ogrodzie IT rozpoczną się zajęcia dla "dużych" - będą to warsztaty otwarte, wprowadzające kolejną odsłonę wspomnianego wcześniej "Ruchu w Instytucie", na który składa się cykl warsztatów z ruchu i świadomości ciała. Razem z choreografkami prowadzącymi jesienne, cotygodniowe zajęcia w IT - Karoliną Kraczkowską, Aleksandrą Borys i Weroniką Pelczyńską - będziemy w ruchu dotykać i sprawdzać, czym jest taniec i choreografia oraz odkrywać wspólny język ciała w grupie.

O godz. 15.00 zaprosimy na wernisaż interaktywnej instalacji "Nowa wiadomość", pokazanej podczas 14. Praskiego Quadriennale w ramach konkursu Wystaw Studenckich. Twórcy projektu - 50 lat po lądowaniu człowieka na Księżycu - podejmują artystyczne wyzwanie wysłania "nowej wiadomości" do innej cywilizacji. Wiadomość ta zostaje zapisana w wodzie za pomocą specjalnie zaprojektowanej instalacji. Tego dnia w Instytucie będzie można oglądać także zapowiedź innej wystawy "Sto lat Reduty", którą w całości pokażemy jesienią tego roku. W szklanej przestrzeni Instytutu znajdą się fotografie założycieli, zespołu, sali teatralnej w Salach Redutowych i prac studyjnych związanych z przedstawieniami.

Wieczorną część "Końca lata na Jazdowie" rozpocznie spotkanie (godz. 17.00) w ramach premierowego cyklu "Piękni czterdziestoletni" - comiesięcznych rozmów Joanny Biernackiej-Płoskiej i Michała Smolisa z twórcami, których sceniczny debiut przypadł na przełom XX i XXI wieku. Będą to spotkania z artystami wchodzącymi do zawodu już po transformacji ustrojowej, z przedstawicielami generacji, której dokonania zmieniły i zmieniają oblicze polskiego teatru. Pierwszym gościem będzie aktorka Małgorzata Kożuchowska.

O godz. 19.00 plenerowy "Koncert w Instytucie", czyli występ zespołu Lor. Tworzą go cztery niezwykle utalentowane dziewczyny z Krakowa: Julia Skiba, Paulina Sumera, Jagoda Kudlińska i Julia Błachuta, które ze swoją folkowo-jazzową muzyką coraz częściej goszczą na największych polskich festiwalach (Open'er, OFF, Orange Warsaw), ale wciąż jeszcze rzadko można je spotkać w Warszawie. W kwietniu grupa Lor zadebiutowała płytą "Lowlight", na którą składa się 15 utworów przepełnionych delikatnymi, poetyckimi melodiami fortepianu i skrzypiec oraz subtelnym śpiewem Jagody Kudlińskiej.

Tegoroczne urodziny Instytutu Teatralnego zakończy taneczna impreza "nie takie SILENT DISCO" (początek o godz. 21.00). Na drewnianej podłodze, którą zbudujemy obok budynku IT, będziemy tańczyć, tupać, a może nawet śpiewać - każdy w swoim rytmie i w bezprzewodowych słuchawkach z trzema kanałami do wyboru oraz muzyką miksowaną na żywo przez didżejów z WSDJ studio.

Szczegóły wszystkich wydarzeń w ramach tegorocznego "Końca lata na Jazdowie" i urodzin Instytutu Teatralnego na: www.instytut-teatralny.pl. Zapraszamy!

(-)
Materiał Instytutu
31 sierpnia 2019
Wątki
Lato 2019

Książka tygodnia

Teatr, który nadchodzi
Wydawnictwo słowo/obraz terytoria Sp. z o.o.
Dariusz Kosiński

Trailer tygodnia

La Phazz
Julieta Gascón i Jose Antonio Puchades
W "La Phazz" udało się twórcom z "La ...