Koncert w Starych Łysogórkach

84. Rocznica wybuchu II Wojny Światowej - "Tym, którzy zginęli dla Polski"

1 września z okazji 84. rocznicy wybuchu II wojny światowej chór Opery na Zamku w Szczecinie wystąpi z koncertem "Tym, którzy zginęli dla Polski" na Cmentarzu Wojennym w Starych Łysogórkach w gminie Mieszkowice. Koncert odbędzie się o 20.00. Serdecznie zapraszamy.

„Wiele rzek forsowałem, jeszcze więcej w swoim życiu widziałem... ale Odra na początku kwietnia 1945 roku wyglądała chyba najgorzej i wywoływała przygnębiające wrażenie. Widziałem rzeki większe i szersze, ale to były tylko rzeki, a tu przed nami rozpościerał się bezmiar wody: i rzeka, choć czasem trudno się było zorientować, gdzie jest koryto i rozlewiska, które miały kilometr i więcej szerokości. Wiedziałem dobrze, co nas może spotkać – nie będziemy mogli ani płynąć, ani iść... nie ulegało wątpliwości, że warunki forsowania będą diabelnie trudne" – wspominał po latach gen. Jerzy Bordziłowski, dowódca wojsk inżynieryjno-saperskich 1 Armii Wojska Polskiego, który kilka dni przed rozpoczęciem operacji berlińskiej udał się na rekonesans w okolice Siekierek. Jak się wkrótce okazało, pesymistyczne prognozy nie odbiegały od rzeczywistości. W ciężkich walkach podczas przekraczania Odry zginęło kilkuset polskich żołnierzy". (źródło: polska-zbrojna.pl)

Opera na Zamku w Szczecinie jest zaszczycona, że może uczestniczyć w tak ważnej dla historii Polski i województwa zachodniopomorskiego uroczystości, w miejscu, w którym znajduje się blisko 2000 nagrobków żołnierzy poległych w czasie forsowania Odry wiosną 1945 roku i w walkach o Berlin.

Opis koncertu:

Repertuar tegorocznego koncertu obejmuje utwory sakralne XX-wiecznych oraz współczesnych polskich kompozytorów, głównie a cappella, przeplatanych poezją Krzysztofa Kamila Baczyńskiego i Juliana Tuwima oraz muzyką fortepianową Fryderyka Chopina. Wątkiem przewodnim będzie modlitwa do Matki Bożej, pojawiająca się zarówno w średniowiecznej polskiej pieśni „Bogurodzica", w słynnym utworze Henryka Mikołaja Góreckiego, skomponowanym w 1987 roku z okazji trzeciej pielgrzymki papieża Jana Pawła II do Polski, zatytułowanym „Totus tuus", czy we fragmencie „Stabat Mater" Karola Szymanowskiego, ale także w dwóch wierszach napisanych w czasie II wojny światowej autorstwa Krzysztofa Kamila Baczyńskiego: „Do Matki Boskiej" oraz „Modlitwa do Bogarodzicy". Na zakończenie zabrzmi utwór Feliksa Nowowiejskiego z 1902 roku, tym razem na chór i organy: Psalm 136 „Ojczyzna" do tekstu Jana Kochanowskiego.

Wykonawcy:

Chór Opery na Zamku w Szczecinie
sopran solo oraz recytacja – Marzena Wiencis-Mamrot
alt solo – Małgorzata Zgorzelska
fortepian – Michał Landowski
organy – Michał Landowski i Maciej Skowronek
dyrygent – Małgorzata Bornowska

Magdalena Jagiełło-Kmieciak
Opera na Zamku
1 września 2023

Książka tygodnia

Zdaniem lęku
Instytut Mikołowski im. Rafała Wojaczka
Piotr Zaczkowski

Trailer tygodnia